Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 26 octombrie 2026 în comuna Apatou, Franța. Este activ de 11 zile, cu 22 focare termice și o suprafață cu foc de circa 210 hectare reconstituită din ele, repartizată între o singură comună.
Puterea măsurată de satelit este mică (8,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
≈ 210ha
Estimată din focarele termice: încă nu a fost publicat un perimetru.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS
Dată
26 oct. 2026 – 5 nov. 2026
+− verificare
Este o estimare din pixelii VIIRS care au văzut foc. Se va schimba când va fi publicat perimetrul.
Durată din satelit
doar satelit
11zile
De pe 26 oct. 2026 până azi: încă există detecții.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 5 nov. 2026, 05:14 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
26 oct. 2026
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS
Dată
26 oct. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
22
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 9 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
26 oct. 2026 – 5 nov. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
33MW
Putere radiativă însumată pe 4 noiembrie 2026; focare în acea zi: 6.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
4 nov. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
10,4FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 0.
Sursă
calculul WorldFires (sistemul canadian FWI)
Dată
26 oct. 2026, prânz local
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · provizoriu
+− verificare
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,5°C · 30 % UR
Maxima de 36,5 °C și umiditatea minimă de 30 % pe 5 noiembrie 2026; rafale de 37 km/h pe 26 octombrie 2026.
Sursă
model meteorologic în celula incendiului
Dată
26 oct. 2026 – 5 nov. 2026
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · provizoriu
+− verificare
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: ≈ 196 → ≈ 182 ha.
jurnal
Data de început: 21 octombrie 2026 → 26 octombrie 2026.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu prognoza (provizoriu până sosește ERA5)
jurnal
Suprafață: ≈ 280 → ≈ 196 ha.
jurnal
Suprafață: ≈ 378 → ≈ 280 ha.
jurnal
Data de început: 20 octombrie 2026 → 21 octombrie 2026.
jurnal
Suprafață: ≈ 392 → ≈ 378 ha.
jurnal
Data de început: 19 octombrie 2026 → 20 octombrie 2026.
jurnal
Suprafață: ≈ 406 → ≈ 392 ha.
jurnal
Data de început: 18 octombrie 2026 → 19 octombrie 2026.
jurnal
Data de început: 17 octombrie 2026 → 18 octombrie 2026.
jurnal
Suprafață: ≈ 616 → ≈ 406 ha.
jurnal
Data de început: 16 octombrie 2026 → 17 octombrie 2026.
jurnal
Suprafață: ≈ 910 → ≈ 616 ha.
jurnal
Data de început: 15 octombrie 2026 → 16 octombrie 2026.
jurnal
Suprafață: ≈ 966 → ≈ 910 ha.
jurnal
Data de început: 14 octombrie 2026 → 15 octombrie 2026.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.
Mai este activ?
Sateliții au detectat foc pe 5 nov. 2026, 05:14 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Suprafață cu foc
≈ 210ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
11zile
26 oct. 2026 – 5 nov. 2026
Comune afectate
1
comune
A început pe
26 oct.
2026
Focare termice
22
într-un singur focar: 9 MW
Pericol la început
10
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
12MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
26 oct.5 nov.
Vezi evoluția5 nov. 2026
Cum a evoluat, zi de zi
26 oct.29 oct.31 oct.2 nov.4 nov.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
36°maximă
37km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.
Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
26 oct.
35,7 °C
38 %
37 km/h
0,1 mm
Scăzut 10
27 oct.
35,9 °C
38 %
25 km/h
1,1 mm
Moderat 12
28 oct.
34,3 °C
49 %
22 km/h
0,7 mm
Scăzut 8
29 oct.
35,1 °C
48 %
28 km/h
0,9 mm
Moderat 16
30 oct.
35,9 °C
39 %
34 km/h
0,6 mm
Moderat 15
31 oct.
36,4 °C
33 %
35 km/h
0,1 mm
Moderat 21
1 nov.
36,0 °C
39 %
32 km/h
0,7 mm
Moderat 21
2 nov.
36,3 °C
34 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
3 nov.
35,5 °C
38 %
35 km/h
0,2 mm
Ridicat 24
4 nov.
36,2 °C
36 %
32 km/h
0,2 mm
Moderat 21
5 nov.
36,5 °C
30 %
29 km/h
0,1 mm
Ridicat 25
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 19 oct. 2026
După · 4 nov. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 8 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 38 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 18: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,538µg/m³
Zile peste prag1zi
PM1041µg/m³
Grosime optică0,57
OMS 15
7 oct.10 oct.13 oct.16 oct.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 22Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 26 octombrie 2026 și 5 noiembrie 2026 (11 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 210 hectare cu foc (2,1 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Apatou (210 ha, 0,1 %).
Incendiul de la Apatou mai este activ?
Da: sateliții au detectat foc pe 5 nov. 2026, 05:14 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,4 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Încă fără perimetru: suprafața (≈ 210 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 22 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.