Sari la conținut
worldfires
TR · Turcia · –

Incendiul de la Bandırma, octombrie 2026 Bandırma, Gönen

Stins · ultima detecție 11 oct. 2026, 12:12 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 9 octombrie 2026 în Bandırma, Turcia. A fost activ 3 zile, cu 18 focare termice și o suprafață cu foc de circa 252 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Puterea măsurată de satelit este mică (16,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Suprafață cu foc
≈ 252ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
3zile
9 oct. 2026 – 11 oct. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
9 oct.
2026
Focare termice
18
într-un singur focar: 16 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
23MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 oct.11 oct.
11 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

9 oct. 2026 · 36 MW · 7 10 oct. 2026 · 16 MW · 4 11 oct. 2026 · 17 MW · 7
9 oct. 10 oct. 11 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
22km/h · rafală maximă
36%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 12,0 mm pe 13 oct..

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Bandırma 154.359 loc. · la 10,6 km de centru a început aici
    126 ha a ajuns pe 9 oct.
    0,2 %
  2. Gönen 73.829 loc. · la 14,0 km de centru
    126 ha a ajuns pe 9 oct.
    0,1 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 oct. 25,3 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 7
10 oct. 25,5 °C 42 % 17 km/h 0,0 mm Scăzut 8
11 oct. 27,5 °C 39 % 17 km/h 0,0 mm Scăzut 8
12 oct. după 24,9 °C 51 % 31 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 5
13 oct. după 19,8 °C 78 % 32 km/h 12,0 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,2 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 7,2
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Orhaneli, iunie 2024
124 ha 1 zi FWI 5,1 Umiditate min. 37 % la 103 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,7 mm pe 6 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
237 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 1.000 ha
4,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (252 ha față de o mediană de 237 ha) și a durat 3 zile, față de 2 zile.

La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

12,0 mmprima ploaie
13 oct.la 2 zile după final
22km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 oct., iar pe 13 oct. au căzut 12,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 15, cu o mediană de 4,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 oct. 2026
După · 18 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 33 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 25: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,533 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM1036 µg/m³
Grosime optică0,35
7 oct.9 oct.11 oct.13 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 18Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Turcia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Bandırma?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 9 octombrie 2026 și 11 octombrie 2026 (3 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 252 hectare cu foc (2,5 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Bandırma (126 ha, 0,2 %); Gönen (126 ha, 0,1 %).
Incendiul de la Bandırma mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 11 oct. 2026, 12:12 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Bandırma și s-a oprit la 10,6 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,5 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 22 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 8, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Turcia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 237 ha; 13 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 252 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 18 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.