Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de MTBS (USGS/USFS).
- Sursă
- MTBS (USGS/USFS)
- Dată
- 15 mar. 2018 – 22 mar. 2018
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 15 martie 2018 în Osage, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 480 hectare, împărțit între un singur comitat.
Este al 257-lea ca mărime din Oklahoma din 2016 (din 284 cu pagină). Al 477-lea din Statele Unite ale Americii în 2018, din 511.
Puterea măsurată de satelit este mică (8,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Perimetru publicat de MTBS (USGS/USFS).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 15 mar. 2018 până pe 22 mar. 2018: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 8 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 16 martie 2018; focare în acea zi: 6.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 4.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 24,8 °C și umiditatea minimă de 16 % pe 16 martie 2018; rafale de 61 km/h pe 19 martie 2018.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-03-15 | 0 | 0 | 23,8 | 8,4 | 33 | 27 | 54,7 | 0 | 15,1 | moderado | 1 |
| 2018-03-16 | 6 | 20 | 24,8 | 14,7 | 16 | 25,3 | 50 | 0 | 19,7 | moderado | 1 |
| 2018-03-17 | 0 | 0 | 15,6 | 4,8 | 41 | 14,5 | 29,5 | 0 | 10,7 | bajo | 1 |
| 2018-03-18 | 0 | 0 | 16,3 | 5,8 | 54 | 15 | 33,8 | 2,7 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2018-03-19 | 0 | 0 | 14,1 | 6,9 | 42 | 28,9 | 60,8 | 13,3 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2018-03-20 | 0 | 0 | 13,1 | 5,6 | 42 | 20,6 | 44,6 | 0 | 0,9 | muy_bajo | 1 |
| 2018-03-21 | 0 | 0 | 15,5 | 0,1 | 37 | 10,7 | 20,2 | 0 | 2 | muy_bajo | 1 |
| 2018-03-22 | 2 | 3 | 24,6 | 6,2 | 24 | 23,4 | 48,6 | 0,3 | 11,2 | moderado | 1 |
| 2018-03-23 | 0 | 0 | 21,9 | 14,2 | 57 | 25,4 | 55,4 | 0 | 8,9 | bajo | 0 |
| 2018-03-24 | 0 | 0 | 21,5 | 12,7 | 45 | 21,4 | 44,3 | 0 | 8,3 | bajo | 0 |
| 2018-03-25 | 0 | 0 | 13 | 5,8 | 70 | 18,8 | 47,5 | 11,3 | 0 | muy_bajo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 11,3 mm pe 25 mar..
99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 477 ha în 2017.
Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu Vânt puternic: 27 % din suprafața din Statele Unite ale Americii
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15 mar. | 23,8 °C | 33 % | 55 km/h | 0,0 mm | Moderat 15 |
| 16 mar. | 24,8 °C | 16 % | 50 km/h | 0,0 mm | Moderat 20 |
| 17 mar. | 15,6 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Scăzut 11 |
| 18 mar. | 16,3 °C | 54 % | 34 km/h | 2,7 mm | Foarte scăzut 1 |
| 19 mar. | 14,1 °C | 42 % | 61 km/h | 13,3 mm | Foarte scăzut 0 |
| 20 mar. | 13,1 °C | 42 % | 45 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 1 |
| 21 mar. | 15,5 °C | 37 % | 20 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 2 |
| 22 mar. | 24,6 °C | 24 % | 49 km/h | 0,3 mm | Moderat 11 |
| 23 mar. după | 21,9 °C | 57 % | 55 km/h | 0,0 mm | Scăzut 9 |
| 24 mar. după | 21,5 °C | 45 % | 44 km/h | 0,0 mm | Scăzut 8 |
| 25 mar. după | 13,0 °C | 70 % | 48 km/h | 11,3 mm | Foarte scăzut 0 |
A pornit cu un FWI de 15,1 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 11 mar..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,7 mm pe 25 mar..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 16,5 mm pe 11 mar..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 12,3 mm pe 10 apr..
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,3 mm pe 25 mar..
A rămas sub gemenii săi: 480 ha față de o mediană de 763 ha. A durat 8 zile, față de 2 zile.
La 1 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,8 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 22 mar., iar pe 25 mar. au căzut 11,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 32, cu o mediană de 6,8 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale
Verificare din satelit
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.