Incendiul de la Aunglan, 11 martie 2026
Aunglan, Paukkhaung
Stins · ultima detecție 15 apr. 2026, 07:53 UTC
Focul a pornit pe 11 martie 2026 în Aunglan, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 36 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.715 hectare, împărțit între 2 comune.
Al 42-lea din Myanmar în 2026, din 480.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
10.715ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
11 mar. 2026 – 15 apr. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
36de zile
De pe 11 mar. 2026 până pe 15 apr. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 15 apr. 2026, 07:53 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
11 mar. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
11 mar. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
387
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 113 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
11 mar. 2026 – 15 apr. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.107MW
Putere radiativă însumată pe 20 martie 2026; focare în acea zi: 51.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
20 mar. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
41,8FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 13.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
41,5°C · 28 % UR
Maxima de 41,5 °C și umiditatea minimă de 28 % pe 3 aprilie 2026; rafale de 41 km/h pe 28 martie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 900persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 3,4 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 11.104 → 10.715 ha.
jurnal
Data de început: 13 martie 2026 → 11 martie 2026.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 10 aprilie 2026 → 15 aprilie 2026.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei aunglan-2026-03-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2026-03-11
2
10
36,9
24,3
31
14
30,6
0,5
41,8
muy_alto
1
2026-03-12
7
37
37
23,2
28
12,1
30,6
0
43,9
muy_alto
1
2026-03-13
22
253
36,3
22,2
30
14,2
36,7
0
46,1
muy_alto
1
2026-03-14
20
429
35,8
22,7
37
14,3
38,2
0,3
46,3
muy_alto
1
2026-03-15
1
3
37,4
23,2
31
11,6
32,8
0
40,9
muy_alto
1
2026-03-16
5
25
37,6
22,1
27
12,5
34,2
0
41,7
muy_alto
1
2026-03-17
16
168
37,3
21,4
25
11
31
0
42,6
muy_alto
1
2026-03-18
13
23
39,1
21,2
22
10
29,9
0
43,3
muy_alto
1
2026-03-19
0
0
39,3
21,4
25
9,2
27,4
0,1
41,4
muy_alto
1
2026-03-20
51
1.107
38
23,3
28
9,3
28,1
0
41,3
muy_alto
1
2026-03-21
14
314
38,7
24,8
30
11,7
31,7
0,5
42,3
muy_alto
1
2026-03-22
0
0
37
23,4
32
14,5
38,2
0,1
40,3
muy_alto
1
2026-03-23
2
33
37,4
21
25
11,4
32,8
0
47,2
muy_alto
1
2026-03-24
9
211
37,9
22,1
25
12
32,8
0
44,9
muy_alto
1
2026-03-25
4
20
39,7
21,2
23
8,4
27
0
42,6
muy_alto
1
2026-03-26
36
558
40,3
22,5
27
10,1
29,5
0
37,8
alto
1
2026-03-27
4
38
40,2
23,5
26
13,8
36,7
0
48,5
muy_alto
1
2026-03-28
18
65
40
23,9
24
15,3
40,7
0
54,1
extremo
1
2026-03-29
29
604
39,7
23,3
26
13,3
35,3
0
47,3
muy_alto
1
2026-03-30
18
218
40,5
23,4
24
12,8
34,9
0
49,2
muy_alto
1
2026-03-31
14
108
41,1
24,4
29
10,3
31,3
0
46,7
muy_alto
1
2026-04-01
5
97
41,2
24,7
27
13
34,2
0
49,8
muy_alto
1
2026-04-02
23
173
41,3
24,5
26
12,9
35,6
0
50,9
extremo
1
2026-04-03
2
13
41,5
25,7
28
11,5
28,4
0
45,2
muy_alto
1
2026-04-04
1
1
40,2
26,3
31
12
29,5
0
44,3
muy_alto
1
2026-04-05
1
6
39,8
26,7
37
12,4
32
0
43,3
muy_alto
1
2026-04-06
28
320
38,7
25,8
38
15,7
31,3
0,1
43,2
muy_alto
1
2026-04-07
10
100
37,7
26
36
14,9
36
0,4
43,2
muy_alto
1
2026-04-08
8
38
38
23,9
34
13,6
37,8
0,3
40,6
muy_alto
1
2026-04-09
4
43
38,3
24,2
31
14,2
36,4
0
42,2
muy_alto
1
2026-04-10
8
117
37,1
25,1
40
13,9
36,7
0
44,7
muy_alto
1
2026-04-11
5
87
39,2
23,5
26
13,4
36,4
0
49,7
muy_alto
1
2026-04-12
2
27
39,7
23,8
27
11,8
31,3
0
43,6
muy_alto
1
2026-04-13
4
21
40,5
24,8
28
10,8
31
0
42,2
muy_alto
1
2026-04-14
0
0
40,2
25,6
35
12,2
29,5
0,1
41
muy_alto
1
2026-04-15
1
6
40,9
26,5
29
13,8
34,6
0
47,3
muy_alto
1
2026-04-16
0
0
39,6
26
35
8,3
27,4
0
43,7
muy_alto
0
2026-04-17
0
0
40,8
26,3
34
9,1
27
0,8
40,4
muy_alto
0
2026-04-18
0
0
40,9
27,2
31
12,4
34,6
0
42,7
muy_alto
0
2026-04-19
0
0
40,6
26,3
31
15,7
40,7
0
49,1
muy_alto
0
2026-04-20
0
0
39,7
26,2
37
14
34,2
0
43,2
muy_alto
0
2026-04-21
0
0
40,7
26,5
33
13,3
36,4
0
46
muy_alto
0
2026-04-22
0
0
40,5
26,7
36
12,8
34,9
0,2
42,3
muy_alto
0
2026-04-23
0
0
40,7
26,6
34
12,1
31,7
0
40,3
muy_alto
0
2026-04-24
0
0
41
27,5
36
9,2
25,9
0
38,2
muy_alto
0
2026-04-25
0
0
39,3
28,9
39
13
33,8
0,2
43
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
10.715ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
36de zile
11 mar. 2026 – 15 apr. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
11 mar.
2026
Focare termice
387
într-un singur focar: 113 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
160MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
11 mar.15 apr.
Vezi evoluția15 apr. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
11 mar.20 mar.27 mar.3 apr.10 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
42°maximă
41km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început.
Zona mai arsese
76 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 767 ha în 2016, 2.478 ha în 2017, 3.898 ha în 2018, 2.134 ha în 2019, 1.611 ha în 2020, 1.776 ha în 2021, 1.386 ha în 2022, 3.669 ha în 2023, 1.689 ha în 2024, 1.376 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.194 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită3,4ha
Locuitori≈ 900
În perimetru se aflau aproximativ 3,4 ha construite și locuiau aproximativ 900 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
11 mar.
36,9 °C
31 %
31 km/h
0,5 mm
Foarte ridicat 42
12 mar.
37,0 °C
28 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
13 mar.
36,3 °C
30 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
14 mar.
35,8 °C
37 %
38 km/h
0,3 mm
Foarte ridicat 46
15 mar.
37,4 °C
31 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
16 mar.
37,6 °C
27 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
17 mar.
37,3 °C
25 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
18 mar.
39,1 °C
22 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
19 mar.
39,3 °C
25 %
27 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 41
20 mar.
38,0 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
21 mar.
38,7 °C
30 %
32 km/h
0,5 mm
Foarte ridicat 42
22 mar.
37,0 °C
32 %
38 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 40
23 mar.
37,4 °C
25 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
24 mar.
37,9 °C
25 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
25 mar.
39,7 °C
23 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
26 mar.
40,3 °C
27 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
27 mar.
40,2 °C
26 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
28 mar.
40,0 °C
24 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 54
29 mar.
39,7 °C
26 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
30 mar.
40,5 °C
24 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
31 mar.
41,1 °C
29 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
1 apr.
41,2 °C
27 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
2 apr.
41,3 °C
26 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 51
3 apr.
41,5 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
4 apr.
40,2 °C
31 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
5 apr.
39,8 °C
37 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
6 apr.
38,7 °C
38 %
31 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 43
7 apr.
37,7 °C
36 %
36 km/h
0,4 mm
Foarte ridicat 43
8 apr.
38,0 °C
34 %
38 km/h
0,3 mm
Foarte ridicat 41
9 apr.
38,3 °C
31 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
10 apr.
37,1 °C
40 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
11 apr.
39,2 °C
26 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
12 apr.
39,7 °C
27 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
13 apr.
40,5 °C
28 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
14 apr.
40,2 °C
35 %
30 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 41
15 apr.
40,9 °C
29 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
16 apr. după
39,6 °C
35 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
17 apr. după
40,8 °C
34 %
27 km/h
0,8 mm
Foarte ridicat 40
18 apr. după
40,9 °C
31 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
19 apr. după
40,6 °C
31 %
41 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
20 apr. după
39,7 °C
37 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
21 apr. după
40,7 °C
33 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
22 apr. după
40,5 °C
36 %
35 km/h
0,2 mm
Foarte ridicat 42
23 apr. după
40,7 °C
34 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
24 apr. după
41,0 °C
36 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
25 apr. după
39,3 °C
39 %
34 km/h
0,2 mm
Foarte ridicat 43
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 4 mar. 2026
După · 22 apr. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 26 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 103 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 61: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5103µg/m³
Zile peste prag28de zile
PM10117µg/m³
Grosime optică1,21
OMS 15
16 mar.22 mar.28 mar.3 apr.9 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 387Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 11 martie 2026 și 15 aprilie 2026 (36 de zile). Perimetrul îl datează între 18 martie 2026 și 10 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.715 hectare (107,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Aunglan (5.752 ha, 2,1 %); Paukkhaung (5.417 ha, 2,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 41,5 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 18 martie 2026 – 10 aprilie 2026. 387 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.