Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · –

Incendiul de la Aweil Centre, 21 decembrie 2020 Aweil Centre

Stins · ultima detecție 7 ian. 2021, 10:41 UTC

Focul a pornit pe 21 decembrie 2020 în Aweil Centre, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 13.867 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 9-lea ca mărime din Northern Bahr el Ghazal din 2016 (din 41 cu pagină). Al 27-lea din Sudanul de Sud în 2020, din 190.

Puterea măsurată de satelit este mică (23,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
13.867ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
21 dec. 2020 – 7 ian. 2021
Comune afectate
1
comitate
A început pe
21 dec.
2020
Focare termice
447
într-un singur focar: 23 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
96MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 dec.7 ian.
7 ian. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

21 dec. 2020 · 19 MW · 15 22 dec. 2020 · 104 MW · 20 23 dec. 2020 · 51 MW · 20 24 dec. 2020 · 163 MW · 41 25 dec. 2020 · 16 MW · 13 26 dec. 2020 · 85 MW · 35 27 dec. 2020 · 40 MW · 22 28 dec. 2020 · 117 MW · 13 29 dec. 2020 · 98 MW · 17 30 dec. 2020 · 251 MW · 58 31 dec. 2020 · 271 MW · 68 1 ian. 2021 · 94 MW · 37 2 ian. 2021 · 111 MW · 34 3 ian. 2021 · 122 MW · 24 4 ian. 2021 · 120 MW · 19 5 ian. 2021 · 55 MW · 9 6 ian. 2021 · 3 MW · 1 7 ian. 2021 · 2 MW · 1
21 dec. 25 dec. 31 dec. 6 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 57 de zile când a început.

Zona mai arsese

52 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.648 ha în 2016, 2.729 ha în 2017, 3.856 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.207 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 59 % din suprafața pe care o are București (139 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Aweil Centre a început aici
    13.959 ha a ajuns pe 21 dec.
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 dec. 35,5 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
22 dec. 36,1 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
23 dec. 37,0 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
24 dec. 36,1 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
25 dec. 36,6 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 dec. 35,1 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 53
27 dec. 35,7 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 52
28 dec. 35,7 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 dec. 36,5 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 dec. 37,0 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 dec. 36,4 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
1 ian. 36,0 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
2 ian. 36,5 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
3 ian. 36,6 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 ian. 36,8 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
5 ian. 36,5 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
6 ian. 36,8 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 ian. 36,0 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 ian. după 34,6 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 57
9 ian. după 34,5 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
10 ian. după 34,1 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. după 34,2 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
12 ian. după 35,6 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
13 ian. după 36,2 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
14 ian. după 36,2 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
15 ian. după 35,2 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 ian. după 35,4 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 56
17 ian. după 36,3 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 57

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 49,9 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 57 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 46.

FWI la pornire 49,9
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 57
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Djema, decembrie 2022
20.596 ha 12 zile FWI 50,0 Umiditate min. 15 % la 141 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
7.586 ha
suprafață mediană
28 %
au trecut de 10.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 46)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 14 zile.

Doar 8 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 46 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 dec. 2020
După · 14 ian. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 447Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Aweil Centre?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 decembrie 2020 și 7 ianuarie 2021 (18 zile). Perimetrul îl datează între 21 decembrie 2020 și 5 ianuarie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 13.867 hectare (138,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Aweil Centre (13.959 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,0 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 46. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 7.586 ha; 28 % au trecut de 10.000 ha. Doar 8 din cei 46 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 5 ianuarie 2021 → 7 ianuarie 2021.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 decembrie 2020 – 5 ianuarie 2021. 447 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.