Sari la conținut
worldfires
TR · Turcia ·

Incendiul de la Bulanık, septembrie 2023 Bulanık

Stins · ultima măsurătoare pe 7 sept. 2023

Focul a început pe 7 septembrie 2023 în comuna Bulanık, Turcia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 248 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 11-lea ca mărime din Muş din 2016 (din 35 cu pagină). Al 32-lea din Turcia în 2023, din 73.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
248ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
7 sept. 2023 – 7 sept. 2023
Comune afectate
1
districte
A început pe
7 sept.
2023
Pericol la început
44
Foarte ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

33°maximă
28km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,5 mm pe 12 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bulanık 80.540 loc. · la 17,2 km de centru a început aici
    248 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole53 %
  • Alte terenuri naturale47 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 sept. 32,9 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
8 sept. după 32,1 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 53
9 sept. după 28,5 °C 25 % 55 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 49
10 sept. după 25,5 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 sept. după 26,0 °C 23 % 40 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 44
12 sept. după 21,0 °C 43 % 27 km/h 5,5 mm Foarte scăzut 3

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,8 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 43,8
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tutak, octombrie 2025
271 ha 1 zi FWI 43,3 Umiditate min. 16 % la 65 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,4 mm pe 12 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
222 ha
suprafață mediană
12 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 26)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (248 ha față de o mediană de 222 ha) și a durat 1 zi, față de 1 zi.

La 15 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,5 mmprima ploaie
12 sept.la 5 zile după final
28km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 sept., iar pe 12 sept. au căzut 5,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 26, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 aug. 2023
După · 14 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 septembrie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 15 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,515 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1037 µg/m³
Grosime optică0,37
5 sept.7 sept.9 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Turcia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bulanık?
Copernicus îl datează între 7 septembrie 2023 și 7 septembrie 2023: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 248 hectare (2,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Bulanık (248 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Bulanık și s-a oprit la 17,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,9 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 28 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Turcia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 222 ha; 12 % au trecut de 1.000 ha. La 15 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.