Sari la conținut
worldfires
MG · Madagascar · –

Incendiul de la Besalampy, august 2018 Besalampy

Stins · ultima detecție 20 aug. 2018, 11:05 UTC

Focul a pornit pe 10 august 2018 în Besalampy, Madagascar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.527 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 3-lea ca mărime din Melaky din 2016 (din 10 cu pagină). Al 16-lea din Madagascar în 2018, din 47.

Suprafață arsă
3.527ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
10 aug. 2018 – 20 aug. 2018
Comune afectate
1
districte
A început pe
10 aug.
2018
Focare termice
154
într-un singur focar: 145 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
355MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 aug.20 aug.
20 aug. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

10 aug. 2018 · 675 MW · 27 11 aug. 2018 · 1.075 MW · 48 12 aug. 2018 · 192 MW · 11 13 aug. 2018 · 498 MW · 10 14 aug. 2018 · 48 MW · 10 15 aug. 2018 · 564 MW · 24 16 aug. 2018 · 392 MW · 9 17 aug. 2018 · 33 MW · 6 19 aug. 2018 · 16 MW · 3 20 aug. 2018 · 55 MW · 6
11 aug. 14 aug. 16 aug. 19 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
36km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început.

Zona mai arsese

51 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.811 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (35 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Besalampy a început aici
    3.487 ha a ajuns pe 10 aug.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,39 ha
Locuitori≈ 90

În perimetru se aflau aproximativ 0,39 ha construite și locuiau aproximativ 90 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 aug. 29,3 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28
11 aug. 29,7 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
12 aug. 31,5 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
13 aug. 30,9 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 aug. 30,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 aug. 28,8 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
16 aug. 29,7 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 aug. 28,8 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
18 aug. 30,5 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 aug. 29,0 °C 42 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 aug. 30,6 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 aug. după 29,0 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 31
22 aug. după 30,7 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 aug. după 28,9 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
24 aug. după 28,4 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
25 aug. după 28,8 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 31
26 aug. după 28,7 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
27 aug. după 29,0 °C 45 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
28 aug. după 28,0 °C 56 % 27 km/h 0,4 mm Ridicat 24
29 aug. după 29,6 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 27
30 aug. după 29,3 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 28

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 28,4 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 11.

FWI la pornire 28,4
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Miandrivazo, octombrie 2022
2.074 ha 15 zile FWI 28,7 Umiditate min. 31 % la 209 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,2 mm pe 20 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 11. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 aug. 2018
După · 27 aug. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 154Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Madagascar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Besalampy?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 august 2018 și 20 august 2018 (11 zile). Perimetrul îl datează între 10 august 2018 și 17 august 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.527 hectare (35,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Besalampy (3.487 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,5 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Madagascar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 17 august 2018 → 20 august 2018.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 august 2018 – 17 august 2018. 154 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.