Incendiul de la Almadén, iulie 2021
Almadén, Chillón, Alamillo
Stins · ultima măsurătoare pe 13 iul. 2021
Focul a început pe 13 iulie 2021 în comuna Almadén, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.141 hectare, repartizat între 3 comune.
Este al 4-lea ca mărime din Ciudad Real din 2016 (din 24 cu pagină). Al 8-lea din Spania în 2021, din 120.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
1.141ha
Perimetru publicat de EFFIS (Copernicus).
Fișa1.141EGIF (MITECO)869
Sursă
EFFIS (Copernicus)
Dată
perimetru revizuit pe 26 ianuarie 2022
+− verificare
EGIF (MITECO): 869 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: +31,3 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
coincide cu datele oficiale
1zi
De pe 13 iul. 2021 până pe 13 iul. 2021: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
13 iul. 2021 – 13 iul. 2021
+− verificare
Potrivit presei și instituțiilor verificate, a fost declarat încheiat pe 13 iulie 2021.
Început
doar satelit
13 iul. 2021
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
13 iul. 2021
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Pericol la început
model
48,7FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 25.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
30,7°C · 16 % UR
Maxima de 30,7 °C și umiditatea minimă de 16 % pe 13 iulie 2021; rafale de 32 km/h pe 13 iulie 2021.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial EGIF (MITECO)
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 869 ha (înregistrări: 1).
· reconstituitpresă
S-a publicat verificarea cu presa și instituțiile
Castilla-La Mancha Media · El Español - El Digital Castilla-La Mancha
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei almaden-2021-07.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2021-07-13
0
0
30,7
16,8
16
13,7
32,4
0
48,7
muy_alto
1
2021-07-14
0
0
33
19,1
15
12,3
30,6
0
47,4
muy_alto
0
2021-07-15
0
0
34,9
20,2
17
16,6
31,7
0
52,7
extremo
0
2021-07-16
0
0
37,6
20,9
15
9,3
18,4
0
44,8
muy_alto
0
2021-07-17
0
0
38,7
22,2
14
18,6
40,3
0
56,1
extremo
0
2021-07-18
0
0
36,8
22,1
15
16,4
36,7
0
53,7
extremo
0
2021-07-19
0
0
37,2
21,9
16
16,7
32,8
0
54,4
extremo
0
2021-07-20
0
0
35,6
20,7
15
15,5
34,2
0
53,2
extremo
0
2021-07-21
0
0
36,9
19,5
11
10,3
24,1
0
48
muy_alto
0
2021-07-22
0
0
38,9
20,8
9
15,1
35,6
0
57,1
extremo
0
2021-07-23
0
0
35
21,5
13
18,3
36,7
0
61
extremo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), EGIF (MITECO), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.
Suprafață arsă
1.141ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
13 iul. 2021 – 13 iul. 2021
Comune afectate
3
comune
A început pe
13 iul.
2021
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI
Unde a ars
Pe ce vreme a ars
31°maximă
32km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 25 de zile când a început.
Zona mai arsese
Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.
Cât de mare este?
A ars echivalentul a 4,8 % din suprafața pe care o are București (11 km² față de 236 km²).
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 1,9 % din suprafața pe care o are Madrid (11 km² față de 604 km²).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are Paris (11 km² față de 105 km²).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
A ars echivalentul a 0,7 % din suprafața pe care o are Londra (11 km² față de 1.583 km²).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Perimetrul incendiuluiBucurești
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
Almadén4.855 loc. · la 2,1 km de centrua început aici
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
Terenuri agricole75 %
Foioase18 %
Alte terenuri naturale5,2 %
Tufărișuri și tranziție1,6 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit EGIF (MITECO), acest incendiu a început la 12 iulie 2021 și a ars 869 ha (satelitul a măsurat 1.141 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
ChillónDehesa de las Castilseras12 iulie 2021 · 16:33869 ha· stins la 13 iulie 2021· cauză: neglijență
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
13 iul.
30,7 °C
16 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
14 iul. după
33,0 °C
15 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
15 iul. după
34,9 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Extrem 53
16 iul. după
37,6 °C
15 %
18 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
17 iul. după
38,7 °C
14 %
40 km/h
0,0 mm
Extrem 56
18 iul. după
36,8 °C
15 %
37 km/h
0,0 mm
Extrem 54
19 iul. după
37,2 °C
16 %
33 km/h
0,0 mm
Extrem 54
20 iul. după
35,6 °C
15 %
34 km/h
0,0 mm
Extrem 53
21 iul. după
36,9 °C
11 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
22 iul. după
38,9 °C
9 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 57
23 iul. după
35,0 °C
13 %
37 km/h
0,0 mm
Extrem 61
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 48,7 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 25 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.
FWI la pornire48,7
Umiditate minimă16 %
Zile fără ploaie25
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Almadén, iulie 2021
1.141 ha1 ziFWI 48,7Umiditate min. 16 %
Incendiul de la Valenzuela de Calatrava, iunie 2017
213 ha1 ziFWI 48,2Umiditate min. 16 %la 89 km, în 2017
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,2 mm pe 6 iul..
A fost de 3,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 1 zi.
Doar 2 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
32km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 13 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 7 din 21, cu o mediană de 2,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 6 iul. 2021
După · 20 iul. 2021
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 11 iulie 2021 aerul de lângă foc a ajuns la 44 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 28: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,544µg/m³
Zile peste prag1zi
PM10128µg/m³
OMS 15
11 iul.13 iul.15 iul.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Copernicus îl datează între 13 iulie 2021 și 13 iulie 2021: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.141 hectare (11,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Almadén (1.106 ha, 4,6 %); Chillón (36 ha, 0,2 %); Alamillo (1 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Almadén și s-a oprit la 2,1 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,7 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 329 ha; 10 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 14 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu EGIF (MITECO): 869 ha oficiale față de 1.141 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 2.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.