Incendiul de la Achaguas, 2 aprilie 2023
Achaguas, Pedro Camejo
Stins · ultima detecție 8 apr. 2023, 17:35 UTC
Focul a pornit pe 2 aprilie 2023 în Achaguas, Venezuela, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 12.256 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 4-lea ca mărime din Apure din 2016 (din 762 cu pagină). Al 2-lea din Venezuela în 2023, din 193.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
12.256ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
2 apr. 2023 – 8 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
7zile
De pe 2 apr. 2023 până pe 8 apr. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 8 apr. 2023, 17:35 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
2 apr. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
2 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
373
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 134 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
2 apr. 2023 – 8 apr. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.770MW
Putere radiativă însumată pe 5 aprilie 2023; focare în acea zi: 231.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
5 apr. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
47,6FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 21.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
39,0°C · 23 % UR
Maxima de 39,0 °C și umiditatea minimă de 23 % pe 3 aprilie 2023; rafale de 46 km/h pe 6 aprilie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei achaguas-2023-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-04-02
3
174
37,9
27,8
19
17,4
42,5
0
47,6
muy_alto
1
2023-04-03
25
749
39
28,3
23
19,6
43,2
0
50,5
extremo
1
2023-04-04
71
350
39
28,3
25
22
46,1
0
53,7
extremo
1
2023-04-05
231
1.770
37,4
27,3
24
20,8
43,6
0
52,7
extremo
1
2023-04-06
31
196
36,3
27,6
30
22,9
46,4
0
51,4
extremo
1
2023-04-07
8
118
37,5
28,8
29
20,6
42,8
0,8
42,2
muy_alto
1
2023-04-08
4
22
34,5
24
34
14,3
34,9
1,9
22,5
alto
1
2023-04-09
0
0
35,6
28,3
35
15,1
37,1
0
31,5
alto
0
2023-04-10
0
0
34,6
26,4
45
10,7
20,5
0,4
28,3
alto
0
2023-04-11
0
0
37,5
26,7
33
8,4
25,6
0,1
29,4
alto
0
2023-04-12
0
0
37,9
27,6
28
11,3
31,7
0
34,9
alto
0
2023-04-13
0
0
38,3
27,1
28
15,6
34,6
0
39,4
muy_alto
0
2023-04-14
0
0
38,1
27,6
26
20,2
43,2
0
45,4
muy_alto
0
2023-04-15
0
0
37,8
27,9
23
18,2
39,2
0
45,6
muy_alto
0
2023-04-16
0
0
37
28
32
18,6
44,6
0
45,1
muy_alto
0
2023-04-17
0
0
35,6
26,9
36
9,4
26,3
1
25,2
alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
12.256ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
2 apr. 2023 – 8 apr. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
2 apr.
2023
Focare termice
373
într-un singur focar: 134 MW
Pericol la început
48
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
483MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
2 apr.8 apr.
Vezi evoluția8 apr. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
2 apr.5 apr.8 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
39°maximă
46km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 17 apr..
Zona mai arsese
80 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.238 ha în 2017, 1.333 ha în 2019, 8.417 ha în 2020, 2.292 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 9.758 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
2 apr.
37,9 °C
19 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
3 apr.
39,0 °C
23 %
43 km/h
0,0 mm
Extrem 50
4 apr.
39,0 °C
25 %
46 km/h
0,0 mm
Extrem 54
5 apr.
37,4 °C
24 %
44 km/h
0,0 mm
Extrem 53
6 apr.
36,3 °C
30 %
46 km/h
0,0 mm
Extrem 51
7 apr.
37,5 °C
29 %
43 km/h
0,8 mm
Foarte ridicat 42
8 apr.
34,5 °C
34 %
35 km/h
1,9 mm
Ridicat 22
9 apr. după
35,6 °C
35 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
10 apr. după
34,6 °C
45 %
20 km/h
0,4 mm
Ridicat 28
11 apr. după
37,5 °C
33 %
26 km/h
0,1 mm
Ridicat 29
12 apr. după
37,9 °C
28 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
13 apr. după
38,3 °C
28 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
14 apr. după
38,1 °C
26 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
15 apr. după
37,8 °C
23 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
16 apr. după
37,0 °C
32 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
17 apr. după
35,6 °C
36 %
26 km/h
1,0 mm
Ridicat 25
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 47,6 și o umiditate minimă de 19 %; înainte: 21 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.
FWI la pornire47,6
Umiditate minimă19 %
Zile fără ploaie21
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Achaguas, 2 aprilie 2023
12.256 ha7 zileFWI 47,6Umiditate min. 19 %
Incendiul de la Pedro Camejo, februarie 2020
6.789 ha14 zileFWI 48,5Umiditate min. 21 %la 40 km, în 2020
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 5,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 7 zile, față de 7 zile.
Niciunul dintre cei 17 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 11 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,0 mmprima ploaie
17 apr.la 9 zile după final
46km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 8 apr., iar pe 17 apr. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 6 din 17, cu o mediană de 3,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 26 mar. 2023
După · 15 apr. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 8 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 44 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,544µg/m³
Zile peste prag3zile
PM1062µg/m³
Grosime optică0,74
OMS 15
1 apr.4 apr.7 apr.10 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 373Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 aprilie 2023 și 8 aprilie 2023 (7 zile). Perimetrul îl datează între 3 aprilie 2023 și 8 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 12.256 hectare (122,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Achaguas (10.214 ha, 0,7 %); Pedro Camejo (2.150 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,0 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Venezuela (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 7 zile, iar suprafața mediană de 2.158 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 17 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 11 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 3 aprilie 2023 – 8 aprilie 2023. 373 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.