Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Changara, 16 octombrie 2020 Changara

Stins · ultima detecție 6 nov. 2020, 11:37 UTC

Focul a pornit pe 16 octombrie 2020 în Changara, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.226 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 10-lea ca mărime din Tete din 2016 (din 75 cu pagină). Al 41-lea din Mozambic în 2020, din 193.

Suprafață arsă
7.226ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
16 oct. 2020 – 6 nov. 2020
Comune afectate
1
districte
A început pe
16 oct.
2020
Focare termice
469
într-un singur focar: 356 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
475MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 oct.6 nov.
6 nov. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

16 oct. 2020 · 54 MW · 5 17 oct. 2020 · 118 MW · 8 18 oct. 2020 · 456 MW · 14 19 oct. 2020 · 1.798 MW · 96 20 oct. 2020 · 1.290 MW · 40 21 oct. 2020 · 649 MW · 34 22 oct. 2020 · 879 MW · 27 23 oct. 2020 · 383 MW · 29 24 oct. 2020 · 1.454 MW · 52 25 oct. 2020 · 489 MW · 41 26 oct. 2020 · 14 MW · 3 27 oct. 2020 · 424 MW · 23 28 oct. 2020 · 162 MW · 7 29 oct. 2020 · 15 MW · 1 30 oct. 2020 · 1.184 MW · 41 31 oct. 2020 · 4 MW · 1 1 nov. 2020 · 82 MW · 6 2 nov. 2020 · 39 MW · 4 3 nov. 2020 · 739 MW · 20 4 nov. 2020 · 50 MW · 5 5 nov. 2020 · 78 MW · 6 6 nov. 2020 · 92 MW · 6
19 oct. 26 oct. 31 oct. 5 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

42°maximă
55km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.

Zona mai arsese

39 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 285 ha în 2016, 1.542 ha în 2017, 2.481 ha în 2018, 1.562 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.842 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 31 % din suprafața pe care o are București (72 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Changara a început aici
    7.262 ha a ajuns pe 16 oct.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,16 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,16 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 oct. 35,0 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 oct. 35,0 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
18 oct. 36,9 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 oct. 37,3 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
20 oct. 39,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 oct. 37,7 °C 24 % 55 km/h 0,0 mm Extrem 60
22 oct. 36,5 °C 19 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 55
23 oct. 35,9 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
24 oct. 37,0 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
25 oct. 36,9 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
26 oct. 37,3 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
27 oct. 37,1 °C 24 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 50
28 oct. 37,7 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 52
29 oct. 38,1 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 oct. 38,9 °C 20 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 56
31 oct. 36,7 °C 25 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 58
1 nov. 34,9 °C 29 % 46 km/h 0,1 mm Extrem 51
2 nov. 37,2 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
3 nov. 38,8 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
4 nov. 39,9 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
5 nov. 40,6 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
6 nov. 41,8 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 nov. după 43,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 nov. după 44,3 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 62
9 nov. după 43,7 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 61
10 nov. după 41,2 °C 21 % 51 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
11 nov. după 37,5 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 56
12 nov. după 33,1 °C 42 % 51 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 43
13 nov. după 35,3 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
14 nov. după 35,9 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
15 nov. după 37,5 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
16 nov. după 38,9 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 39,0 și o umiditate minimă de 21 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 44.

FWI la pornire 39,0
Umiditate minimă 21 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vanduzi, septembrie 2018
3.093 ha 8 zile FWI 35,5 Umiditate min. 21 % la 235 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,3 mm pe 30 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
2.030 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 44)

A fost de 3,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 5 zile.

Doar 1 din cei 44 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 44 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
55km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 nov. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 44, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 oct. 2020
După · 13 nov. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 469Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Changara?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 16 octombrie 2020 și 6 noiembrie 2020 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 16 octombrie 2020 și 30 octombrie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.226 hectare (72,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Changara (7.262 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,8 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 55 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 60, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 44. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 2.030 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 44 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 44 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 octombrie 2020 → 6 noiembrie 2020.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 octombrie 2020 – 30 octombrie 2020. 469 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.