Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Aïn Smara, iulie 2026 عين سمارة · Aïn Smara, Ibn Ziad, Oued Athmania

Stins · ultima detecție 24 iul. 2026, 13:31 UTC

Focul a început pe 23 iulie 2026 în comuna Aïn Smara, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 2.708 hectare, repartizat între 3 comune.

Este al 4-lea ca mărime din Constantine din 2016 (din 31 cu pagină). Al 27-lea din Algeria în 2026, din 197.

Suprafață arsă
2.708ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 2zile
23 iul. 2026 – 24 iul. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
23 iul.
2026
Focare termice
159
într-un singur focar: 148 MW
Pericol la început
64
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
1,7GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 iul.24 iul.
24 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 iul. 2026 · 1.808 MW · 37 24 iul. 2026 · 1.569 MW · 122
23 iul. 24 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
43km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început.

Zona mai arsese

7 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 202 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (27 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Aïn Smara عين سمارة 36.998 loc. · la 2,7 km de centru a început aici
    2.240 ha a ajuns pe 23 iul.
    16 %
  2. Ibn Ziad بلدية ابن زياد 18.861 loc. · la 3,3 km de centru
    379 ha a ajuns pe 23 iul.
    2,5 %
  3. Oued Athmania وادي العثمانية 40.688 loc. · la 12,0 km de centru
    95 ha a ajuns pe 24 iul.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale54 %
  • Pădure mixtă27 %
  • Terenuri agricole17 %
  • Foioase2,0 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 iul. 39,7 °C 15 % 42 km/h 0,1 mm Extrem 64
24 iul. 38,0 °C 17 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 56
25 iul. după 37,7 °C 19 % 36 km/h 0,1 mm Extrem 52
26 iul. după 34,4 °C 25 % 45 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 50
27 iul. după 28,9 °C 46 % 44 km/h 0,2 mm Ridicat 36
28 iul. după 31,3 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 35
29 iul. după 33,4 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 35
30 iul. după 34,0 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
31 iul. după 35,0 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 aug. după 35,5 °C 24 % 35 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 41
2 aug. după 36,2 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
3 aug. după 37,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 63,9 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.

FWI la pornire 63,9
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Souk Ahras, august 2021
379 ha 5 zile FWI 65,6 Umiditate min. 15 % la 137 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,7 mm pe 16 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
493 ha
suprafață mediană
23 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 22)

A fost de 5,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.

Doar 2 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 22, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 iul. 2026
După · 31 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 26 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 221 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 73: de 4,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5221 µg/m³
Zile peste prag6 zile
PM10279 µg/m³
Grosime optică0,91
21 iul.23 iul.25 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 159Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Aïn Smara?
Perimetrul oficial dă doar data de început (23 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 24 iulie 2026 (2 zile de la 23 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 2.708 hectare (27,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Aïn Smara (2.240 ha, 16 %); Ibn Ziad (379 ha, 2,5 %); Oued Athmania (95 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Aïn Smara și s-a oprit la 2,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,7 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 64, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 493 ha; 23 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 159 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.