Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Bélabo, 8 februarie 2023 Bélabo

Stins · ultima detecție 1 mar. 2023, 12:42 UTC

Focul a pornit pe 8 februarie 2023 în Bélabo, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 24 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.234 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 148-lea ca mărime din East din 2016 (din 224 cu pagină). Al 179-lea din Camerun în 2023, din 270.

Suprafață arsă
1.234ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
24de zile
8 feb. 2023 – 3 mar. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
8 feb.
2023
Focare termice
85
într-un singur focar: 110 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
52MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 feb.3 mar.
1 mar. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

8 feb. 2023 · 40 MW · 2 13 feb. 2023 · 4 MW · 1 14 feb. 2023 · 45 MW · 6 15 feb. 2023 · 65 MW · 10 16 feb. 2023 · 57 MW · 12 17 feb. 2023 · 20 MW · 12 18 feb. 2023 · 25 MW · 3 19 feb. 2023 · 14 MW · 4 20 feb. 2023 · 13 MW · 1 21 feb. 2023 · 34 MW · 6 22 feb. 2023 · 4 MW · 3 24 feb. 2023 · 4 MW · 1 25 feb. 2023 · 288 MW · 4 26 feb. 2023 · 32 MW · 4 27 feb. 2023 · 178 MW · 15 1 mar. 2023 · 4 MW · 1
8 feb. 16 feb. 20 feb. 25 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
34km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 53 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,0 mm pe 10 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,2 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bélabo a început aici
    1.242 ha a ajuns pe 8 feb.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 feb. 34,8 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
9 feb. 33,7 °C 28 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
10 feb. 35,2 °C 19 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
11 feb. 34,9 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
12 feb. 36,1 °C 17 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
13 feb. 34,8 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
14 feb. 34,9 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
15 feb. 34,5 °C 17 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
16 feb. 32,8 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
17 feb. 34,3 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
18 feb. 34,9 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 feb. 35,1 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 feb. 34,0 °C 20 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
21 feb. 35,6 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
22 feb. 34,0 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
23 feb. 33,8 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
24 feb. 34,7 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
25 feb. 32,9 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
26 feb. 33,5 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 36
27 feb. 35,2 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
28 feb. 33,3 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
1 mar. 33,5 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 38
2 mar. 35,2 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 38
3 mar. 32,5 °C 43 % 27 km/h 0,1 mm Ridicat 33
4 mar. după 33,0 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 29
5 mar. după 34,8 °C 32 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 32
6 mar. după 34,7 °C 37 % 26 km/h 0,5 mm Ridicat 33
7 mar. după 34,6 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 mar. după 34,8 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
9 mar. după 33,9 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 mar. după 29,3 °C 56 % 24 km/h 4,0 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,3 și o umiditate minimă de 21 %; înainte: 53 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 43,3
Umiditate minimă 21 %
Zile fără ploaie 53
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bélabo, februarie 2021
2.097 ha 23 de zile FWI 42,5 Umiditate min. 21 % la 10 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 16,0 mm pe 13 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
1.786 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 29)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.234 ha față de o mediană de 1.786 ha) și a durat 24 de zile, față de 12 zile.

La 19 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,0 mmprima ploaie
10 mar.la 7 zile după final
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 mar., iar pe 10 mar. au căzut 4,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 29, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 feb. 2023
După · 10 mar. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 21 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 366 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 247: de 16 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5366 µg/m³
Zile peste prag16 zile
PM10522 µg/m³
Grosime optică1,57
12 feb.16 feb.20 feb.24 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 85Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bélabo?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 februarie 2023 și 3 martie 2023 (24 de zile). Perimetrul îl datează între 14 februarie 2023 și 24 februarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.234 hectare (12,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Bélabo (1.242 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,1 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 47, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 1.786 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 19 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 24 februarie 2023 → 3 martie 2023.
  2. Data de început: 14 februarie 2023 → 8 februarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 14 februarie 2023 – 24 februarie 2023. 85 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.