Sari la conținut
worldfires

Incendii în Si Satchanalai ศรีสัชนาลัย

Si Satchanalai, Thailanda, a avut 45 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 56.665 hectare arse în limitele sale, 27 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 5).

Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.

Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare

FWI calculat cu prognoza Open-Meteo
  1. mar. 3 Foarte scăzut 34° · 51 % · 20 km/h
  2. mie. 4 Foarte scăzut 34° · 48 % · 15 km/h
  3. joi 5 Scăzut 34° · 53 % · 18 km/h
  4. vin. 6 Foarte scăzut 31° · 66 % · 16 km/h
  5. sâm. 7 Foarte scăzut 30° · 73 % · 25 km/h
  6. dum. 8 Foarte scăzut 30° · 73 % · 26 km/h
  7. lun. 9 Foarte scăzut 31° · 57 % · 35 km/h
  8. mar. 10 Foarte scăzut 30° · 55 % · 30 km/h
  9. mie. 11 Foarte scăzut 30° · 58 % · 19 km/h

Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.

Comuna și incendiile ei

Din 2016

56.665
hectare arse
27 %
din comună
45
incendii
2.130
km²

De câte ori a ars Si Satchanalai?

Si Satchanalai a ars de 45 de ori din 2016, în 8 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2023, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Wang Chin, 17 aprilie 2026, cu 593 hectare în interiorul localității. În total au ars 56.665 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 43.299 hectare, 20 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.

  1. 8× 16
  2. 1× 17
  3.   18
  4. 9× 19
  5. 9× 20
  6. 1× 21
  7.   22
  8. 2× 23
  9.   24
  10. 5× 25
  11. 10× 26
45
incendii
8
ani cu foc
56.665
ha cumulate
43.299
ha distincte

Incendii de peste 1.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.

Unde a ars cel mai des în Thailanda

Incendii care au intrat în Si Satchanalai

  1. 593 ha Incendiul de la Wang Chin, 17 aprilie 2026 0,3 % din comună · 1.200 ha în total · 8 zile
  2. 2.125 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 11 aprilie 2026 a început aici 1,0 % din comună · 2.114 ha în total · 6 zile
  3. 2.826 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 9 aprilie 2026 a început aici 1,3 % din comună · 2.809 ha în total · 8 zile
  4. 2.198 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 8 aprilie 2026 a început aici 1,0 % din comună · 2.185 ha în total · 12 zile
  5. 1.513 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 7 aprilie 2026 a început aici 0,7 % din comună · 1.504 ha în total · 12 zile
  6. 54 ha Incendiul de la Wang Chin, 23 martie 2026 0,0 % din comună · 1.149 ha în total · 7 zile
  7. 3.716 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 22 martie 2026 a început aici 1,7 % din comună · 3.693 ha în total · 13 zile
  8. 976 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 18 martie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 1.034 ha în total · 13 zile
  9. 1.594 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 18 martie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 1.585 ha în total · 13 zile
  10. 46 ha Incendiul de la Wang Chin, 16 martie 2026 0,0 % din comună · 1.139 ha în total · 5 zile
  11. 1.088 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 25 martie 2025 a început aici 0,5 % din comună · 1.081 ha în total · 7 zile
  12. 1.471 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 25 martie 2025 a început aici 0,7 % din comună · 1.462 ha în total · 4 zile
  13. 1.019 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 20 martie 2025 a început aici 0,5 % din comună · 1.013 ha în total · 7 zile
  14. 1.072 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 20 martie 2025 a început aici 0,5 % din comună · 1.065 ha în total · 4 zile
  15. 1.000 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 14 martie 2025 a început aici 0,5 % din comună · 1.008 ha în total · 6 zile
  16. 15 ha Incendiul de la Thung Saliam, martie 2023 0,0 % din comună · 1.531 ha în total · 14 zile
  17. 1.168 ha Incendiul de la Wang Chin, 15 martie 2023 0,6 % din comună · 1.573 ha în total · 12 zile
  18. 2.215 ha Incendiul de la Si Satchanalai, martie 2021 a început aici 1,0 % din comună · 2.203 ha în total · 4 zile
  19. 1.030 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 19 aprilie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.024 ha în total · 4 zile
  20. 1.513 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 4 aprilie 2020 a început aici 0,7 % din comună · 1.507 ha în total · 11 zile
  21. 1.065 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 2 aprilie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.059 ha în total · 11 zile
  22. 2.595 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 27 martie 2020 a început aici 1,2 % din comună · 2.864 ha în total · 12 zile
  23. 1.096 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 26 martie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.089 ha în total · 8 zile
  24. 1.370 ha Incendiul de la Thoen, 22 martie 2020 0,6 % din comună · 3.709 ha în total · 14 zile
  25. 2.966 ha Incendiul de la Thoen, 21 martie 2020 1,4 % din comună · 3.409 ha în total · 15 zile
  26. 1.341 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 19 martie 2020 a început aici 0,6 % din comună · 1.334 ha în total · 17 zile
  27. 1.121 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 11 martie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.115 ha în total · 3 zile
  28. 1.590 ha Incendiul de la Si Satchanalai, mai 2019 a început aici 0,8 % din comună · 1.581 ha în total · 4 zile
  29. 1.018 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 29 aprilie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 1.012 ha în total · 5 zile
  30. 1.126 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 26 aprilie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 1.119 ha în total · 8 zile
  31. 712 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 17 aprilie 2019 a început aici 0,3 % din comună · 1.112 ha în total · 6 zile
  32. 1.408 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 16 aprilie 2019 a început aici 0,7 % din comună · 1.400 ha în total · 16 zile
  33. 1.292 ha Incendiul de la Thoen, aprilie 2019 0,6 % din comună · 1.810 ha în total · 17 zile
  34. 2.171 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 8 aprilie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 5.430 ha în total · 21 de zile
  35. 1.205 ha Incendiul de la Si Satchanalai, martie 2019 a început aici 0,6 % din comună · 1.197 ha în total · 11 zile
  36. 1 ha Incendiul de la Thung Saliam, februarie 2019 0,0 % din comună · 3.802 ha în total · 24 de zile
  37. 15 ha Incendiul de la Thung Saliam, martie 2017 0,0 % din comună · 1.181 ha în total · 4 zile
  38. 1.174 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 8 mai 2016 a început aici 0,6 % din comună · 1.168 ha în total · 7 zile
  39. 1.194 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 6 mai 2016 a început aici 0,6 % din comună · 1.187 ha în total · 10 zile
  40. 1.044 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 22 aprilie 2016 a început aici 0,5 % din comună · 1.037 ha în total · 5 zile
  41. 634 ha Incendiul de la Si Satchanalai, 18 aprilie 2016 a început aici 0,3 % din comună · 1.010 ha în total · 10 zile
  42. 976 ha Incendiul de la Thoen, aprilie 2016 0,5 % din comună · 1.275 ha în total · 17 zile
  43. 286 ha Incendiul de la Wang Chin, aprilie 2016 0,1 % din comună · 2.199 ha în total · 19 zile
  44. 1.315 ha Incendiul de la Si Satchanalai, martie 2016 a început aici 0,6 % din comună · 1.587 ha în total · 6 zile
  45. 716 ha Incendiul de la Wang Chin, 6 martie 2016 0,3 % din comună · 2.438 ha în total · 22 de zile

De unde vin aceste date

Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Royal Thai Survey Department, OCHA ROAP (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.