Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Bárue, 17 septembrie 2022 Bárue, Macossa

Stins · ultima detecție 16 oct. 2022, 11:44 UTC

Focul a pornit pe 17 septembrie 2022 în Bárue, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 30 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 9.492 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 11-lea ca mărime din Manica din 2016 (din 118 cu pagină). Al 33-lea din Mozambic în 2022, din 206.

Suprafață arsă
9.492ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
30de zile
17 sept. 2022 – 16 oct. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
17 sept.
2022
Focare termice
556
într-un singur focar: 162 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
316MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 sept.16 oct.
16 oct. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

17 sept. 2022 · 72 MW · 8 18 sept. 2022 · 396 MW · 20 19 sept. 2022 · 513 MW · 24 20 sept. 2022 · 397 MW · 25 21 sept. 2022 · 248 MW · 25 22 sept. 2022 · 169 MW · 12 23 sept. 2022 · 156 MW · 21 24 sept. 2022 · 191 MW · 9 25 sept. 2022 · 703 MW · 43 26 sept. 2022 · 6 MW · 4 28 sept. 2022 · 139 MW · 6 29 sept. 2022 · 247 MW · 29 30 sept. 2022 · 490 MW · 16 1 oct. 2022 · 432 MW · 36 2 oct. 2022 · 123 MW · 10 3 oct. 2022 · 767 MW · 66 4 oct. 2022 · 1.052 MW · 68 5 oct. 2022 · 56 MW · 6 6 oct. 2022 · 532 MW · 32 7 oct. 2022 · 733 MW · 30 8 oct. 2022 · 29 MW · 3 9 oct. 2022 · 704 MW · 16 10 oct. 2022 · 6 MW · 1 11 oct. 2022 · 22 MW · 3 12 oct. 2022 · 813 MW · 26 13 oct. 2022 · 95 MW · 6 14 oct. 2022 · 22 MW · 6 15 oct. 2022 · 29 MW · 4 16 oct. 2022 · 7 MW · 1
17 sept. 23 sept. 4 oct. 12 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
48km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,9 mm pe 21 oct..

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 6.102 ha în 2016, 5.061 ha în 2017, 2.785 ha în 2018, 1.364 ha în 2019, 2.268 ha în 2020, 6.711 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 9.579 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 40 % din suprafața pe care o are București (95 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bárue a început aici
    9.540 ha a ajuns pe 17 sept.
    1,6 %
  2. 251 ha a ajuns pe 18 sept.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită9,9 ha
Locuitori≈ 1.900

În perimetru se aflau aproximativ 9,9 ha construite și locuiau aproximativ 1.900 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 sept. 29,2 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 18
18 sept. 31,1 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 22
19 sept. 34,1 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 sept. 35,4 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
21 sept. 30,7 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 24
22 sept. 32,0 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 24
23 sept. 31,4 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 25
24 sept. 31,0 °C 34 % 32 km/h 0,3 mm Ridicat 26
25 sept. 31,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 26
26 sept. 31,5 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 27
27 sept. 32,5 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 28
28 sept. 28,5 °C 41 % 39 km/h 0,6 mm Ridicat 24
29 sept. 29,2 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 25
30 sept. 30,4 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 26
1 oct. 32,0 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 27
2 oct. 31,2 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
3 oct. 33,4 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 31
4 oct. 34,9 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
5 oct. 32,9 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 oct. 34,0 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 oct. 35,0 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
8 oct. 29,9 °C 41 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 34
9 oct. 32,0 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 oct. 33,4 °C 27 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 oct. 30,6 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 oct. 32,1 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
13 oct. 33,4 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
14 oct. 34,2 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 oct. 33,0 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 38
16 oct. 30,7 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 33
17 oct. după 30,9 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 oct. după 31,1 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
19 oct. după 30,5 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
20 oct. după 30,7 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
21 oct. după 32,2 °C 41 % 34 km/h 1,9 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,5 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 18,5
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Gorongosa, septembrie 2018
8.285 ha 8 zile FWI 19,1 Umiditate min. 33 % la 82 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
3.796 ha
suprafață mediană
12 %
au trecut de 10.000 ha
2,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 23 din 26)

A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 30 de zile, față de 13 zile.

Doar 3 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,9 mmprima ploaie
21 oct.la 5 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 oct., iar pe 21 oct. au căzut 1,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 23 din 26, cu o mediană de 2,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 sept. 2022
După · 23 oct. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 octombrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 155 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 85: de 5,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5155 µg/m³
Zile peste prag30 de zile
PM10223 µg/m³
Grosime optică1,61
15 sept.22 sept.29 sept.6 oct.13 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 556Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bárue?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 septembrie 2022 și 16 octombrie 2022 (30 de zile). Perimetrul îl datează între 17 septembrie 2022 și 9 octombrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 9.492 hectare (94,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Bárue (9.540 ha, 1,6 %); Macossa (251 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,4 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 3.796 ha; 12 % au trecut de 10.000 ha. Doar 3 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 9.737 → 9.492 ha.
  2. Ultima zi cu foc: 9 octombrie 2022 → 16 octombrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 septembrie 2022 – 9 octombrie 2022. 556 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.