Incendii în Slovianoserbsk Слов'яносербський район
Slovianoserbsk, Ucraina, a avut 56 de incendii cu perimetru oficial din 2020: 28.974 hectare arse în interiorul comunei, 25 % din suprafața sa. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 2).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Foarte scăzut 14° · 64 % · 32 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 14° · 60 % · 14 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 14° · 70 % · 17 km/h
- mie. 4 Scăzut 12° · 54 % · 35 km/h
- joi 5 Scăzut 5° · 50 % · 45 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 7° · 67 % · 45 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 6° · 45 % · 35 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 7° · 57 % · 35 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 28.974
- hectare arse
- 25 %
- din comună
- 56
- incendii
- 1.181
- km²
De câte ori a ars Slovianoserbsk?
Slovianoserbsk a ars de 56 de ori din 2016, în 6 ani: 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Slovianoserbsk, septembrie 2026, cu 571 hectare în interiorul localității.
- 56
- incendii
- 6
- ani cu foc
- 28.974
- ha cumulate
- 11 sept. 2026
- ultima dată
Incendii de peste 100 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Slovianoserbsk
- 98 ha Incendiul de la Popasna, 8 octombrie 2026 0,1 % din comună · 0 ha în total · 5 zile
- 571 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, septembrie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 570 ha în total · 1 zi
- 21 ha Incendiul de la Popasna, 1 septembrie 2026 0,0 % din comună · 114 ha în total · 1 zi
- 196 ha Incendiul de la Novoaidar, 27 august 2026 0,2 % din comună · 554 ha în total · 7 zile
- 49 ha Incendiul de la Popasna, 13 august 2026 0,0 % din comună · 138 ha în total · 10 zile
- 126 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 20 iulie 2026 a început aici 0,1 % din comună · 125 ha în total · 1 zi
- 120 ha Incendiul de la Novoaidar, 13 iulie 2026 0,1 % din comună · 399 ha în total · 51 de zile
- 142 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 8 iulie 2026 a început aici 0,1 % din comună · 142 ha în total · 2 zile
- 403 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, septembrie 2025 a început aici 0,3 % din comună · 403 ha în total · 2 zile
- 23 ha Incendiul de la Novoaidar, august 2025 0,0 % din comună · 523 ha în total · 3 zile
- 1.217 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 29 iulie 2025 a început aici 1,0 % din comună · 1.217 ha în total · 3 zile
- 496 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 28 iulie 2025 a început aici 0,4 % din comună · 498 ha în total · 4 zile
- 4.006 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 27 iulie 2025 a început aici 3,4 % din comună · 4.004 ha în total · 5 zile
- 309 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, mai 2025 a început aici 0,3 % din comună · 371 ha în total · 2 zile
- 236 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, octombrie 2024 a început aici 0,2 % din comună · 236 ha în total · 1 zi
- 110 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 29 septembrie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 125 ha în total · 3 zile
- 49 ha Incendiul de la Lutuhyne, 28 septembrie 2024 0,0 % din comună · 114 ha în total · 2 zile
- 378 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 13 septembrie 2024 a început aici 0,3 % din comună · 378 ha în total · 1 zi
- 514 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 4 septembrie 2024 a început aici 0,4 % din comună · 551 ha în total · 3 zile
- 157 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 1 septembrie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 157 ha în total · 1 zi
- 1.442 ha Incendiul de la Stanytsia-Luhanska, august 2024 1,2 % din comună · 2.308 ha în total · 3 zile
- 586 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 30 august 2024 a început aici 0,5 % din comună · 586 ha în total · 2 zile
- 567 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 1 august 2024 a început aici 0,5 % din comună · 567 ha în total · 3 zile
- 135 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 31 iulie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 135 ha în total · 2 zile
- 138 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 24 iulie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 138 ha în total · 1 zi
- 1.578 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 15 iulie 2024 a început aici 1,3 % din comună · 1.578 ha în total · 4 zile
- 141 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 13 iulie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 142 ha în total · 2 zile
- 178 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 6 iulie 2024 a început aici 0,2 % din comună · 179 ha în total · 3 zile
- 625 ha Incendiul de la Stanytsia-Luhanska, 25 mai 2024 0,5 % din comună · 2.225 ha în total · 4 zile
- 1.713 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, mai 2024 a început aici 1,4 % din comună · 3.888 ha în total · 7 zile
- 43 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 18 aprilie 2024 a început aici 0,0 % din comună · 249 ha în total · 2 zile
- 185 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 8 aprilie 2024 a început aici 0,2 % din comună · 185 ha în total · 4 zile
- 462 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 3 aprilie 2024 a început aici 0,4 % din comună · 462 ha în total · 7 zile
- 107 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 28 martie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 107 ha în total · 2 zile
- 144 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 27 martie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 144 ha în total · 1 zi
- 248 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 27 martie 2024 a început aici 0,2 % din comună · 249 ha în total · 2 zile
- 111 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 25 martie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 111 ha în total · 1 zi
- 107 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 24 martie 2024 a început aici 0,1 % din comună · 107 ha în total · 1 zi
- 625 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 24 martie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 624 ha în total · 1 zi
- 265 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, februarie 2024 a început aici 0,2 % din comună · 264 ha în total · 1 zi
- 52 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 27 septembrie 2023 a început aici 0,0 % din comună · 162 ha în total · 1 zi
- 411 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 26 septembrie 2023 a început aici 0,4 % din comună · 412 ha în total · 1 zi
- 4 ha Incendiul de la Novoaidar, septembrie 2023 0,0 % din comună · 833 ha în total · 6 zile
- 142 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 23 septembrie 2023 a început aici 0,1 % din comună · 141 ha în total · 6 zile
- 360 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 21 septembrie 2023 a început aici 0,3 % din comună · 360 ha în total · 4 zile
- 1.137 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 19 septembrie 2023 a început aici 1,0 % din comună · 1.136 ha în total · 1 zi
- 126 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 30 august 2023 a început aici 0,1 % din comună · 126 ha în total · 1 zi
- 517 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 28 august 2023 a început aici 0,4 % din comună · 535 ha în total · 5 zile
- 57 ha Incendiul de la Novoaidar, mai 2023 0,0 % din comună · 211 ha în total · 4 zile
- 111 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, martie 2023 a început aici 0,1 % din comună · 135 ha în total · 2 zile
- 135 ha Incendiul de la Novoaidar, 25 aprilie 2022 0,1 % din comună · 667 ha în total · 4 zile
- 340 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 29 martie 2022 a început aici 0,3 % din comună · 340 ha în total · 1 zi
- 105 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, 21 martie 2022 a început aici 0,1 % din comună · 183 ha în total · 8 zile
- 1.704 ha Incendiul de la Novoaidar, septembrie 2020 1,4 % din comună · 12.789 ha în total · 5 zile
- 5.107 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, septembrie 2020 a început aici 4,3 % din comună · 7.687 ha în total · 8 zile
- 138 ha Incendiul de la Slovianoserbsk, iunie 2020 a început aici 0,1 % din comună · 138 ha în total · 3 zile
- 8 ha Incendiul de la Stanytsia-Luhanska, aprilie 2020 0,0 % din comună · 228 ha în total · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/geoBoundaries, Wikimedia Commons (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.