Sari la conținut
worldfires
SY · Siria · –

Incendiul de la As-Saan, 16 mai 2019 As-Saan

Stins · ultima detecție 17 mai 2019, 22:38 UTC

Focul a început pe 16 mai 2019 în comuna As-Saan, Siria, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.459 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 10-lea ca mărime din Hama din 2016 (din 37 cu pagină). Al 31-lea din Siria în 2019, din 163.

Puterea măsurată de satelit este mică (0,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.459ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
16 mai 2019 – 17 mai 2019
Comune afectate
1
subdistricte
A început pe
16 mai
2019
Focare termice
2
într-un singur focar: 1 MW
Pericol la început
68
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
0MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 mai17 mai
17 mai 2019

Cum a evoluat, zi de zi

16 mai 2019 · 1 MW · 1 17 mai 2019 · 0 MW · 1
16 mai 17 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
44km/h · rafală maximă
2%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,2 % din suprafața pe care o are București (15 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. As-Saan a început aici
    1.462 ha a ajuns pe 16 mai
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole99 %
  • Alte terenuri naturale0,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 52 % din suprafața din Siria

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 mai 40,0 °C 8 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 68
17 mai 38,1 °C 2 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 69
18 mai după 30,5 °C 17 % 53 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
19 mai după 30,3 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
20 mai după 33,4 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 65
21 mai după 36,1 °C 10 % 53 km/h 0,0 mm Foarte extrem 79
22 mai după 36,3 °C 9 % 59 km/h 0,0 mm Foarte extrem 83
23 mai după 40,2 °C 3 % 43 km/h 0,0 mm Foarte extrem 81
24 mai după 40,9 °C 7 % 56 km/h 0,0 mm Foarte extrem 102
25 mai după 33,1 °C 11 % 56 km/h 0,0 mm Foarte extrem 85
26 mai după 33,1 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 64
27 mai după 34,3 °C 9 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 54

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 68,5 și o umiditate minimă de 8 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.

FWI la pornire 68,5
Umiditate minimă 8 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tall Ed-daman, mai 2019
2.955 ha 5 zile FWI 71,7 Umiditate min. 8 % la 78 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,3 mm pe 8 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
425 ha
suprafață mediană
33 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 6 din 24)

A fost de 3,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 1 zi.

Doar 4 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 17 mai și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 6 din 24, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 mai 2019
După · 24 mai 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 2Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Siria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la As-Saan?
Copernicus îl datează între 16 mai 2019 și 17 mai 2019: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.459 hectare (14,6 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în As-Saan (1.462 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,0 °C, o umiditate minimă de 2 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 69, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Siria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 425 ha; 33 % au trecut de 1.000 ha. Doar 4 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.