Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · –

Incendiul de la Bonconto, 28 martie 2022 Bonconto, Missira

Stins · ultima detecție 2 apr. 2022, 02:20 UTC

Focul a pornit pe 28 martie 2022 în Bonconto, Senegal, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.621 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 29-lea ca mărime din Kolda din 2016 (din 151 cu pagină). Al 29-lea din Senegal în 2022, din 90.

Suprafață arsă
3.621ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
28 mar. 2022 – 2 apr. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
28 mar.
2022
Focare termice
112
într-un singur focar: 36 MW
Pericol la început
63
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
173MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 mar.2 apr.
2 apr. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

28 mar. 2022 · 46 MW · 10 29 mar. 2022 · 378 MW · 63 30 mar. 2022 · 416 MW · 28 31 mar. 2022 · 24 MW · 10 2 apr. 2022 · 1 MW · 1
28 mar. 29 mar. 30 mar. 31 mar. 2 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

44°maximă
38km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

68 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 828 ha în 2016, 907 ha în 2018, 1.001 ha în 2019, 1.342 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.459 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (36 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bonconto a început aici
    3.459 ha a ajuns pe 28 mar.
    1,2 %
  2. 183 ha a ajuns pe 29 mar.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,61 ha
Locuitori≈ 80

În perimetru se aflau aproximativ 0,61 ha construite și locuiau aproximativ 80 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 43 % din suprafața din Senegal 60 de zile fără ploaie: 79 % din suprafața din Senegal

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 mar. 42,5 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 63
29 mar. 43,9 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 64
30 mar. 43,1 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 68
31 mar. 41,7 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 64
1 apr. 42,8 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 56
2 apr. 43,4 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 66
3 apr. după 40,3 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 59
4 apr. după 40,2 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 59
5 apr. după 41,9 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 60
6 apr. după 43,4 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 61
7 apr. după 42,6 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 apr. după 43,8 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 61
9 apr. după 42,9 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 64
10 apr. după 44,4 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 61
11 apr. după 43,2 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 68
12 apr. după 42,1 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 61

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 63,0 și o umiditate minimă de 11 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 69.

FWI la pornire 63,0
Umiditate minimă 11 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bonconto, februarie 2017
3.056 ha 6 zile FWI 63,3 Umiditate min. 11 % la 26 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
2.399 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 69)

A fost de 1,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 6 zile, față de 5 zile.

Doar 18 din cei 69 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 69 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 mar. 2022
După · 9 apr. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 112Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bonconto?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 martie 2022 și 2 aprilie 2022 (6 zile). Perimetrul îl datează între 28 martie 2022 și 31 martie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.621 hectare (36,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Bonconto (3.459 ha, 1,2 %); Missira (183 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 43,9 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 68, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 69. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 2.399 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 18 din cei 69 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 31 martie 2022 → 2 aprilie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 martie 2022 – 31 martie 2022. 112 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.