Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii ·

Incendiul Buffalo Valley, iulie 2019 Pershing

Stins · ultima măsurătoare pe 22 iul. 2019

Focul a pornit pe 22 iulie 2019 în Pershing, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 1 zi. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 507 hectare, împărțit între un singur comitat.

Este al 219-lea ca mărime din Nevada din 2016 (din 236 cu pagină). Al 323-lea din Statele Unite ale Americii în 2019, din 367.

Pentru acest incendiu avem perimetrul oficial (MTBS / NIFC), dar senzorii VIIRS nu l-au surprins suficient de detaliat: nu există evoluție zi cu zi, dar există împărțirea pe comitate.

Suprafață arsă
507ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
1zi
22 iul. 2019 – 22 iul. 2019
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
22 iul.
2019
Pericol la început
54
Extrem · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 38 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,4 mm pe 26 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,2 % din suprafața pe care o are București (5,1 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Pershing a început aici
    500 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 40 % din suprafața din Statele Unite ale Americii

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 iul. 36,7 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 iul. după 32,9 °C 17 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 54
24 iul. după 34,2 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 iul. după 34,7 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
26 iul. după 26,0 °C 33 % 32 km/h 1,4 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 53,7 și o umiditate minimă de 9 %; înainte: 38 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 53,7
Umiditate minimă 9 %
Zile fără ploaie 38
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul Phoenix, iulie 2017
2.793 ha 1 zi FWI 52,9 Umiditate min. 11 % la 16 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
2.127 ha
suprafață mediană
78 %
au trecut de 1.000 ha
1,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 5 din 23)

A rămas sub gemenii săi: 507 ha față de o mediană de 2.127 ha. A durat 1 zi, față de 2 zile.

La 18 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,4 mmprima ploaie
26 iul.la 4 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 22 iul., iar pe 26 iul. au căzut 1,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 5 din 23, cu o mediană de 1,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 iul. 2019
După · 29 iul. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Buffalo Valley?
A ars între 22 iulie 2019 și 22 iulie 2019: 1 zi, potrivit datei de început înregistrate de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 507 hectare (5,1 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Pershing (500 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,7 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 2.127 ha; 78 % au trecut de 1.000 ha. La 18 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: MTBS (Serviciul Geologic și Serviciul Forestier ale SUA), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.