Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Batouri, 13 februarie 2023 Batouri

Stins · ultima detecție 19 feb. 2023, 12:29 UTC

Focul a pornit pe 13 februarie 2023 în Batouri, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.131 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 172-lea ca mărime din East din 2016 (din 224 cu pagină). Al 218-lea din Camerun în 2023, din 270.

Puterea măsurată de satelit este mică (26,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.131ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
13 feb. 2023 – 19 feb. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
13 feb.
2023
Focare termice
35
într-un singur focar: 26 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
110MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 feb.19 feb.
19 feb. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

14 feb. 2023 · 9 MW · 1 15 feb. 2023 · 8 MW · 1 18 feb. 2023 · 264 MW · 17 19 feb. 2023 · 158 MW · 16
14 feb. 15 feb. 18 feb. 19 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
34km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,8 % din suprafața pe care o are București (11 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Batouri a început aici
    1.139 ha a ajuns pe 14 feb.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 feb. 32,6 °C 31 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 36
14 feb. 33,8 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 37
15 feb. 33,0 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
16 feb. 32,2 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
17 feb. 33,5 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 feb. 34,2 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
19 feb. 34,4 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
20 feb. după 33,5 °C 21 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 feb. după 34,0 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 37
22 feb. după 32,2 °C 43 % 26 km/h 0,1 mm Ridicat 32
23 feb. după 32,4 °C 37 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 30
24 feb. după 33,8 °C 35 % 24 km/h 0,2 mm Ridicat 30
25 feb. după 31,6 °C 39 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 34
26 feb. după 31,7 °C 43 % 27 km/h 0,4 mm Ridicat 30
27 feb. după 34,3 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 37
28 feb. după 33,3 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 37
1 mar. după 33,4 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 36,0 și o umiditate minimă de 31 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 36,0
Umiditate minimă 31 %
Zile fără ploaie 13
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Dimako, februarie 2020
1.724 ha 12 zile FWI 33,6 Umiditate min. 31 % la 77 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 4 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
1.295 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 9 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.131 ha față de o mediană de 1.295 ha) și a durat 7 zile, față de 12 zile.

La 6 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 15, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 feb. 2023
După · 26 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 21 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 146 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 100: de 6,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5146 µg/m³
Zile peste prag7 zile
PM10208 µg/m³
Grosime optică1,10
16 feb.18 feb.20 feb.22 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 35Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Batouri?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 13 februarie 2023 și 19 februarie 2023 (7 zile). Perimetrul îl datează între 18 februarie 2023 și 19 februarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.131 hectare (11,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Batouri (1.139 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,4 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 1.295 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 18 februarie 2023 → 13 februarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 18 februarie 2023 – 19 februarie 2023. 35 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.