Sari la conținut
worldfires
GH · Ghana · –

Incendiul de la Central Gonja, 6 decembrie 2024 Central Gonja

Stins · ultima detecție 29 dec. 2024, 13:39 UTC

Focul a pornit pe 6 decembrie 2024 în Central Gonja, Ghana, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.427 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 13-lea ca mărime din Savannah din 2016 (din 242 cu pagină). Al 11-lea din Ghana în 2024, din 115.

Suprafață arsă
6.427ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
6 dec. 2024 – 29 dec. 2024
Comune afectate
1
districte
A început pe
6 dec.
2024
Focare termice
256
într-un singur focar: 120 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
92MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 dec.29 dec.
29 dec. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

6 dec. 2024 · 2 MW · 1 7 dec. 2024 · 30 MW · 2 8 dec. 2024 · 98 MW · 6 9 dec. 2024 · 73 MW · 5 10 dec. 2024 · 35 MW · 6 11 dec. 2024 · 9 MW · 2 13 dec. 2024 · 52 MW · 8 14 dec. 2024 · 869 MW · 45 15 dec. 2024 · 255 MW · 52 16 dec. 2024 · 31 MW · 22 17 dec. 2024 · 82 MW · 15 18 dec. 2024 · 180 MW · 23 19 dec. 2024 · 184 MW · 24 20 dec. 2024 · 79 MW · 10 21 dec. 2024 · 21 MW · 11 22 dec. 2024 · 23 MW · 6 23 dec. 2024 · 33 MW · 3 24 dec. 2024 · 4 MW · 1 25 dec. 2024 · 20 MW · 5 26 dec. 2024 · 8 MW · 4 27 dec. 2024 · 3 MW · 1 28 dec. 2024 · 9 MW · 2 29 dec. 2024 · 7 MW · 2
6 dec. 14 dec. 22 dec. 27 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
36km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 42 de zile când a început.

Zona mai arsese

59 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 144 ha în 2016, 1.074 ha în 2017, 316 ha în 2018, 902 ha în 2019, 293 ha în 2020, 2.246 ha în 2021, 246 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.776 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 27 % din suprafața pe care o are București (64 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Central Gonja a început aici
    6.535 ha a ajuns pe 6 dec.
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,26 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,26 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 dec. 34,0 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 dec. 34,6 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
8 dec. 34,3 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
9 dec. 33,6 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
10 dec. 35,3 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
11 dec. 35,7 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 37
12 dec. 35,0 °C 32 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 34
13 dec. 35,8 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
14 dec. 36,1 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
15 dec. 35,2 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
16 dec. 34,1 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
17 dec. 34,3 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
18 dec. 34,5 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 dec. 32,8 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 dec. 31,5 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
21 dec. 30,9 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
22 dec. 33,6 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
23 dec. 33,1 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
24 dec. 32,9 °C 24 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
25 dec. 34,8 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
26 dec. 35,2 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
27 dec. 35,0 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
28 dec. 34,8 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
29 dec. 35,6 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
30 dec. după 35,1 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
31 dec. după 35,3 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
1 ian. după 36,2 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 ian. după 35,5 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
3 ian. după 34,6 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
4 ian. după 34,6 °C 16 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
5 ian. după 36,0 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
6 ian. după 35,8 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
7 ian. după 36,8 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
8 ian. după 35,5 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 36,4 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 42 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 36,4
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 42
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kintampo North, ianuarie 2024
2.004 ha 16 zile FWI 35,7 Umiditate min. 25 % la 77 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
2.511 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 7 din 33)

A fost de 2,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 24 de zile, față de 12 zile.

Doar 3 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 26 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 33, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 nov. 2024
După · 5 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 decembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 158 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 115: de 7,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5158 µg/m³
Zile peste prag15 zile
PM10620 µg/m³
Grosime optică0,81
11 dec.14 dec.17 dec.20 dec.23 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 256Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ghana

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Central Gonja?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 decembrie 2024 și 29 decembrie 2024 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 13 decembrie 2024 și 22 decembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.427 hectare (64,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Central Gonja (6.535 ha, 0,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,1 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Ghana (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 2.511 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 26 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 22 decembrie 2024 → 29 decembrie 2024.
  2. Data de început: 13 decembrie 2024 → 6 decembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 decembrie 2024 – 22 decembrie 2024. 256 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.