Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Clear Hills, iulie 2023 Clear Hills

Stins · ultima detecție 9 nov. 2023, 10:47 UTC

Focul a pornit pe 21 iulie 2023 în Clear Hills, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 113 zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 12.427 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 52-lea ca mărime din Alberta din 2016 (din 176 cu pagină). Al 141-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
12.427ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
113zile
21 iul. 2023 – 10 nov. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
21 iul.
2023
Focare termice
2.571
într-un singur focar: 275 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
718MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 iul.10 nov.
9 nov. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

22 iul. 2023 · 14 MW · 3 23 iul. 2023 · 15 MW · 8 24 iul. 2023 · 1 MW · 1 30 iul. 2023 · 50 MW · 1 25 aug. 2023 · 6 MW · 1 27 aug. 2023 · 1.007 MW · 21 28 aug. 2023 · 218 MW · 58 29 aug. 2023 · 124 MW · 54 30 aug. 2023 · 24 MW · 14 31 aug. 2023 · 143 MW · 3 1 sept. 2023 · 1.575 MW · 37 2 sept. 2023 · 6.073 MW · 1049 3 sept. 2023 · 206 MW · 41 4 sept. 2023 · 606 MW · 45 6 sept. 2023 · 1 MW · 1 7 sept. 2023 · 3 MW · 1 8 sept. 2023 · 4 MW · 1 9 sept. 2023 · 277 MW · 21 10 sept. 2023 · 763 MW · 72 11 sept. 2023 · 788 MW · 99 12 sept. 2023 · 957 MW · 157 13 sept. 2023 · 254 MW · 88 15 sept. 2023 · 426 MW · 16 16 sept. 2023 · 706 MW · 67 17 sept. 2023 · 1.593 MW · 80 18 sept. 2023 · 27 MW · 7 19 sept. 2023 · 16 MW · 10 20 sept. 2023 · 33 MW · 4 21 sept. 2023 · 6 MW · 4 22 sept. 2023 · 5.983 MW · 171 23 sept. 2023 · 3.726 MW · 406 25 sept. 2023 · 2 MW · 1 9 oct. 2023 · 12 MW · 2 7 nov. 2023 · 15 MW · 9 8 nov. 2023 · 108 MW · 4 9 nov. 2023 · 89 MW · 14
22 iul. 2 sept. 17 sept. 9 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
58km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,8 mm pe 12 nov..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 53 % din suprafața pe care o are București (124 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Clear Hills a început aici
    12.442 ha a ajuns pe 22 iul.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 iul. 26,0 °C 38 % 21 km/h 0,4 mm Scăzut 7
22 iul. 23,4 °C 46 % 33 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 1
23 iul. 21,6 °C 30 % 29 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 5
24 iul. 17,4 °C 53 % 29 km/h 16,6 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 14,9 °C 77 % 36 km/h 15,4 mm Foarte scăzut 0
26 iul. 17,3 °C 77 % 34 km/h 13,8 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 17,9 °C 44 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
28 iul. 19,6 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
29 iul. 21,9 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
30 iul. 23,4 °C 38 % 22 km/h 0,6 mm Scăzut 6
31 iul. 14,9 °C 76 % 28 km/h 11,2 mm Foarte scăzut 0
1 aug. 16,6 °C 70 % 24 km/h 7,6 mm Foarte scăzut 0
2 aug. 19,6 °C 49 % 18 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 0
3 aug. 17,9 °C 66 % 28 km/h 11,1 mm Foarte scăzut 0
4 aug. 20,6 °C 44 % 32 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 0
5 aug. 23,7 °C 37 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
6 aug. 25,4 °C 36 % 20 km/h 2,0 mm Foarte scăzut 1
7 aug. 22,6 °C 57 % 31 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 0
8 aug. 14,9 °C 91 % 27 km/h 8,2 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 18,5 °C 71 % 23 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 0
10 aug. 15,5 °C 74 % 45 km/h 12,5 mm Foarte scăzut 0
11 aug. 18,9 °C 49 % 34 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 0
12 aug. 21,3 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
13 aug. 25,9 °C 35 % 56 km/h 0,0 mm Scăzut 8
14 aug. 21,3 °C 30 % 38 km/h 0,1 mm Scăzut 8
15 aug. 20,1 °C 50 % 55 km/h 5,2 mm Foarte scăzut 1
16 aug. 23,2 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
17 aug. 19,9 °C 40 % 33 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 2
18 aug. 10,9 °C 54 % 42 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 1
19 aug. 19,0 °C 40 % 30 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 3
20 aug. 21,7 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 7
21 aug. 20,7 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 9
22 aug. 19,6 °C 53 % 27 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 4
23 aug. 16,3 °C 70 % 38 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 2
24 aug. 19,9 °C 46 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
25 aug. 23,3 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 9
26 aug. 25,5 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 12
27 aug. 25,6 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 13
28 aug. 27,5 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 14
29 aug. 25,6 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
30 aug. 22,7 °C 49 % 21 km/h 8,0 mm Foarte scăzut 1
31 aug. 20,0 °C 43 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
1 sept. 24,4 °C 28 % 56 km/h 0,0 mm Moderat 14
2 sept. 19,0 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 15
3 sept. 11,6 °C 51 % 41 km/h 0,6 mm Scăzut 11
4 sept. 14,1 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 10
5 sept. 11,6 °C 61 % 33 km/h 4,6 mm Foarte scăzut 0
6 sept. 14,0 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
7 sept. 16,6 °C 36 % 39 km/h 0,0 mm Scăzut 6
8 sept. 17,7 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 8
9 sept. 19,3 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 11
10 sept. 22,3 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 14
11 sept. 19,5 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Moderat 16
12 sept. 18,8 °C 42 % 41 km/h 0,2 mm Moderat 14
13 sept. 13,8 °C 44 % 58 km/h 1,3 mm Scăzut 8
14 sept. 17,3 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 10
15 sept. 23,3 °C 9 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 30
16 sept. 17,5 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 21
17 sept. 17,6 °C 34 % 56 km/h 0,0 mm Ridicat 24
18 sept. 12,9 °C 39 % 53 km/h 0,0 mm Moderat 20
19 sept. 11,8 °C 42 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 15
20 sept. 14,4 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 14
21 sept. 18,1 °C 40 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 17
22 sept. 22,2 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 18
23 sept. 17,5 °C 34 % 26 km/h 1,4 mm Scăzut 8
24 sept. 10,0 °C 64 % 45 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 1
25 sept. 10,4 °C 67 % 45 km/h 4,5 mm Foarte scăzut 0
26 sept. 14,2 °C 50 % 38 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 2
27 sept. 12,1 °C 57 % 36 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 3
28 sept. 7,7 °C 88 % 24 km/h 8,0 mm Foarte scăzut 0
29 sept. 6,8 °C 80 % 16 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
30 sept. 9,3 °C 65 % 30 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 0
1 oct. 11,3 °C 52 % 40 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
2 oct. 12,0 °C 50 % 35 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 1
3 oct. 11,6 °C 47 % 47 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
4 oct. 7,4 °C 30 % 58 km/h 0,4 mm Scăzut 8
5 oct. 4,5 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Scăzut 6
6 oct. 15,4 °C 45 % 54 km/h 0,0 mm Scăzut 9
7 oct. 20,4 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 10
8 oct. 20,1 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 12
9 oct. 18,4 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 12
10 oct. 14,7 °C 51 % 19 km/h 0,5 mm Scăzut 10
11 oct. 11,4 °C 71 % 22 km/h 7,4 mm Foarte scăzut 0
12 oct. 12,9 °C 58 % 24 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 0
13 oct. 8,9 °C 72 % 42 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
14 oct. 8,8 °C 71 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
15 oct. 11,8 °C 56 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
16 oct. 11,2 °C 53 % 28 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 1
17 oct. 9,1 °C 71 % 30 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 0
18 oct. 12,9 °C 52 % 53 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 1
19 oct. 11,2 °C 49 % 49 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 3
20 oct. 10,4 °C 40 % 42 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
21 oct. -0,3 °C 75 % 33 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
22 oct. -4,7 °C 60 % 34 km/h 4,1 mm Foarte scăzut 0
23 oct. -7,2 °C 49 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
24 oct. -5,9 °C 46 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
25 oct. -6,6 °C 50 % 34 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
26 oct. -2,5 °C 57 % 38 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 1
27 oct. -1,7 °C 43 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
28 oct. 0,6 °C 50 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
29 oct. -0,5 °C 58 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
30 oct. 1,0 °C 58 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
31 oct. 3,5 °C 55 % 23 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
1 nov. 2,3 °C 72 % 18 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 1
2 nov. 0,0 °C 73 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
3 nov. -0,2 °C 78 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
4 nov. -2,3 °C 85 % 39 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 0
5 nov. -1,9 °C 93 % 28 km/h 6,1 mm Foarte scăzut 0
6 nov. 0,0 °C 90 % 15 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
7 nov. 0,1 °C 78 % 51 km/h 2,0 mm Foarte scăzut 0
8 nov. -0,3 °C 67 % 35 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
9 nov. -1,8 °C 82 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
10 nov. 2,3 °C 61 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
11 nov. după 2,3 °C 66 % 33 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 0
12 nov. după -0,4 °C 72 % 24 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 6,7 și o umiditate minimă de 38 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 13.

FWI la pornire 6,7
Umiditate minimă 38 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Peace River B, august 2018
19.245 ha 21 de zile FWI 5,7 Umiditate min. 38 % la 113 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,4 mm pe 23 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 13. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,8 mmprima ploaie
12 nov.la 2 zile după final
58km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 10 nov., iar pe 12 nov. au căzut 1,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 iul. 2023
După · 17 nov. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 25 septembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 361 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 195: de 13 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5361 µg/m³
Zile peste prag42 de zile
PM10516 µg/m³
Grosime optică7,17
19 iul.12 aug.5 sept.29 sept.23 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2.571Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Clear Hills?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 iulie 2023 și 10 noiembrie 2023 (113 zile). Perimetrul îl datează între 21 iulie 2023 și 8 noiembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 12.427 hectare (124,3 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Clear Hills (12.442 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,5 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 58 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 8 noiembrie 2023 → 10 noiembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 iulie 2023 – 8 noiembrie 2023. 2.571 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.