Focul a început pe 7 aprilie 2025 în comuna Chastreix, Franța, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 198 hectare, repartizat între o singură comună.
Al 15-lea din Franța în 2025, din 23.
Puterea măsurată de satelit este mică (15,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
198ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa198BDIFF196
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 9 aprilie 2025
+− verificare
BDIFF: 196 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +1,0 %. Asociere din 1 noiembrie 2026.
Durată din satelit
doar satelit
2zile
De pe 7 apr. 2025 până pe 8 apr. 2025: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 8 apr. 2025, 01:08 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
coincide cu datele oficiale
7 apr. 202513:12
Alertă potrivit BDIFF: 7 aprilie 2025 la ora 13:12.
Sursă
BDIFF · 2025-672
Dată
asociat cu fișa pe 1 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 7 aprilie 2025.
Focare termice
doar satelit
4
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 15 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
7 apr. 2025 – 8 apr. 2025
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
46MW
Putere radiativă însumată pe 7 aprilie 2025; focare în acea zi: 3.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
7 apr. 2025
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
7,2FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 4.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
15,6°C · 21 % UR
Maxima de 15,6 °C și umiditatea minimă de 21 % pe 8 aprilie 2025; rafale de 30 km/h pe 7 aprilie 2025.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial BDIFF
Coincide: 196 ha în registrul oficial (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei chastreix-2025-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2025-04-07
3
46
14,2
-1,6
25
12,4
30,2
0
7,2
bajo
1
2025-04-08
1
2
15,6
-2,9
21
7,4
17,6
0
8
bajo
1
2025-04-09
0
0
13,2
-2,4
30
14,6
30,6
0
8,7
bajo
0
2025-04-10
0
0
13,1
-0,4
31
15,1
38,9
0
12,1
moderado
0
2025-04-11
0
0
17,2
-0,6
27
9
24,8
0
9,2
bajo
0
2025-04-12
0
0
10,4
3,5
48
20,2
47,5
4,6
3,9
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), BDIFF, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
198ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
7 apr. 2025 – 8 apr. 2025
Comune afectate
1
comune
A început pe
7 apr.
2025
Focare termice
4
într-un singur focar: 15 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
24MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
7 apr.8 apr.
Vezi evoluția8 apr. 2025
Cum a evoluat, zi de zi
7 apr.8 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
16°maximă
30km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,6 mm pe 12 apr..
Zona mai arsese
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
Chastreix226 loc. · la 3,5 km de centrua început aici
198 haa ajuns pe 7 apr.
4,3 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit BDIFF, pe 7 aprilie 2025 a fost înregistrat în Chastreix un incendiu de 196 ha (satelitul a măsurat 198 ha). Înregistrarea nu are coordonate, așa că a fost asociată după localitate și dată.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
7 apr.
14,2 °C
25 %
30 km/h
0,0 mm
Scăzut 7
8 apr.
15,6 °C
21 %
18 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
9 apr. după
13,2 °C
30 %
31 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
10 apr. după
13,1 °C
31 %
39 km/h
0,0 mm
Moderat 12
11 apr. după
17,2 °C
27 %
25 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
12 apr. după
10,4 °C
48 %
48 km/h
4,6 mm
Foarte scăzut 4
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 7,2 și o umiditate minimă de 25 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 3.
FWI la pornire7,2
Umiditate minimă25 %
Zile fără ploaie4
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Chastreix, aprilie 2025
198 ha2 zileFWI 7,2Umiditate min. 25 %
Incendiul de la Cieurac, iulie 2026
146 ha1 ziFWI 22,0Umiditate min. 25 %la 161 km, în 2026
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 13 iul..
Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 3. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
4,6 mmprima ploaie
12 apr.la 4 zile după final
30km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 8 apr., iar pe 12 apr. au căzut 4,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 31 mar. 2025
După · 15 apr. 2025
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 10 aprilie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,516µg/m³
Zile peste prag0zile
PM1020µg/m³
Grosime optică0,36
OMS 15
5 apr.7 apr.9 apr.11 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și ora
Satelit
FRP (MW)
Lat
Lon
Întrebări frecvente
Cât a durat incendiul de la Chastreix?
Copernicus îl datează între 7 aprilie 2025 și 8 aprilie 2025: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 198 hectare (2,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Chastreix (198 ha, 4,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Chastreix și s-a oprit la 3,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,6 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 30 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 8, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu BDIFF: 196 ha oficiale față de 198 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.