Incendii în Nong Bua Daeng หนองบัวแดง
Nong Bua Daeng, Thailanda, a avut 56 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 88.502 hectare arse în limitele sale, 41 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- joi 5 Foarte scăzut 28° · 68 % · 20 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 26° · 80 % · 21 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 26° · 67 % · 27 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 26° · 65 % · 43 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 24° · 70 % · 55 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 23° · 58 % · 58 km/h
- mie. 11 Scăzut 23° · 48 % · 41 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 24° · 67 % · 35 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău
Fum azi în Nong Bua Daeng: prognoză oră de oră
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 88.502
- hectare arse
- 41 %
- din comună
- 56
- incendii
- 2.146
- km²
De câte ori a ars Nong Bua Daeng?
Nong Bua Daeng a ars de 56 de ori din 2016, în 10 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Kaset Sombun, 9 aprilie 2026, cu 703 hectare în interiorul localității.
- 56
- incendii
- 10
- ani cu foc
- 88.502
- ha cumulate
- 9 apr. 2026
- ultima dată
Incendii de peste 1.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Nong Bua Daeng
- 703 ha Incendiul de la Kaset Sombun, 9 aprilie 2026 0,3 % din comună · 3.813 ha în total · 9 zile
- 64 ha Incendiul de la Phakdi Chumphon, 4 aprilie 2026 0,0 % din comună · 1.288 ha în total · 14 zile
- 708 ha Incendiul de la Kaset Sombun, 2 aprilie 2026 0,3 % din comună · 5.044 ha în total · 17 zile
- 3.810 ha Incendiul de la Ban Khwao, aprilie 2026 1,8 % din comună · 10.251 ha în total · 15 zile
- 2.721 ha Incendiul de la Phakdi Chumphon, 1 aprilie 2026 1,3 % din comună · 12.362 ha în total · 16 zile
- 11.970 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 27 martie 2026 a început aici 5,6 % din comună · 11.900 ha în total · 27 de zile
- 1.946 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 11 martie 2026 a început aici 0,9 % din comună · 1.935 ha în total · 10 zile
- 1.538 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, februarie 2026 a început aici 0,7 % din comună · 1.530 ha în total · 5 zile
- 594 ha Incendiul de la Nong Bua Rawe, 6 februarie 2026 0,3 % din comună · 1.629 ha în total · 11 zile
- 2.538 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, ianuarie 2026 a început aici 1,2 % din comună · 2.524 ha în total · 8 zile
- 1.260 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 27 februarie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 1.253 ha în total · 8 zile
- 1.443 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 16 februarie 2025 a început aici 0,7 % din comună · 1.435 ha în total · 8 zile
- 1.182 ha Incendiul de la Kaset Sombun, 28 aprilie 2024 0,6 % din comună · 3.410 ha în total · 5 zile
- 351 ha Incendiul de la Phakdi Chumphon, aprilie 2024 0,2 % din comună · 1.107 ha în total · 9 zile
- 2.190 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, aprilie 2024 a început aici 1,0 % din comună · 2.176 ha în total · 13 zile
- 2.729 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 13 februarie 2024 a început aici 1,3 % din comună · 2.713 ha în total · 5 zile
- 1.493 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 13 februarie 2024 a început aici 0,7 % din comună · 1.485 ha în total · 3 zile
- 108 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 6 februarie 2024 0,0 % din comună · 1.726 ha în total · 6 zile
- 1.050 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 5 februarie 2024 0,5 % din comună · 3.127 ha în total · 7 zile
- 190 ha Incendiul de la Ban Khwao, februarie 2024 0,1 % din comună · 1.440 ha în total · 11 zile
- 7.731 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 3 februarie 2024 a început aici 3,6 % din comună · 7.447 ha în total · 17 zile
- 1.047 ha Incendiul de la Mueang Phetchabun, 22 martie 2023 0,5 % din comună · 9.733 ha în total · 22 de zile
- 1.060 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 27 februarie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 1.794 ha în total · 5 zile
- 749 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 25 februarie 2023 a început aici 0,4 % din comună · 1.150 ha în total · 9 zile
- 1.215 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 23 februarie 2023 a început aici 0,6 % din comună · 1.342 ha în total · 9 zile
- 1.177 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 18 februarie 2023 a început aici 0,6 % din comună · 1.170 ha în total · 10 zile
- 24 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, februarie 2023 0,0 % din comună · 1.114 ha în total · 4 zile
- 135 ha Incendiul de la Nong Bua Rawe, 20 ianuarie 2023 0,1 % din comună · 1.763 ha în total · 13 zile
- 41 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 27 februarie 2022 0,0 % din comună · 1.301 ha în total · 7 zile
- 489 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 21 februarie 2021 0,2 % din comună · 1.149 ha în total · 6 zile
- 1.578 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 18 februarie 2021 a început aici 0,7 % din comună · 1.568 ha în total · 11 zile
- 256 ha Incendiul de la Nong Bua Rawe, februarie 2021 0,1 % din comună · 1.392 ha în total · 11 zile
- 1.478 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 4 februarie 2021 a început aici 0,7 % din comună · 1.470 ha în total · 5 zile
- 1.781 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 29 martie 2020 a început aici 0,8 % din comună · 1.770 ha în total · 6 zile
- 1.091 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 22 martie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 1.084 ha în total · 12 zile
- 1.344 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 26 februarie 2020 a început aici 0,6 % din comună · 1.336 ha în total · 6 zile
- 1.314 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 24 februarie 2020 a început aici 0,6 % din comună · 1.307 ha în total · 7 zile
- 5.367 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 13 februarie 2020 a început aici 2,5 % din comună · 6.846 ha în total · 19 zile
- 2.445 ha Incendiul de la Mueang Phetchabun, 2 februarie 2020 1,1 % din comună · 8.322 ha în total · 28 de zile
- 1.545 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, decembrie 2019 a început aici 0,7 % din comună · 1.537 ha în total · 6 zile
- 1.842 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 10 martie 2019 a început aici 0,9 % din comună · 1.831 ha în total · 6 zile
- 1.502 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 8 martie 2019 a început aici 0,7 % din comună · 1.493 ha în total · 10 zile
- 76 ha Incendiul de la Kaset Sombun, martie 2019 0,0 % din comună · 1.659 ha în total · 7 zile
- 1.178 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, februarie 2019 a început aici 0,6 % din comună · 1.363 ha în total · 11 zile
- 1 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 27 ianuarie 2019 0,0 % din comună · 1.567 ha în total · 6 zile
- 1.130 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, ianuarie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 1.123 ha în total · 5 zile
- 481 ha Incendiul de la Mueang Chaiyaphum, 23 ianuarie 2019 0,2 % din comună · 1.369 ha în total · 10 zile
- 12 ha Incendiul de la Kaset Sombun, ianuarie 2019 0,0 % din comună · 1.063 ha în total · 7 zile
- 239 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 16 februarie 2017 a început aici 0,1 % din comună · 1.133 ha în total · 4 zile
- 1.117 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 10 februarie 2017 a început aici 0,5 % din comună · 1.111 ha în total · 6 zile
- 1.116 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, ianuarie 2017 a început aici 0,5 % din comună · 1.110 ha în total · 12 zile
- 3.536 ha Incendiul de la Mueang Phetchabun, 1 aprilie 2016 1,6 % din comună · 9.413 ha în total · 19 zile
- 1.077 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 22 martie 2016 a început aici 0,5 % din comună · 1.070 ha în total · 5 zile
- 2.588 ha Incendiul de la Mueang Phetchabun, 15 martie 2016 1,2 % din comună · 3.025 ha în total · 12 zile
- 1.261 ha Incendiul de la Nong Bua Daeng, 11 martie 2016 a început aici 0,6 % din comună · 1.254 ha în total · 14 zile
- 893 ha Incendiul de la Mueang Phetchabun, 1 martie 2016 0,4 % din comună · 2.684 ha în total · 8 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Royal Thai Survey Department, OCHA ROAP (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.