Sari la conținut
worldfires
HN · Honduras · –

Incendiul de la Catacamas, 2 aprilie 2024 Catacamas

Stins · ultima detecție 4 apr. 2024, 06:40 UTC

Focul a pornit pe 2 aprilie 2024 în Catacamas, Honduras, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 3 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.114 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 153-lea ca mărime din Olancho din 2016 (din 200 cu pagină). Al 71-lea din Honduras în 2024, din 94.

Suprafață arsă
1.114ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
3zile
2 apr. 2024 – 4 apr. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
2 apr.
2024
Focare termice
30
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
42MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 apr.4 apr.
4 apr. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

2 apr. 2024 · 63 MW · 11 3 apr. 2024 · 58 MW · 17 4 apr. 2024 · 4 MW · 2
2 apr. 3 apr. 4 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
37km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 18 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,3 mm pe 5 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,7 % din suprafața pe care o are București (11 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Catacamas a început aici
    1.121 ha
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,8 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 1,8 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 apr. 34,4 °C 38 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 30
3 apr. 37,7 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 29
4 apr. 35,7 °C 38 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 32
5 apr. după 33,2 °C 51 % 34 km/h 4,3 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,7 și o umiditate minimă de 38 %; înainte: 18 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 29,7
Umiditate minimă 38 %
Zile fără ploaie 18
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Municipio San Fernando, mai 2024
2.778 ha 17 zile FWI 34,1 Umiditate min. 38 % la 120 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,0 mm pe 29 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
1.432 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 27)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.114 ha față de o mediană de 1.432 ha) și a durat 3 zile, față de 9 zile.

La 5 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,3 mmprima ploaie
5 apr.a doua zi după final
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 apr., iar pe 5 apr. au căzut 4,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 27, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 mar. 2024
După · 11 apr. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 40 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 30: de 2,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,540 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1060 µg/m³
Grosime optică1,28
31 mar.2 apr.4 apr.6 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Honduras

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Catacamas?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 aprilie 2024 și 4 aprilie 2024: 3 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.114 hectare (11,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Catacamas (1.121 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,7 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Honduras (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 1.432 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 5 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 29 martie 2024 → 2 aprilie 2024.
  2. Data de început: 2 aprilie 2024 → 29 martie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.