Sari la conținut
worldfires
ZM · Zambia · –

Incendiul de la Chinsali, septembrie 2020 Chinsali

Stins · ultima detecție 18 sept. 2020, 11:57 UTC

Focul a pornit pe 1 septembrie 2020 în Chinsali, Zambia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.695 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 150-lea ca mărime din Muchinga din 2016 (din 386 cu pagină). Al 79-lea din Zambia în 2020, din 229.

Suprafață arsă
5.695ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
1 sept. 2020 – 18 sept. 2020
Comune afectate
1
districte
A început pe
1 sept.
2020
Focare termice
162
într-un singur focar: 88 MW
Pericol la început
33
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
150MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 sept.18 sept.
18 sept. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

1 sept. 2020 · 58 MW · 7 2 sept. 2020 · 322 MW · 24 4 sept. 2020 · 2 MW · 2 5 sept. 2020 · 177 MW · 27 6 sept. 2020 · 431 MW · 22 7 sept. 2020 · 265 MW · 19 8 sept. 2020 · 188 MW · 11 9 sept. 2020 · 167 MW · 12 10 sept. 2020 · 37 MW · 4 11 sept. 2020 · 180 MW · 8 13 sept. 2020 · 24 MW · 1 15 sept. 2020 · 162 MW · 8 16 sept. 2020 · 127 MW · 6 17 sept. 2020 · 66 MW · 4 18 sept. 2020 · 43 MW · 7
1 sept. 6 sept. 11 sept. 16 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
44km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

62 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.502 ha în 2016, 2.113 ha în 2017, 1.052 ha în 2018, 797 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.545 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 24 % din suprafața pe care o are București (57 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Chinsali a început aici
    5.728 ha a ajuns pe 1 sept.
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,74 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 0,74 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 91 % din suprafața din Zambia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 sept. 28,0 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 33
2 sept. 25,0 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 sept. 23,1 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 29
4 sept. 23,9 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28
5 sept. 23,7 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 29
6 sept. 24,9 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 27
7 sept. 25,8 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 28
8 sept. 25,2 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
9 sept. 23,2 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
10 sept. 25,0 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
11 sept. 26,1 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 31
12 sept. 24,9 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 sept. 27,3 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 sept. 27,7 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
15 sept. 29,0 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
16 sept. 29,5 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 33
17 sept. 29,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
18 sept. 28,5 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
19 sept. după 28,1 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
20 sept. după 28,9 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 33
21 sept. după 29,2 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
22 sept. după 29,1 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
23 sept. după 27,5 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 38
24 sept. după 27,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 sept. după 29,3 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 32
26 sept. după 30,3 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 sept. după 31,5 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
28 sept. după 31,9 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,4 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 33,4
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Mafinga, septembrie 2018
7.197 ha 24 de zile FWI 31,9 Umiditate min. 24 % la 106 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,1 mm pe 12 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
4.056 ha
suprafață mediană
10 %
au trecut de 10.000 ha
12,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 21)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.695 ha față de o mediană de 4.056 ha) și a durat 18 zile, față de 13 zile.

La 18 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 12,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 21, cu o mediană de 12,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 aug. 2020
După · 25 sept. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 162Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Zambia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Chinsali?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 septembrie 2020 și 18 septembrie 2020 (18 zile). Perimetrul îl datează între 1 septembrie 2020 și 11 septembrie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.695 hectare (57,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Chinsali (5.728 ha, 0,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,6 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zambia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 4.056 ha; 10 % au trecut de 10.000 ha. La 18 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 12,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 11 septembrie 2020 → 18 septembrie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 1 septembrie 2020 – 11 septembrie 2020. 162 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.