Sari la conținut
worldfires
TR · Turcia · –

Incendiul de la Çivril, octombrie 2026 Çivril, Baklan

Stins · ultima detecție 11 oct. 2026, 10:49 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 6 octombrie 2026 în Çivril, Turcia. A fost activ 6 zile, cu 12 focare termice și o suprafață cu foc de circa 154 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Puterea măsurată de satelit este mică (10,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Suprafață cu foc
≈ 154ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
6zile
6 oct. 2026 – 11 oct. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
6 oct.
2026
Focare termice
12
într-un singur focar: 10 MW
Pericol la început
10
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
14MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 oct.11 oct.
11 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

6 oct. 2026 · 29 MW · 5 8 oct. 2026 · 8 MW · 2 9 oct. 2026 · 11 MW · 2 10 oct. 2026 · 9 MW · 1 11 oct. 2026 · 0 MW · 0
6 oct. 8 oct. 9 oct. 10 oct. 11 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

23°maximă
28km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,3 mm pe 12 oct..

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Çivril 59.967 loc. · la 16,3 km de centru a început aici
    140 ha a ajuns pe 6 oct.
    0,1 %
  2. Baklan 5.296 loc. · la 12,1 km de centru
    14 ha a ajuns pe 7 oct.
    0,1 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 oct. 19,2 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 10
7 oct. 21,1 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 12
8 oct. 21,0 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 14
9 oct. 22,0 °C 27 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 13
10 oct. 23,1 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 14
11 oct. 23,0 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 16
12 oct. după 20,7 °C 52 % 31 km/h 8,3 mm Foarte scăzut 1

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 10,2 și o umiditate minimă de 35 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 10,2
Umiditate minimă 35 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Sultandağı, noiembrie 2016
139 ha 7 zile FWI 9,7 Umiditate min. 39 % la 146 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 13,2 mm pe 29 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
183 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
5,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 27)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (154 ha față de o mediană de 183 ha) și a durat 6 zile, față de 1 zi.

La 9 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

8,3 mmprima ploaie
12 oct.a doua zi după final
28km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 oct., iar pe 12 oct. au căzut 8,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 27, cu o mediană de 5,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 sept. 2026
După · 18 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 18 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,518 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1027 µg/m³
Grosime optică0,36
4 oct.7 oct.10 oct.13 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 12Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Turcia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Çivril?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 6 octombrie 2026 și 11 octombrie 2026 (6 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 154 hectare cu foc (1,5 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Çivril (140 ha, 0,1 %); Baklan (14 ha, 0,1 %).
Incendiul de la Çivril mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 11 oct. 2026, 10:49 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 12,1 km de centrul zonei Baklan, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 23,1 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 28 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 16, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Turcia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 183 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 9 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 154 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 12 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.