Sari la conținut
worldfires
DZ · Algeria · –

Incendiul de la Abi Youcef, iulie 2026 أبي يوسف · Abi Youcef, Ain El Hammam

Stins · ultima detecție 26 iul. 2026, 01:34 UTC

Focul a început pe 23 iulie 2026 în comuna Abi Youcef, Algeria, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 117 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 41-lea ca mărime din Tizi Ouzou din 2016 (din 46 cu pagină). Al 183-lea din Algeria în 2026, din 197.

Puterea măsurată de satelit este mică (29,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
117ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 4zile
23 iul. 2026 – 26 iul. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
23 iul.
2026
Focare termice
17
într-un singur focar: 30 MW
Pericol la început
44
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
34MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 iul.26 iul.
26 iul. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

23 iul. 2026 · 86 MW · 6 24 iul. 2026 · 41 MW · 5 25 iul. 2026 · 9 MW · 5 26 iul. 2026 · 1 MW · 1
23 iul. 24 iul. 25 iul. 26 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
44km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 23 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,6 mm pe 2 aug..

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 116 ha în 2021.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Abi Youcef أبي يوسف 7.693 loc. · la 1,8 km de centru a început aici
    118 ha a ajuns pe 23 iul.
    7,0 %
  2. Ain El Hammam عين الحمام 20.401 loc. · la 1,7 km de centru
    0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Pădure mixtă85 %
  • Alte terenuri naturale13 %
  • Suprafețe artificiale1,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 iul. 39,5 °C 19 % 44 km/h 0,7 mm Foarte ridicat 44
24 iul. 37,7 °C 24 % 34 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 41
25 iul. 36,6 °C 24 % 37 km/h 0,7 mm Foarte ridicat 38
26 iul. 32,6 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
27 iul. după 29,3 °C 46 % 43 km/h 0,1 mm Ridicat 30
28 iul. după 32,2 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
29 iul. după 33,3 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 iul. după 34,5 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
31 iul. după 35,7 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
1 aug. după 35,3 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
2 aug. după 38,6 °C 18 % 40 km/h 1,6 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,8 și o umiditate minimă de 19 %; înainte: 23 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 43,8
Umiditate minimă 19 %
Zile fără ploaie 23
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kherrouba, octombrie 2023
229 ha 1 zi FWI 43,2 Umiditate min. 19 % la 83 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,5 mm pe 24 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
229 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 1.000 ha
1,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 15)

A rămas sub gemenii săi: 117 ha față de o mediană de 229 ha. A durat 4 zile, față de 1 zi.

La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,6 mmprima ploaie
2 aug.la 7 zile după final
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 26 iul., iar pe 2 aug. au căzut 1,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 15, cu o mediană de 1,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 iul. 2026
După · 2 aug. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 28 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 39 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 22: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,539 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM1097 µg/m³
Grosime optică0,93
21 iul.23 iul.25 iul.27 iul.29 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 17Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Algeria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Abi Youcef?
Perimetrul oficial dă doar data de început (23 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 26 iulie 2026 (4 zile de la 23 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 117 hectare (1,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Abi Youcef (118 ha, 7,0 %); Ain El Hammam (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 1,7 km de centrul zonei Ain El Hammam, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,5 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Algeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 229 ha; 13 % au trecut de 1.000 ha. La 7 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 14 · 1021 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 14 · 1021.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 17 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.