Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Bilozerka, 17 iunie 2026 Білозерський район · Bilozerka

Stins · ultima detecție 11 iul. 2026, 11:15 UTC

Focul a început pe 17 iunie 2026 în comuna Bilozerka, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 33 de zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.390 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 57-lea ca mărime din Kherson Oblast din 2016 (din 1102 cu pagină). Al 30-lea din Ucraina în 2026, din 984.

Puterea măsurată de satelit este mică (20,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.390ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 33de zile
17 iun. 2026 – 19 iul. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
17 iun.
2026
Focare termice
23
într-un singur focar: 21 MW
Pericol la început
40
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
43MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 iun.19 iul.
11 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 iun. 2026 · 63 MW · 6 28 iun. 2026 · 4 MW · 1 30 iun. 2026 · 138 MW · 13 1 iul. 2026 · 7 MW · 2 11 iul. 2026 · 3 MW · 1
23 iun. 28 iun. 30 iun. 1 iul. 11 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
54km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,1 mm pe 21 iul..

Zona mai arsese

41 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 177 ha în 2022, 566 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 567 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,9 % din suprafața pe care o are București (14 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bilozerka Білозерський район 64.790 loc. · la 1,7 km de centru a început aici
    1.388 ha a ajuns pe 23 iun.
    0,9 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole95 %
  • Alte terenuri naturale3,9 %
  • Pădure mixtă0,8 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,7 ha
Locuitori≈ 20

În perimetru se aflau aproximativ 1,7 ha construite și locuiau aproximativ 20 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 iun. 28,2 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
18 iun. 24,3 °C 40 % 26 km/h 0,6 mm Ridicat 22
19 iun. 27,5 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 iun. 29,9 °C 31 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 28
21 iun. 29,7 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
22 iun. 30,5 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 27
23 iun. 32,4 °C 34 % 31 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 38
24 iun. 31,0 °C 40 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 31
25 iun. 31,8 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 iun. 29,2 °C 35 % 36 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 46
27 iun. 28,8 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 38
28 iun. 34,0 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
29 iun. 33,0 °C 25 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
30 iun. 36,1 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
1 iul. 33,6 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
2 iul. 33,6 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50
3 iul. 33,8 °C 29 % 25 km/h 0,2 mm Ridicat 36
4 iul. 26,0 °C 43 % 50 km/h 2,0 mm Ridicat 23
5 iul. 26,4 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 37
6 iul. 27,8 °C 32 % 41 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 46
7 iul. 28,8 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
8 iul. 27,4 °C 59 % 54 km/h 10,1 mm Moderat 13
9 iul. 24,0 °C 54 % 28 km/h 10,5 mm Foarte scăzut 3
10 iul. 20,8 °C 63 % 26 km/h 8,1 mm Foarte scăzut 0
11 iul. 26,2 °C 37 % 36 km/h 0,5 mm Scăzut 7
12 iul. 26,1 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 16
13 iul. 26,1 °C 43 % 32 km/h 0,6 mm Moderat 21
14 iul. 27,9 °C 45 % 28 km/h 1,4 mm Moderat 18
15 iul. 30,0 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 17
16 iul. 31,2 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 29
17 iul. 28,8 °C 38 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 26
18 iul. 28,2 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 iul. 30,1 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 27
20 iul. după 30,2 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 35
21 iul. după 24,8 °C 62 % 38 km/h 7,1 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 40,0 și o umiditate minimă de 30 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 22.

FWI la pornire 40,0
Umiditate minimă 30 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vitovka, iulie 2023
705 ha 2 zile FWI 40,9 Umiditate min. 30 % la 20 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 9,6 mm pe 8 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
274 ha
suprafață mediană
23 %
au trecut de 1.000 ha
2,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 22)

A fost de 5,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 33 de zile, față de 3 zile.

Doar 3 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

7,1 mmprima ploaie
21 iul.la 2 zile după final
54km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 iul., iar pe 21 iul. au căzut 7,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 22, cu o mediană de 2,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 iun. 2026
După · 26 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 25 iunie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 8 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,58 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM109 µg/m³
Grosime optică0,33
21 iun.23 iun.25 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 23Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bilozerka?
Perimetrul oficial dă doar data de început (23 iunie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 19 iulie 2026 (33 de zile de la 17 iunie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.390 hectare (13,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Bilozerka (1.388 ha, 0,9 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Bilozerka și s-a oprit la 1,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,1 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2022 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 274 ha; 23 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 8 iulie 2026 → 19 iulie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 23 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.