Incendiul de la Ban Thi, martie 2020
บ้านธิ · Ban Thi, San Kamphaeng, Mae On
Stins · ultima detecție 16 mar. 2020, 19:19 UTC
Focul a pornit pe 1 martie 2020 în Ban Thi, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.638 hectare, împărțit între 4 comune.
Este cel mai mare incendiu din Lamphun Province din 2016 (din 23 cu pagină). Al 32-lea din Thailanda în 2020, din 457.
Puterea măsurată de satelit este mică (14,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
4.638ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
1 mar. 2020 – 16 mar. 2020
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
16zile
De pe 1 mar. 2020 până pe 16 mar. 2020: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 16 mar. 2020, 19:19 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
1 mar. 2020
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
1 mar. 2020
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
186
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 14 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
1 mar. 2020 – 16 mar. 2020
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
172MW
Putere radiativă însumată pe 11 martie 2020; focare în acea zi: 62.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
11 mar. 2020
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
28,8FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,7°C · 22 % UR
Maxima de 36,7 °C și umiditatea minimă de 22 % pe 12 martie 2020; rafale de 37 km/h pe 15 martie 2020.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 100persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 1,4 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 13 martie 2020 → 16 martie 2020.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei ban-thi-2020-03.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2020-03-01
1
1
34,4
18
29
7,4
23,8
0
28,8
alto
1
2020-03-02
0
0
34,6
18,4
27
7,9
24,8
0
30,3
alto
1
2020-03-03
1
1
34
17,5
30
8,7
27
0,7
27,6
alto
1
2020-03-04
2
3
31,4
18,9
41
10,5
31
1,2
18,5
moderado
1
2020-03-05
3
3
33,4
18,2
34
9,2
32,4
0,1
26
alto
1
2020-03-06
19
49
34,4
19,2
29
10,4
35,3
0
31
alto
1
2020-03-07
4
11
34,3
19,9
28
8,9
24,5
0
30,9
alto
1
2020-03-08
8
25
35,2
17,3
25
10,8
30,2
0
34,8
alto
1
2020-03-09
10
49
35,3
18,1
25
9,5
28,8
0
34
alto
1
2020-03-10
16
41
35,4
17,4
25
7
21,2
0
32,3
alto
1
2020-03-11
62
172
36,5
17,4
23
9,9
29,9
0
36,5
alto
1
2020-03-12
50
164
36,7
16,2
22
8,2
24,5
0
36
alto
1
2020-03-13
8
17
36,5
16,3
26
8,4
18,4
0
36,4
alto
1
2020-03-14
0
0
36,1
18,7
28
8,7
22,3
0
36,9
alto
1
2020-03-15
0
0
34,5
21
40
14,8
37,1
0
35,6
alto
1
2020-03-16
2
5
35,1
21,1
35
9,6
26,6
0
31,5
alto
1
2020-03-17
0
0
36,2
20,4
29
8,9
25,2
0
32,2
alto
0
2020-03-18
0
0
36,6
20
26
9,2
27,4
0
34,5
alto
0
2020-03-19
0
0
35,5
20,3
30
8,7
20,2
0
34,3
alto
0
2020-03-20
0
0
35,4
21
26
10,9
28,8
0
36,4
alto
0
2020-03-21
0
0
35,6
18,3
24
11,8
33,5
0
37,8
alto
0
2020-03-22
0
0
35,3
19
26
8,9
28,4
0
35,5
alto
0
2020-03-23
0
0
35,3
18,1
26
8,6
26,3
0
35,4
alto
0
2020-03-24
0
0
35,8
19,5
24
10,2
31,7
0
37,1
alto
0
2020-03-25
0
0
35,7
19,8
23
10,1
31
0
37,3
alto
0
2020-03-26
0
0
36
18,7
24
10,7
31,7
0
38
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
4.638ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
1 mar. 2020 – 16 mar. 2020
Comune afectate
4
districte
A început pe
1 mar.
2020
Focare termice
186
într-un singur focar: 14 MW
Pericol la început
29
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
42MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
1 mar.16 mar.
Vezi evoluția16 mar. 2020
Cum a evoluat, zi de zi
1 mar.5 mar.8 mar.11 mar.16 mar.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
37km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
Zona mai arsese
86 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 603 ha în 2016, 2.438 ha în 2017, 1.745 ha în 2018, 1.880 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.971 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită1,4ha
Locuitori≈ 100
În perimetru se aflau aproximativ 1,4 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu un FWI de 28,8 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 47.
FWI la pornire28,8
Umiditate minimă29 %
Zile fără ploaie60+
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Ban Thi, martie 2020
4.638 ha16 zileFWI 28,8Umiditate min. 29 %
Incendiul de la Bawlake, martie 2018
13.125 ha24 de zileFWI 28,4Umiditate min. 29 %la 179 km, în 2018
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 14 apr..
A fost de 2,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 16 zile, față de 10 zile.
Doar 5 din cei 47 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 26 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 16 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 21 din 47, cu o mediană de 2,1 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 martie 2020 și 16 martie 2020 (16 zile). Perimetrul îl datează între 5 martie 2020 și 13 martie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.638 hectare (46,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Ban Thi (2.808 ha, 20 %); San Kamphaeng (1.660 ha, 7,0 %); Mae On (192 ha, 0,4 %); Mueang Lamphun (40 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,7 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 47. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 1.790 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 47 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 26 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 5 martie 2020 – 13 martie 2020. 186 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.