Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Campofranco, 22 iulie 2025 Campofranco, Casteltermini

Stins · ultima detecție 22 iul. 2025, 13:04 UTC

Focul a început pe 22 iulie 2025 în comuna Campofranco, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 108 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 139-lea ca mărime din Caltanissetta din 2016 (din 149 cu pagină). Al 196-lea din Italia în 2025, din 216.

Puterea măsurată de satelit este mică (10,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
108ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
22 iul. 2025 – 22 iul. 2025
Comune afectate
2
comune
A început pe
22 iul.
2025
Focare termice
4
într-un singur focar: 11 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
24MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 iul.22 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

22 iul. 2025 · 24 MW · 4

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
36km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 33 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 30 iul..

Zona mai arsese

49 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 17 ha în 2016, 14 ha în 2019, 3 ha în 2021, 9 ha în 2022, 19 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 53 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Campofranco 2.656 loc. · la 2,6 km de centru a început aici
    108 ha a ajuns pe 22 iul.
    3,0 %
  2. Casteltermini 7.269 loc. · la 6,5 km de centru
    0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole82 %
  • Alte terenuri naturale18 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 iul. 40,7 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
23 iul. după 39,7 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
24 iul. după 40,2 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
25 iul. după 40,4 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 50
26 iul. după 37,2 °C 28 % 34 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 46
27 iul. după 31,6 °C 36 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
28 iul. după 30,7 °C 40 % 52 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
29 iul. după 29,6 °C 39 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
30 iul. după 30,1 °C 49 % 32 km/h 1,0 mm Moderat 19

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,9 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: 33 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 42,9
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 33
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Favara, iunie 2025
271 ha 5 zile FWI 44,0 Umiditate min. 25 % la 23 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
271 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
1,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 23)

A rămas sub gemenii săi: 108 ha față de o mediană de 271 ha. A durat 1 zi, față de 2 zile.

La 20 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
30 iul.la 8 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 22 iul., iar pe 30 iul. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 23, cu o mediană de 1,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 iul. 2025
După · 29 iul. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 20 iulie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 13 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,513 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1024 µg/m³
Grosime optică0,29
20 iul.22 iul.24 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Campofranco?
Copernicus îl datează între 22 iulie 2025 și 22 iulie 2025: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 108 hectare (1,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Campofranco (108 ha, 3,0 %); Casteltermini (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Campofranco și s-a oprit la 2,6 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,7 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 271 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. La 20 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.