Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Bouzguen, iulie 2020 بوزقن · Bouzguen, Idjer

Stins · ultima detecție 31 iul. 2020, 12:30 UTC

Focul a început pe 29 iulie 2020 în comuna Bouzguen, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 419 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 16-lea ca mărime din Tizi Ouzou din 2016 (din 46 cu pagină). Al 71-lea din Algeria în 2020, din 236.

Suprafață arsă
419ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
29 iul. 2020 – 31 iul. 2020
Comune afectate
2
comune
A început pe
29 iul.
2020
Focare termice
18
într-un singur focar: 32 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
83MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 iul.31 iul.
31 iul. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

29 iul. 2020 · 85 MW · 3 30 iul. 2020 · 125 MW · 13 31 iul. 2020 · 40 MW · 2
29 iul. 30 iul. 31 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

31°maximă
39km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 45 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bouzguen بوزقن 24.311 loc. · la 2,2 km de centru a început aici
    319 ha a ajuns pe 29 iul.
    4,6 %
  2. Idjer إجر 10.301 loc. · la 2,9 km de centru
    101 ha a ajuns pe 29 iul.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă65 %
  • Alte terenuri naturale30 %
  • Terenuri agricole5,9 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 iul. 30,2 °C 23 % 39 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 43
30 iul. 30,3 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
31 iul. 30,7 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
1 aug. după 27,7 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
2 aug. după 29,7 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
3 aug. după 26,7 °C 40 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 32
4 aug. după 22,3 °C 50 % 42 km/h 0,1 mm Ridicat 33
5 aug. după 23,0 °C 39 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 aug. după 22,8 °C 45 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 34
7 aug. după 24,5 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
8 aug. după 25,5 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
9 aug. după 26,3 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
10 aug. după 26,9 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,1 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 45 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 20.

FWI la pornire 43,1
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 45
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Beni Ksila, august 2020
489 ha 2 zile FWI 41,8 Umiditate min. 23 % la 34 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 17,0 mm pe 31 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
168 ha
suprafață mediană
5 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 20)

A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 2 zile.

Doar 6 din cei 20 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 31 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 20, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 iul. 2020
După · 7 aug. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 august 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,526 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1044 µg/m³
27 iul.29 iul.31 iul.2 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 18Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bouzguen?
Copernicus îl datează între 29 iulie 2020 și 31 iulie 2020: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 419 hectare (4,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Bouzguen (319 ha, 4,6 %); Idjer (101 ha, 1,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Bouzguen și s-a oprit la 2,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,7 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 20. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 168 ha; 5 % au trecut de 1.000 ha. Doar 6 din cei 20 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 20 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 18 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.