Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · →

Incendiul de la Aweil Centre, 22 octombrie 2026 Aweil Centre, Aweil West

Stins · ultima detecție 1 nov. 2026, 23:26 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 22 octombrie 2026 în Aweil Centre, Sudanul de Sud. A fost activ 10 zile, cu 486 focare termice și o suprafață cu foc de circa 6.146 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Compară cu…

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Suprafață cu foc
≈ 6.146ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
22 oct. 2026 – 31 oct. 2026
Comune afectate
2
comitate
A început pe
22 oct.
2026
Focare termice
486
într-un singur focar: 169 MW
Pericol la început
35
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
579MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 oct.31 oct.
1 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

22 oct. 2026 · 709 MW · 111 23 oct. 2026 · 9 MW · 2 24 oct. 2026 · 278 MW · 37 25 oct. 2026 · 176 MW · 25 26 oct. 2026 · 0 MW · 0 28 oct. 2026 · 437 MW · 85 29 oct. 2026 · 2.381 MW · 220 30 oct. 2026 · 689 MW · 101 31 oct. 2026 · 193 MW · 18 1 nov. 2026 · 343 MW · 39
22 oct. 24 oct. 26 oct. 29 oct. 31 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

41°maximă
35km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Aweil Centre a început aici
    3.976 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,4 %
  2. 2.170 ha a ajuns pe 22 oct.
    0,4 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 oct. 41,2 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 35
23 oct. 40,4 °C 13 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
24 oct. 40,6 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
25 oct. 40,6 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
26 oct. 39,7 °C 25 % 28 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 44
27 oct. 36,1 °C 24 % 35 km/h 1,0 mm Ridicat 34
28 oct. 38,2 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 37
29 oct. 40,5 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
30 oct. 39,3 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
31 oct. 39,6 °C 20 % 21 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 49
1 nov. după 39,0 °C 23 % 23 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 43
2 nov. după 39,7 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 nov. după 41,3 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 oct. 2026
După · 3 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 80 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 52: de 3,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,580 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10182 µg/m³
Grosime optică0,70
18192021222324252627282930
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 486Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Aweil Centre?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 22 octombrie 2026 și 31 octombrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 6.146 hectare cu foc (61,5 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Aweil Centre (3.976 ha, 0,4 %); Aweil West (2.170 ha, 0,4 %).
Incendiul de la Aweil Centre mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 1 nov. 2026, 23:26 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,2 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 53, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 31 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 30 octombrie 2026 → 31 octombrie 2026.
  2. Suprafață: ≈ 5.572 → ≈ 6.146 ha.
  3. Data de început: 20 octombrie 2026 → 22 octombrie 2026.
  4. Fișa este publicată (≈ 5.572 ha).

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 6.146 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 486 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.