Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Balleza, 10 iunie 2023 Balleza

Stins · ultima detecție 17 iun. 2023, 09:34 UTC

Focul a pornit pe 10 iunie 2023 în Balleza, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 8 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.405 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 59-lea ca mărime din Chihuahua din 2016 (din 229 cu pagină). Al 56-lea din Mexic în 2023, din 285.

Suprafață arsă
4.405ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
8zile
10 iun. 2023 – 17 iun. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
10 iun.
2023
Focare termice
249
într-un singur focar: 134 MW
Pericol la început
46
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
564MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 iun.17 iun.
17 iun. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

10 iun. 2023 · 433 MW · 9 11 iun. 2023 · 1.429 MW · 50 12 iun. 2023 · 293 MW · 33 13 iun. 2023 · 615 MW · 34 14 iun. 2023 · 1.477 MW · 36 15 iun. 2023 · 121 MW · 44 16 iun. 2023 · 125 MW · 26 17 iun. 2023 · 23 MW · 17
10 iun. 12 iun. 14 iun. 16 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
55km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 21 iun..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 19 % din suprafața pe care o are București (44 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Balleza a început aici
    4.423 ha a ajuns pe 10 iun.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,12 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,12 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 10 iunie 2023 și a ars 3.063 ha (satelitul a măsurat 4.405 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 19 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 iun. 29,7 °C 18 % 55 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 iun. 31,5 °C 16 % 52 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 48
12 iun. 31,6 °C 13 % 53 km/h 0,0 mm Extrem 62
13 iun. 33,3 °C 11 % 55 km/h 0,0 mm Extrem 67
14 iun. 31,3 °C 16 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 68
15 iun. 33,0 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
16 iun. 30,6 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 58
17 iun. 31,4 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
18 iun. după 31,3 °C 20 % 43 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 39
19 iun. după 31,4 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
20 iun. după 33,5 °C 23 % 37 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 49
21 iun. după 33,1 °C 25 % 40 km/h 1,5 mm Foarte ridicat 44

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,2 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 46,2
Umiditate minimă 18 %
Zile fără ploaie 13
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Álamos, iunie 2021
3.442 ha 8 zile FWI 46,4 Umiditate min. 18 % la 227 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 15 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

15 zile
durată mediană
2.884 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 16)

A fost de 1,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 15 zile.

Doar 5 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,5 mmprima ploaie
21 iun.la 4 zile după final
55km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 iun., iar pe 21 iun. au căzut 1,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 16, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 iun. 2023
După · 24 iun. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 15 iunie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 36 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,536 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1056 µg/m³
Grosime optică0,83
8 iun.11 iun.14 iun.17 iun.20 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 249Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Balleza?
GWIS (Copernicus) îl datează între 10 iunie 2023 și 17 iunie 2023: 8 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.405 hectare (44,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Balleza (4.423 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,3 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 55 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 68, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 15 zile, iar suprafața mediană de 2.884 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 249 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 3.063 ha oficiale față de 4.405 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.