Sari la conținut
worldfires
FR · Franța ·

Incendiul de la Banca, martie 2021 Banca

Stins · ultima detecție 24 mar. 2021, 13:47 UTC

Focul a început pe 24 martie 2021 în comuna Banca, Franța, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 107 hectare, repartizat între o singură comună.

Această fișă corespunde foarte probabil unei arderi pastorale (écobuage) în Pirinei, nu unui incendiu de pădure. Iarna se ard pășuni și tufărișuri pentru a reînnoi iarba, iar acest foc nu apare în baza oficială a incendiilor de pădure din Franța (BDIFF). De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Puterea măsurată de satelit este mică (4,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
107ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
24 mar. 2021 – 24 mar. 2021
Comune afectate
1
comune
A început pe
24 mar.
2021
Focare termice
6
într-un singur focar: 4 MW
Pericol la început
1
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
20MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 mar.24 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

24 mar. 2021 · 20 MW · 6

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

16°maximă
26km/h · rafală maximă
47%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.

Zona mai arsese

84 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 90 ha în 2019.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Banca 358 loc. · la 2,5 km de centru a început aici
    107 ha a ajuns pe 24 mar.
    2,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale87 %
  • Foioase13 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 mar. 16,3 °C 47 % 26 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
25 mar. după 14,9 °C 52 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
26 mar. după 14,6 °C 56 % 31 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 2
27 mar. după 12,6 °C 59 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
28 mar. după 19,0 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
29 mar. după 21,2 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Scăzut 6
30 mar. după 21,6 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Scăzut 7
31 mar. după 22,3 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Scăzut 10
1 apr. după 21,3 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 10
2 apr. după 17,7 °C 46 % 33 km/h 0,7 mm Scăzut 5
3 apr. după 12,9 °C 68 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,9 și o umiditate minimă de 47 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.

FWI la pornire 0,9
Umiditate minimă 47 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Orbaizeta, februarie 2022
152 ha 1 zi FWI 0,4 Umiditate min. 47 % la 18 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,2 mm pe 27 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
178 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
4,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 31 din 31)

A rămas sub gemenii săi: 107 ha față de o mediană de 178 ha. A durat 1 zi, față de 1 zi.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
26km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 31, cu o mediană de 4,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 mar. 2021
După · 31 mar. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 26 martie 2021 aerul de lângă foc a ajuns la 19 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,519 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1027 µg/m³
22 mar.24 mar.26 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Franța

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Banca?
Copernicus îl datează între 24 martie 2021 și 24 martie 2021: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 107 hectare (1,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Banca (107 ha, 2,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Banca și s-a oprit la 2,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 16,3 °C, o umiditate minimă de 47 % și rafale de 26 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 1, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 31. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 178 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.