Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Chuhuiv, 30 august 2024 Чугуївський район · Chuhuiv

Stins · ultima detecție 1 sept. 2024, 10:59 UTC

Focul a început pe 30 august 2024 în comuna Chuhuiv, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 263 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 140-lea ca mărime din Kharkiv Oblast din 2016 (din 558 cu pagină). Al 689-lea din Ucraina în 2024, din 2092.

Puterea măsurată de satelit este mică (14,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
263ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
30 aug. 2024 – 1 sept. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
30 aug.
2024
Focare termice
4
într-un singur focar: 15 MW
Pericol la început
55
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
16MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 30 aug.1 sept.
1 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

30 aug. 2024 · 1 MW · 1 1 sept. 2024 · 31 MW · 3
30 aug. 1 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
48km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început.

Zona mai arsese

2 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 5 ha în 2022.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Chuhuiv Чугуївський район la 23,8 km de centru a început aici
    262 ha a ajuns pe 30 aug.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale78 %
  • Pădure mixtă18 %
  • Terenuri agricole4,2 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
30 aug. 32,6 °C 15 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 55
31 aug. 33,6 °C 16 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 sept. 31,2 °C 19 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 57
2 sept. după 31,6 °C 21 % 59 km/h 0,0 mm Extrem 66
3 sept. după 27,1 °C 23 % 42 km/h 0,5 mm Extrem 51
4 sept. după 29,5 °C 15 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 sept. după 28,5 °C 28 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 51
6 sept. după 26,3 °C 19 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 50
7 sept. după 25,9 °C 20 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
8 sept. după 26,4 °C 20 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
9 sept. după 26,0 °C 21 % 47 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 48
10 sept. după 26,1 °C 37 % 38 km/h 0,9 mm Ridicat 28
11 sept. după 27,8 °C 45 % 36 km/h 0,7 mm Ridicat 24

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 55,4 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 17 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 25.

FWI la pornire 55,4
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 17
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Popasna, octombrie 2024
167 ha 1 zi FWI 55,2 Umiditate min. 15 % la 152 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
167 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 25)

A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 2 zile.

Doar 7 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 25, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 23 aug. 2024
După · 8 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 28 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 22: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,528 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM10150 µg/m³
Grosime optică0,60
28 aug.31 aug.3 sept.6 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Chuhuiv?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 30 august 2024 și 1 septembrie 2024 (3 zile). Perimetrul îl datează între 31 august 2024 și 1 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 263 hectare (2,6 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Chuhuiv (262 ha, 0,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Chuhuiv și s-a oprit la 23,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,6 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 167 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Doar 7 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 13 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 august 2024 – 1 septembrie 2024. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.