Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Arzana, august 2026 Arzana, Elini

Stins · ultima măsurătoare pe 28 aug. 2026

Focul a început pe 28 august 2026 în comuna Arzana, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 234 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 18-lea ca mărime din Nuoro din 2016 (din 36 cu pagină). Al 100-lea din Italia în 2026, din 232.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
234ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
28 aug. 2026 – 28 aug. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
28 aug.
2026
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

34°maximă
45km/h · rafală maximă
36%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Arzana a început aici
    156 ha
    1,0 %
  2. 78 ha
    7,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole61 %
  • Conifere31 %
  • Pădure mixtă4,3 %
  • Alte terenuri naturale2,6 %
  • Suprafețe artificiale0,9 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 aug. 34,0 °C 36 % 45 km/h 0,6 mm Ridicat 34
29 aug. după 31,2 °C 38 % 40 km/h 0,2 mm Ridicat 34
30 aug. după 29,3 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 26
31 aug. după 29,1 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 29
1 sept. după 29,6 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
2 sept. după 29,8 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 33
3 sept. după 28,0 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
4 sept. după 28,5 °C 39 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 sept. după 29,7 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 sept. după 28,0 °C 37 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 31
7 sept. după 27,4 °C 59 % 23 km/h 0,4 mm Ridicat 26

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,9 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 33,9
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Macomer, iulie 2017
485 ha 1 zi FWI 31,5 Umiditate min. 36 % la 75 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
280 ha
suprafață mediană
21 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 5 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (234 ha față de o mediană de 280 ha) și a durat 1 zi, față de 1 zi.

La 14 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 28 aug. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 5 din 19, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 aug. 2026
După · 4 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 29 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,523 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1076 µg/m³
Grosime optică0,95
26 aug.28 aug.30 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Arzana?
Copernicus îl datează între 28 august 2026 și 28 august 2026: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 234 hectare (2,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Arzana (156 ha, 1,0 %); Elini (78 ha, 7,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,0 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 280 ha; 21 % au trecut de 1.000 ha. La 14 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.