Sari la conținut
worldfires
SL · Sierra Leone · –

Incendiul de la Buya Romende, 1 aprilie 2017 TMS, Buya Romende

Stins · ultima detecție 8 apr. 2017, 13:51 UTC

Focul a pornit pe 1 aprilie 2017 în Buya Romende, Sierra Leone, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.167 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 148-lea ca mărime din Northern din 2016 (din 937 cu pagină). Al 37-lea din Sierra Leone în 2017, din 207.

Suprafață arsă
2.167ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
1 apr. 2017 – 8 apr. 2017
Comune afectate
2
căpetenii
A început pe
1 apr.
2017
Focare termice
44
într-un singur focar: 161 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
493MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 apr.8 apr.
8 apr. 2017

Cum a evoluat, zi de zi

1 apr. 2017 · 2 MW · 1 3 apr. 2017 · 316 MW · 5 5 apr. 2017 · 4 MW · 1 7 apr. 2017 · 18 MW · 2 8 apr. 2017 · 2.123 MW · 35
1 apr. 3 apr. 5 apr. 7 apr. 8 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
38km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 11 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,2 % din suprafața pe care o are București (22 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. TMS
    1.399 ha a ajuns pe 3 apr.
    4,6 %
  2. Buya Romende a început aici
    781 ha a ajuns pe 1 apr.
    1,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită3,4 ha
Locuitori≈ 1.800

În perimetru se aflau aproximativ 3,4 ha construite și locuiau aproximativ 1.800 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 apr. 37,6 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 27
2 apr. 35,6 °C 44 % 30 km/h 0,6 mm Ridicat 24
3 apr. 35,2 °C 51 % 38 km/h 0,9 mm Moderat 19
4 apr. 36,5 °C 40 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 27
5 apr. 35,9 °C 45 % 36 km/h 2,0 mm Moderat 14
6 apr. 33,9 °C 52 % 32 km/h 2,6 mm Scăzut 7
7 apr. 33,5 °C 56 % 34 km/h 1,0 mm Moderat 12
8 apr. 36,8 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 28
9 apr. după 36,8 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31
10 apr. după 33,3 °C 62 % 30 km/h 0,7 mm Moderat 16
11 apr. după 36,6 °C 46 % 38 km/h 1,5 mm Moderat 17

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,3 și o umiditate minimă de 38 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 27,3
Umiditate minimă 38 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Libeisaygahun, martie 2021
1.109 ha 5 zile FWI 28,0 Umiditate min. 38 % la 25 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
1.383 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 19)

A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 10 zile.

Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,5 mmprima ploaie
11 apr.la 3 zile după final
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 apr., iar pe 11 apr. au căzut 1,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 19, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 mar. 2017
După · 15 apr. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 44Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sierra Leone

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Buya Romende?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 aprilie 2017 și 8 aprilie 2017 (8 zile). Perimetrul îl datează între 7 aprilie 2017 și 8 aprilie 2017.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.167 hectare (21,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: TMS (1.399 ha, 4,6 %); Buya Romende (781 ha, 1,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,6 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sierra Leone (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 1.383 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 7 aprilie 2017 → 1 aprilie 2017.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 aprilie 2017 – 8 aprilie 2017. 44 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.