Incendiul de la Ambanja, septembrie 2024
Ambanja, Ambilobe
Stins · ultima detecție 30 sept. 2024, 22:44 UTC
Focul a pornit pe 9 septembrie 2024 în Ambanja, Madagascar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.984 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 2-lea ca mărime din Diana din 2016 (din 17 cu pagină). Al 5-lea din Madagascar în 2024, din 54.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
6.984ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
9 sept. 2024 – 30 sept. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
22de zile
De pe 9 sept. 2024 până pe 30 sept. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 30 sept. 2024, 22:44 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
9 sept. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
9 sept. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
589
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 186 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Dată
9 sept. 2024 – 30 sept. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.950MW
Putere radiativă însumată pe 12 septembrie 2024; focare în acea zi: 107.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
12 sept. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
20,8FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 5.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
29,0°C · 24 % UR
Maxima de 29,0 °C și umiditatea minimă de 24 % pe 29 septembrie 2024; rafale de 43 km/h pe 14 septembrie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 550persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,06 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 23 septembrie 2024 → 30 septembrie 2024.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei ambanja-2024-09.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-09-09
2
70
27,7
14,2
29
6,9
28,4
0
20,8
moderado
1
2024-09-10
14
289
28,4
14,8
28
5,7
29,2
0
21,2
moderado
1
2024-09-11
33
516
28
14,3
29
7,2
30,2
0
22,4
alto
1
2024-09-12
107
1.950
28,4
14,4
24
5,6
29,2
0
23,3
alto
1
2024-09-13
25
160
27,4
13,7
27
7,3
33,1
0
24,7
alto
1
2024-09-14
49
868
24,8
14,3
43
11
42,8
0
22,7
alto
1
2024-09-15
6
27
24,9
15,5
39
9,5
36,7
0
22,1
alto
1
2024-09-16
59
864
26,8
12,9
26
9,2
33,8
0
24,6
alto
1
2024-09-17
72
756
27
12,5
30
8,9
37,1
0
24,8
alto
1
2024-09-18
55
842
28,6
13,4
23
7,1
33,8
0
26,2
alto
1
2024-09-19
17
97
28,4
14,1
31
6,2
35,3
0
25,9
alto
1
2024-09-20
19
352
28,1
14,5
30
6,7
33,1
1,6
13,2
moderado
1
2024-09-21
50
1.874
27,1
14,4
27
6,8
32
0,2
21,5
alto
1
2024-09-22
1
1
26,4
14,7
36
6,5
37,1
4,5
3,9
muy_bajo
1
2024-09-23
13
233
27,8
12,8
27
5,2
31,7
3,6
3,6
muy_bajo
1
2024-09-24
0
0
27,1
13,5
25
8,1
34,2
0
14,7
moderado
1
2024-09-25
14
226
27
12,3
25
7,6
33,1
0
19,9
moderado
1
2024-09-26
1
1
26,1
11,8
35
9,2
37,8
0
21,3
moderado
1
2024-09-27
8
45
27,8
12,4
26
8,6
36
1,3
15,2
moderado
1
2024-09-28
20
275
27,7
14,1
29
6,2
32
0,4
19
moderado
1
2024-09-29
18
103
29
14,3
24
8,1
37,4
0,2
23,8
alto
1
2024-09-30
6
17
27,4
16,4
42
9
33,1
2,3
6,6
bajo
1
2024-10-01
0
0
27,6
15,6
35
6,9
32
2,4
5,2
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
6.984ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
9 sept. 2024 – 30 sept. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
9 sept.
2024
Focare termice
589
într-un singur focar: 186 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
455MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
9 sept.30 sept.
Vezi evoluția30 sept. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
12 sept.19 sept.25 sept.30 sept.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
29°maximă
43km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,4 mm pe 1 oct..
Zona mai arsese
82 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.467 ha în 2017, 1.171 ha în 2018, 2.054 ha în 2020, 3.588 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.730 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori≈ 550
În perimetru se aflau aproximativ 0,06 ha construite și locuiau aproximativ 550 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
9 sept.
27,7 °C
29 %
28 km/h
0,0 mm
Moderat 21
10 sept.
28,4 °C
28 %
29 km/h
0,0 mm
Moderat 21
11 sept.
28,0 °C
29 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 22
12 sept.
28,4 °C
24 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
13 sept.
27,4 °C
27 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
14 sept.
24,8 °C
43 %
43 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
15 sept.
24,9 °C
39 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 22
16 sept.
26,8 °C
26 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
17 sept.
27,0 °C
30 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
18 sept.
28,6 °C
23 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
19 sept.
28,4 °C
31 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
20 sept.
28,1 °C
30 %
33 km/h
1,6 mm
Moderat 13
21 sept.
27,1 °C
27 %
32 km/h
0,2 mm
Ridicat 22
22 sept.
26,4 °C
36 %
37 km/h
4,5 mm
Foarte scăzut 4
23 sept.
27,8 °C
27 %
32 km/h
3,6 mm
Foarte scăzut 4
24 sept.
27,1 °C
25 %
34 km/h
0,0 mm
Moderat 15
25 sept.
27,0 °C
25 %
33 km/h
0,0 mm
Moderat 20
26 sept.
26,1 °C
35 %
38 km/h
0,0 mm
Moderat 21
27 sept.
27,8 °C
26 %
36 km/h
1,3 mm
Moderat 15
28 sept.
27,7 °C
29 %
32 km/h
0,4 mm
Moderat 19
29 sept.
29,0 °C
24 %
37 km/h
0,2 mm
Ridicat 24
30 sept.
27,4 °C
42 %
33 km/h
2,3 mm
Scăzut 7
1 oct. după
27,6 °C
35 %
32 km/h
2,4 mm
Foarte scăzut 5
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 20,8 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.
FWI la pornire20,8
Umiditate minimă29 %
Zile fără ploaie5
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Ambanja, septembrie 2024
6.984 ha22 de zileFWI 20,8Umiditate min. 29 %
Incendiul de la Bealanana, septembrie 2022
4.289 ha8 zileFWI 20,5Umiditate min. 28 %la 52 km, în 2022
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,0 mm pe 27 sept..
A fost de 2,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 7 zile.
Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
2,4 mmprima ploaie
1 oct.a doua zi după final
43km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 30 sept., iar pe 1 oct. au căzut 2,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 21, cu o mediană de 2,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 2 sept. 2024
După · 7 oct. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 13 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 42 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 24: de 1,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,542µg/m³
Zile peste prag3zile
PM1060µg/m³
Grosime optică0,69
OMS 15
7 sept.11 sept.15 sept.19 sept.23 sept.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 589Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 septembrie 2024 și 30 septembrie 2024 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 9 septembrie 2024 și 23 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.984 hectare (69,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Ambanja (6.165 ha, 1,0 %); Ambilobe (891 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,0 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 26, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Madagascar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 2.412 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 septembrie 2024 – 23 septembrie 2024. 589 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.