Incendiul de la Cocalinho, 12 septembrie 2024
Cocalinho
Stins · ultima detecție 6 oct. 2024, 16:29 UTC
Focul a pornit pe 12 septembrie 2024 în Cocalinho, Brazilia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 30.048 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 99-lea ca mărime din Mato Grosso din 2016 (din 1872 cu pagină). Al 93-lea din Brazilia în 2024, din 1301.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
30.048ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
12 sept. 2024 – 5 oct. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
24de zile
De pe 12 sept. 2024 până pe 5 oct. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 6 oct. 2024, 16:29 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
12 sept. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
12 sept. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
1.092
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 343 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
12 sept. 2024 – 5 oct. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
3.997MW
Putere radiativă însumată pe 20 septembrie 2024; focare în acea zi: 164.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
20 sept. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
60,9FWI · extrem
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
41,9°C · 13 % UR
Maxima de 41,9 °C și umiditatea minimă de 13 % pe 4 octombrie 2024; rafale de 42 km/h pe 13 septembrie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Ultima zi cu foc: 2 octombrie 2024 → 5 octombrie 2024.
jurnal
Data de început: 13 septembrie 2024 → 12 septembrie 2024.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei cocalinho-2024-09-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-09-12
6
18
38,9
22,1
14
18,8
42,1
0
60,9
extremo
1
2024-09-13
24
525
39,1
22,2
14
19,4
42,5
0
62
extremo
1
2024-09-14
16
250
38,8
23,3
15
19
41
0
61,8
extremo
1
2024-09-15
21
518
39,3
22,8
16
19,5
42,1
0
62,8
extremo
1
2024-09-16
38
749
40,8
23
10
9
23,4
0
50
extremo
1
2024-09-17
28
1.122
40,6
23,2
12
13
29,2
0
55,1
extremo
1
2024-09-18
19
429
40,7
24,5
15
18,1
40,7
0
62,2
extremo
1
2024-09-19
107
1.781
38,7
24,5
20
14
36,4
0
52,5
extremo
1
2024-09-20
164
3.997
39,5
23,4
12
17,6
40,3
0
57,8
extremo
1
2024-09-21
73
940
40,2
21,9
11
15,3
36
0
56,4
extremo
1
2024-09-22
148
1.500
41
21,8
11
12,1
31,3
0
53,1
extremo
1
2024-09-23
137
2.057
41,5
24
12
13,6
32,8
0
55,2
extremo
1
2024-09-24
78
2.768
40,3
25,4
15
16,1
32,8
0
58,7
extremo
1
2024-09-25
30
122
39,6
25,5
18
11,8
29,2
0
52
extremo
1
2024-09-26
1
3
39,2
23,5
24
11,7
27,7
0
47,1
muy_alto
1
2024-09-27
10
101
39
24,5
22
9,2
26,3
0
44,7
muy_alto
1
2024-09-28
8
58
39,9
25,7
22
10
22,7
0
45,7
muy_alto
1
2024-09-29
55
851
40
25,7
19
17,9
40,3
0
55,1
extremo
1
2024-09-30
65
1.141
39,8
26,5
16
19
40
0
56,7
extremo
1
2024-10-01
36
482
38,7
24,7
21
11
29,5
0
47,5
muy_alto
1
2024-10-02
7
50
40,4
24,4
14
9,4
25,6
0
47
muy_alto
1
2024-10-03
6
17
41,5
23,8
12
10,3
26,6
0
50,5
extremo
1
2024-10-04
13
52
41,9
25,8
13
9,4
23
0
49,7
muy_alto
1
2024-10-05
1
2
41,3
26,1
17
9,4
23
0
49,9
muy_alto
1
2024-10-06
1
48
41,4
27,8
22
15,6
32,4
0,1
54,7
extremo
0
2024-10-07
0
0
38
26,1
31
13,8
33,8
0,4
43,7
muy_alto
0
2024-10-08
0
0
38,5
26,9
31
12,3
28,8
0,3
41,7
muy_alto
0
2024-10-09
0
0
38,6
26,1
29
10,3
23,8
0
39,9
muy_alto
0
2024-10-10
0
0
37,3
27,5
35
12,9
33,8
0
39,1
muy_alto
0
2024-10-11
0
0
35,7
25,2
39
11,4
21,6
4,2
11,6
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
30.048ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
12 sept. 2024 – 5 oct. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
12 sept.
2024
Focare termice
1.092
într-un singur focar: 343 MW
Pericol la început
61
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
783MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
12 sept.5 oct.
Vezi evoluția6 oct. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
12 sept.20 sept.27 sept.2 oct.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
42°maximă
42km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,2 mm pe 11 oct..
Zona mai arsese
71 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 12.437 ha în 2016, 226 ha în 2017, 13.583 ha în 2019, 995 ha în 2020, 10.541 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 21.189 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,43ha
Locuitori< 20
În perimetru se aflau aproximativ 0,43 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu un FWI de 60,9 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.
FWI la pornire60,9
Umiditate minimă14 %
Zile fără ploaie60+
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Cocalinho, 12 septembrie 2024
30.048 ha24 de zileFWI 60,9Umiditate min. 14 %
Incendiul de la Cocalinho, septembrie 2016
3.876 ha4 zileFWI 59,3Umiditate min. 16 %la 10 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,1 mm pe 22 sept..
A fost de 4,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 24 de zile, față de 8 zile.
Doar 1 din cei 17 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
4,2 mmprima ploaie
11 oct.la 6 zile după final
42km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 5 oct., iar pe 11 oct. au căzut 4,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 17, cu o mediană de 1,9 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 5 sept. 2024
După · 12 oct. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 25 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 87 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 45: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,587µg/m³
Zile peste prag19zile
PM10126µg/m³
Grosime optică1,63
OMS 15
5 sept.12 sept.19 sept.26 sept.3 oct.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 1.092Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 12 septembrie 2024 și 5 octombrie 2024 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 13 septembrie 2024 și 2 octombrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 30.048 hectare (300,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Cocalinho (30.242 ha, 1,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,9 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 63, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Brazilia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 7.314 ha; 24 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 17 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 septembrie 2024 – 2 octombrie 2024. 1.092 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.