Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Bilozerka, 10 iulie 2022 Білозерський район · Ucraina

Stins · ultima măsurătoare pe 16 iul. 2022

Focul a început pe 10 iulie 2022 în comuna Bilozerka, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 7 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 133 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 865-lea ca mărime din Kherson Oblast din 2016 (din 1102 cu pagină). Al 403-lea din Ucraina în 2022, din 531.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
133ha
perimetru Copernicus
Durată
7zile
10 iul. 2022 – 16 iul. 2022
Comune afectate
0
districte
A început pe
10 iul.
2022
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

30°maximă
46km/h · rafală maximă
34%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,9 mm pe 17 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce a ars

  • Terenuri agricole85 %
  • Alte terenuri naturale15 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 iul. 29,2 °C 43 % 45 km/h 0,9 mm Ridicat 25
11 iul. 26,3 °C 37 % 42 km/h 0,3 mm Ridicat 27
12 iul. 24,7 °C 38 % 38 km/h 0,4 mm Ridicat 26
13 iul. 25,5 °C 40 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 31
14 iul. 28,6 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 32
15 iul. 29,7 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 28
16 iul. 29,1 °C 39 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 25
17 iul. după 26,2 °C 40 % 40 km/h 6,9 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,4 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 9 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 23.

FWI la pornire 25,4
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 9
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Holo Prystan, iunie 2026
157 ha 11 zile FWI 23,8 Umiditate min. 43 % la 25 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,6 mm pe 8 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
163 ha
suprafață mediană
4 %
au trecut de 1.000 ha
4,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 23)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (133 ha față de o mediană de 163 ha) și a durat 7 zile, față de 3 zile.

La 5 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,9 mmprima ploaie
17 iul.a doua zi după final
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 iul., iar pe 17 iul. au căzut 6,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 23, cu o mediană de 4,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 iul. 2022
După · 23 iul. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 iulie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1015 µg/m³
8 iul.10 iul.12 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bilozerka?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 iulie 2022 și 16 iulie 2022 (7 zile). Perimetrul îl datează între 10 iulie 2022 și 10 iulie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 133 hectare (1,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,7 °C, o umiditate minimă de 34 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2022 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 163 ha; 4 % au trecut de 1.000 ha. La 5 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 iulie 2022 – 10 iulie 2022. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.