Sari la conținut
worldfires
ZW · Zimbabwe ·

Incendiul de la Bulawayo, 13 octombrie 2022 Bulawayo, Umguza

Stins · ultima detecție 13 oct. 2022, 12:40 UTC

Focul a pornit pe 13 octombrie 2022 în Bulawayo, Zimbabwe, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 1 zi. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.170 hectare, împărțit între 2 comune.

Al 273-lea din Zimbabwe în 2022, din 346.

Suprafață arsă
1.170ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
1zi
13 oct. 2022 – 13 oct. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
13 oct.
2022
Focare termice
28
într-un singur focar: 92 MW
Pericol la început
58
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
1,6GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 oct.13 oct.

Cum a evoluat, zi de zi

13 oct. 2022 · 1.573 MW · 28

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
46km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 22 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 23 oct..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bulawayo a început aici
    1.163 ha a ajuns pe 13 oct.
    2,1 %
  2. 12 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,62 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 0,62 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 23 % din suprafața din Zimbabwe

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 oct. 33,4 °C 10 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 58
14 oct. după 33,7 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
15 oct. după 33,0 °C 18 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 60
16 oct. după 29,9 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
17 oct. după 31,8 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
18 oct. după 31,1 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 oct. după 29,5 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 oct. după 30,1 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
21 oct. după 30,2 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
22 oct. după 32,0 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 oct. după 31,8 °C 28 % 37 km/h 1,7 mm Ridicat 27

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 58,0 și o umiditate minimă de 10 %; înainte: 22 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 41.

FWI la pornire 58,0
Umiditate minimă 10 %
Zile fără ploaie 22
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Insiza, octombrie 2018
3.101 ha 2 zile FWI 56,7 Umiditate min. 10 % la 88 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 15 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
1.342 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 21 din 41)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.170 ha față de o mediană de 1.342 ha) și a durat 1 zi, față de 3 zile.

La 20 din 41 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,7 mmprima ploaie
23 oct.la 10 zile după final
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 oct., iar pe 23 oct. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 21 din 41, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 oct. 2022
După · 20 oct. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 33 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 21: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,533 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1048 µg/m³
Grosime optică0,58
11 oct.13 oct.15 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 28Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Zimbabwe

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulawayo?
GWIS (Copernicus) îl datează între 13 octombrie 2022 și 13 octombrie 2022: 1 zi între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.170 hectare (11,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Bulawayo (1.163 ha, 2,1 %); Umguza (12 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,4 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zimbabwe (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 41. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 1.342 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 20 din 41 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 28 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.