Sari la conținut
worldfires
FR · Franța · –

Incendiul de la Bordezac, iulie 2022 Bordezac, Bessèges, Gagnières

Stins · ultima detecție 8 iul. 2022, 01:52 UTC

Focul a început pe 7 iulie 2022 în comuna Bordezac, Franța, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 534 hectare, repartizat între 4 comune.

Al 15-lea din Franța în 2022, din 49.

Puterea măsurată de satelit este mică (6,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
534ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
7 iul. 2022 – 8 iul. 2022
Comune afectate
4
comune
A început pe
7 iul.
2022
Focare termice
17
într-un singur focar: 6 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
52MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 iul.8 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

8 iul. 2022 · 52 MW · 17

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
53km/h · rafală maximă
30%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,3 % din suprafața pe care o are București (5,3 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bordezac 387 loc. · la 0,6 km de centru a început aici
    426 ha a ajuns pe 8 iul.
    45 %
  2. Bessèges 2.606 loc. · focul a ajuns în centru
    55 ha a ajuns pe 8 iul.
    5,3 %
  3. Gagnières 1.102 loc. · la 2,0 km de centru
    52 ha a ajuns pe 8 iul.
    4,7 %
  4. Malbosc 146 loc. · la 2,0 km de centru
    0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Conifere95 %
  • Tufărișuri și tranziție2,3 %
  • Pădure mixtă1,5 %
  • Suprafețe artificiale0,8 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 62 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită1,9 ha
Locuitori≈ 60

În perimetru se aflau aproximativ 1,9 ha construite și locuiau aproximativ 60 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit BDIFF, pe 7 iulie 2022 a fost înregistrat în Bordezac un incendiu de 540 ha (satelitul a măsurat 534 ha). Înregistrarea nu are coordonate, așa că a fost asociată după localitate și dată.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 48 % din suprafața din Franța

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 iul. 29,2 °C 34 % 53 km/h 0,0 mm Moderat 18
8 iul. 30,1 °C 30 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 21
9 iul. după 31,5 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 iul. după 30,9 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 21
11 iul. după 32,2 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 20
12 iul. după 33,1 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 20
13 iul. după 33,1 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 22
14 iul. după 35,0 °C 32 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 iul. după 35,4 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 24
16 iul. după 34,3 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 26
17 iul. după 34,3 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
18 iul. după 35,1 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,4 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 18,4
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bellegarde-en-Diois, august 2026
258 ha 9 zile FWI 19,1 Umiditate min. 33 % la 112 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 14 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
304 ha
suprafață mediană
19 %
au trecut de 1.000 ha
3,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 16)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.

Doar 5 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
53km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 16, cu o mediană de 3,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 iun. 2022
După · 15 iul. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 7 iulie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 5 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,55 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1012 µg/m³
5 iul.7 iul.9 iul.11 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 17Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Franța

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bordezac?
Copernicus îl datează între 7 iulie 2022 și 8 iulie 2022: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 534 hectare (5,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Bordezac (426 ha, 45 %); Bessèges (55 ha, 5,3 %); Gagnières (52 ha, 4,7 %); Malbosc (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Bessèges: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,1 °C, o umiditate minimă de 30 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 21, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 304 ha; 19 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 17 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu BDIFF: 540 ha oficiale față de 534 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.