Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Bulkley-Nechako E, 7 iulie 2023 Bulkley-Nechako E

Stins · ultima detecție 18 sept. 2023, 10:24 UTC

Focul a pornit pe 7 iulie 2023 în Bulkley-Nechako E, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 74 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 9.144 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 96-lea ca mărime din British Columbia din 2016 (din 343 cu pagină). Al 179-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
9.144ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
74de zile
7 iul. 2023 – 18 sept. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
7 iul.
2023
Focare termice
2.927
într-un singur focar: 328 MW
Pericol la început
13
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
933MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 iul.18 sept.
18 sept. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

8 iul. 2023 · 836 MW · 27 9 iul. 2023 · 799 MW · 109 10 iul. 2023 · 2.889 MW · 155 11 iul. 2023 · 4.469 MW · 328 12 iul. 2023 · 6.874 MW · 513 13 iul. 2023 · 3.999 MW · 558 14 iul. 2023 · 2.142 MW · 298 15 iul. 2023 · 611 MW · 178 16 iul. 2023 · 774 MW · 199 17 iul. 2023 · 29 MW · 13 18 iul. 2023 · 7 MW · 4 19 iul. 2023 · 138 MW · 18 20 iul. 2023 · 584 MW · 88 21 iul. 2023 · 47 MW · 38 31 iul. 2023 · 1 MW · 1 5 aug. 2023 · 2 MW · 1 16 aug. 2023 · 7 MW · 2 17 aug. 2023 · 1 MW · 1 27 aug. 2023 · 13 MW · 3 28 aug. 2023 · 229 MW · 15 2 sept. 2023 · 1.332 MW · 38 3 sept. 2023 · 2.677 MW · 209 4 sept. 2023 · 169 MW · 57 8 sept. 2023 · 1 MW · 1 9 sept. 2023 · 17 MW · 5 10 sept. 2023 · 37 MW · 15 11 sept. 2023 · 212 MW · 37 13 sept. 2023 · 1 MW · 2 15 sept. 2023 · 20 MW · 5 16 sept. 2023 · 20 MW · 8 18 sept. 2023 · 2 MW · 1
12 iul. 31 iul. 3 sept. 15 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
71km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,7 mm pe 19 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 39 % din suprafața pe care o are București (91 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Bulkley-Nechako E a început aici
    9.247 ha a ajuns pe 8 iul.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 iul. 25,3 °C 34 % 28 km/h 1,2 mm Moderat 13
8 iul. 26,3 °C 35 % 33 km/h 1,3 mm Moderat 12
9 iul. 23,0 °C 44 % 34 km/h 1,6 mm Scăzut 7
10 iul. 23,1 °C 50 % 36 km/h 1,5 mm Scăzut 7
11 iul. 21,9 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 17
12 iul. 21,1 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 17
13 iul. 22,9 °C 37 % 30 km/h 0,3 mm Moderat 18
14 iul. 19,4 °C 52 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 16
15 iul. 21,0 °C 42 % 35 km/h 0,3 mm Moderat 19
16 iul. 20,3 °C 50 % 33 km/h 2,4 mm Scăzut 5
17 iul. 17,5 °C 47 % 49 km/h 0,4 mm Scăzut 11
18 iul. 17,4 °C 56 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 13
19 iul. 23,5 °C 41 % 18 km/h 0,1 mm Moderat 14
20 iul. 26,9 °C 34 % 31 km/h 2,8 mm Scăzut 6
21 iul. 19,4 °C 55 % 30 km/h 5,3 mm Foarte scăzut 1
22 iul. 17,6 °C 62 % 40 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 0
23 iul. 17,4 °C 53 % 27 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 1
24 iul. 15,9 °C 66 % 22 km/h 8,5 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 11,3 °C 89 % 43 km/h 24,8 mm Foarte scăzut 0
26 iul. 18,1 °C 50 % 44 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 14,3 °C 72 % 22 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 0
28 iul. 19,9 °C 44 % 27 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 1
29 iul. 22,0 °C 43 % 25 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 1
30 iul. 18,1 °C 58 % 35 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 0
31 iul. 19,0 °C 45 % 33 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 1
1 aug. 18,4 °C 51 % 27 km/h 1,9 mm Foarte scăzut 1
2 aug. 18,4 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
3 aug. 22,3 °C 31 % 13 km/h 0,0 mm Scăzut 6
4 aug. 24,2 °C 40 % 14 km/h 0,0 mm Scăzut 8
5 aug. 26,7 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 11
6 aug. 23,5 °C 57 % 25 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 2
7 aug. 21,7 °C 47 % 36 km/h 2,4 mm Foarte scăzut 2
8 aug. 18,0 °C 67 % 26 km/h 2,8 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 17,2 °C 53 % 46 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 2
10 aug. 18,4 °C 49 % 41 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 5
11 aug. 14,8 °C 74 % 34 km/h 5,2 mm Foarte scăzut 0
12 aug. 20,8 °C 58 % 40 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 1
13 aug. 24,2 °C 48 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
14 aug. 23,8 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 8
15 aug. 23,0 °C 42 % 52 km/h 0,0 mm Scăzut 11
16 aug. 25,5 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 12
17 aug. 20,5 °C 33 % 47 km/h 0,0 mm Moderat 14
18 aug. 16,7 °C 42 % 32 km/h 0,2 mm Moderat 12
19 aug. 20,5 °C 33 % 14 km/h 0,0 mm Scăzut 11
20 aug. 18,7 °C 42 % 17 km/h 0,1 mm Moderat 11
21 aug. 22,8 °C 32 % 38 km/h 0,3 mm Moderat 15
22 aug. 20,4 °C 40 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 13
23 aug. 20,2 °C 48 % 24 km/h 0,2 mm Moderat 12
24 aug. 21,2 °C 49 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 11
25 aug. 22,1 °C 46 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 12
26 aug. 24,9 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 14
27 aug. 26,7 °C 23 % 17 km/h 0,0 mm Moderat 20
28 aug. 27,4 °C 31 % 14 km/h 0,0 mm Moderat 19
29 aug. 20,7 °C 62 % 30 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 4
30 aug. 17,6 °C 48 % 38 km/h 0,2 mm Scăzut 8
31 aug. 19,5 °C 44 % 38 km/h 0,3 mm Moderat 12
1 sept. 22,9 °C 41 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 17
2 sept. 22,1 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 20
3 sept. 16,7 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 18
4 sept. 14,6 °C 53 % 28 km/h 0,5 mm Moderat 13
5 sept. 11,2 °C 69 % 22 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 0
6 sept. 14,1 °C 61 % 28 km/h 2,0 mm Foarte scăzut 1
7 sept. 15,6 °C 45 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
8 sept. 19,2 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Scăzut 7
9 sept. 21,8 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 11
10 sept. 23,4 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 19
11 sept. 18,6 °C 38 % 32 km/h 1,5 mm Scăzut 6
12 sept. 14,2 °C 66 % 38 km/h 2,4 mm Foarte scăzut 3
13 sept. 15,4 °C 42 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 6
14 sept. 21,1 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 12
15 sept. 16,7 °C 48 % 71 km/h 0,0 mm Moderat 20
16 sept. 15,4 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 13
17 sept. 13,0 °C 62 % 59 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 4
18 sept. 12,5 °C 52 % 54 km/h 0,5 mm Scăzut 6
19 sept. după 11,0 °C 70 % 41 km/h 6,7 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 13,0 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 19.

FWI la pornire 13,0
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bulkley-Nechako G, august 2018
2.125 ha 31 de zile FWI 13,5 Umiditate min. 34 % la 118 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,8 mm pe 7 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

35 de zile
durată mediană
7.103 ha
suprafață mediană
26 %
au trecut de 10.000 ha
3,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (9.144 ha față de o mediană de 7.103 ha) și a durat 74 de zile, față de 35 de zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,7 mmprima ploaie
19 sept.a doua zi după final
71km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 sept., iar pe 19 sept. au căzut 6,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 19, cu o mediană de 3,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 iun. 2023
După · 25 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 iulie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 408 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 182: de 12 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5408 µg/m³
Zile peste prag35 de zile
PM10583 µg/m³
Grosime optică6,14
5 iul.21 iul.6 aug.22 aug.7 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2.927Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulkley-Nechako E?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 iulie 2023 și 18 septembrie 2023 (74 de zile). Perimetrul îl datează între 7 iulie 2023 și 15 septembrie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 9.144 hectare (91,4 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Bulkley-Nechako E (9.247 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,4 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 71 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 20, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 35 de zile, iar suprafața mediană de 7.103 ha; 26 % au trecut de 10.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 15 septembrie 2023 → 18 septembrie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 iulie 2023 – 15 septembrie 2023. 2.927 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.