Incendii în Baliet
Baliet, Sudanul de Sud, a avut 98 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 841.531 hectare arse în limitele sale, 72 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: ridicat (FWI 38).
Doar incendiile de 5.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Ridicat 38° · 28 % · 25 km/h
- lun. 2 Ridicat 40° · 20 % · 18 km/h
- mar. 3 Foarte ridicat 42° · 14 % · 25 km/h
- mie. 4 Extrem 42° · 11 % · 29 km/h
- joi 5 Extrem 41° · 11 % · 31 km/h
- vin. 6 Extrem 42° · 10 % · 34 km/h
- sâm. 7 Foarte ridicat 40° · 18 % · 36 km/h
- dum. 8 Extrem 41° · 15 % · 35 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 841.531
- hectare arse
- 72 %
- din comună
- 98
- incendii
- 11.759
- km²
De câte ori a ars Baliet?
Baliet a ars de 98 de ori din 2016, în 11 ani: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Baliet, 25 ianuarie 2026, cu 6.002 hectare în interiorul localității.
- 98
- incendii
- 11
- ani cu foc
- 841.531
- ha cumulate
- 25 ian. 2026
- ultima dată
Incendii de peste 5.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Baliet
- 6.002 ha Incendiul de la Baliet, 25 ianuarie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 5.961 ha în total · 8 zile
- 4.265 ha Incendiul de la Baliet, 24 ianuarie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 5.685 ha în total · 6 zile
- 13.880 ha Incendiul de la Baliet, 15 ianuarie 2026 a început aici 1,2 % din comună · 13.779 ha în total · 9 zile
- 4.409 ha Incendiul de la Panyikang, 10 ianuarie 2026 0,4 % din comună · 9.696 ha în total · 9 zile
- 4.770 ha Incendiul de la Baliet, 5 ianuarie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 8.019 ha în total · 16 zile
- 10.051 ha Incendiul de la Baliet, 3 ianuarie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 9.993 ha în total · 7 zile
- 5.039 ha Incendiul de la Baliet, 1 ianuarie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 5.009 ha în total · 11 zile
- 5.419 ha Incendiul de la Baliet, 27 decembrie 2025 a început aici 0,5 % din comună · 5.484 ha în total · 8 zile
- 6.822 ha Incendiul de la Baliet, 19 decembrie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 6.777 ha în total · 4 zile
- 6.434 ha Incendiul de la Baliet, 11 decembrie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 6.394 ha în total · 13 zile
- 8.676 ha Incendiul de la Baliet, 3 decembrie 2025 a început aici 0,7 % din comună · 8.618 ha în total · 20 de zile
- 46.046 ha Incendiul de la Baliet, 2 decembrie 2025 a început aici 3,9 % din comună · 48.028 ha în total · 35 de zile
- 5.574 ha Incendiul de la Melut, 19 noiembrie 2025 0,5 % din comună · 27.336 ha în total · 22 de zile
- 1.918 ha Incendiul de la Panyikang, mai 2025 0,2 % din comună · 5.459 ha în total · 12 zile
- 1.224 ha Incendiul de la Panyikang, ianuarie 2025 0,1 % din comună · 14.898 ha în total · 22 de zile
- 23.842 ha Incendiul de la Baliet, 20 decembrie 2024 a început aici 2,0 % din comună · 23.689 ha în total · 36 de zile
- 12.289 ha Incendiul de la Baliet, 20 decembrie 2024 a început aici 1,0 % din comună · 12.203 ha în total · 13 zile
- 5.180 ha Incendiul de la Baliet, 19 decembrie 2024 a început aici 0,4 % din comună · 5.151 ha în total · 15 zile
- 8.094 ha Incendiul de la Baliet, 18 decembrie 2024 a început aici 0,7 % din comună · 8.044 ha în total · 14 zile
- 14.776 ha Incendiul de la Baliet, 15 decembrie 2024 a început aici 1,3 % din comună · 14.669 ha în total · 35 de zile
- 36.925 ha Incendiul de la Baliet, 2 decembrie 2024 a început aici 3,1 % din comună · 36.659 ha în total · 35 de zile
- 12.450 ha Incendiul de la Baliet, 2 decembrie 2024 a început aici 1,1 % din comună · 13.001 ha în total · 22 de zile
- 5.347 ha Incendiul de la Baliet, 19 ianuarie 2024 a început aici 0,4 % din comună · 5.313 ha în total · 4 zile
- 5.954 ha Incendiul de la Baliet, 18 ianuarie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 5.913 ha în total · 5 zile
- 5.803 ha Incendiul de la Baliet, 13 ianuarie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 5.767 ha în total · 5 zile
- 8.413 ha Incendiul de la Panyikang, ianuarie 2024 0,7 % din comună · 11.280 ha în total · 14 zile
- 8.531 ha Incendiul de la Baliet, 9 ianuarie 2024 a început aici 0,7 % din comună · 8.476 ha în total · 14 zile
- 6.404 ha Incendiul de la Baliet, 2 ianuarie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 6.361 ha în total · 8 zile
- 5.561 ha Incendiul de la Baliet, 31 decembrie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 5.519 ha în total · 7 zile
- 6.160 ha Incendiul de la Baliet, 27 decembrie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 6.263 ha în total · 10 zile
- 8.931 ha Incendiul de la Baliet, 22 decembrie 2023 a început aici 0,8 % din comună · 8.880 ha în total · 19 zile
- 3.971 ha Incendiul de la Baliet, 21 decembrie 2023 a început aici 0,3 % din comună · 7.081 ha în total · 24 de zile
- 30.840 ha Incendiul de la Baliet, 20 decembrie 2023 a început aici 2,6 % din comună · 30.810 ha în total · 49 de zile
- 10.760 ha Incendiul de la Baliet, 15 decembrie 2023 a început aici 0,9 % din comună · 10.902 ha în total · 21 de zile
- 221 ha Incendiul de la Panyikang, 13 decembrie 2023 0,0 % din comună · 22.934 ha în total · 28 de zile
- 10.642 ha Incendiul de la Baliet, 7 decembrie 2023 a început aici 0,9 % din comună · 10.585 ha în total · 27 de zile
- 6.401 ha Incendiul de la Baliet, 5 decembrie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 11.188 ha în total · 21 de zile
- 11.000 ha Incendiul de la Baliet, ianuarie 2023 a început aici 0,9 % din comună · 11.314 ha în total · 10 zile
- 3.101 ha Incendiul de la Panyikang, februarie 2022 0,3 % din comună · 6.351 ha în total · 3 zile
- 5.222 ha Incendiul de la Baliet, 25 februarie 2022 a început aici 0,4 % din comună · 5.190 ha în total · 6 zile
- 5.365 ha Incendiul de la Baliet, 21 februarie 2022 a început aici 0,5 % din comună · 5.335 ha în total · 9 zile
- 15.326 ha Incendiul de la Baliet, 19 februarie 2022 a început aici 1,3 % din comună · 15.221 ha în total · 6 zile
- 6.585 ha Incendiul de la Baliet, 13 februarie 2022 a început aici 0,6 % din comună · 6.539 ha în total · 10 zile
- 12.067 ha Incendiul de la Baliet, 6 februarie 2022 a început aici 1,0 % din comună · 11.989 ha în total · 7 zile
- 6.512 ha Incendiul de la Baliet, 6 februarie 2022 a început aici 0,6 % din comună · 6.462 ha în total · 13 zile
- 5.477 ha Incendiul de la Baliet, 4 februarie 2022 a început aici 0,5 % din comună · 5.446 ha în total · 6 zile
- 12.829 ha Incendiul de la Baliet, 27 ianuarie 2022 a început aici 1,1 % din comună · 12.751 ha în total · 6 zile
- 807 ha Incendiul de la Nyirol, 27 ianuarie 2022 0,1 % din comună · 18.690 ha în total · 10 zile
- 13.653 ha Incendiul de la Baliet, 18 ianuarie 2022 a început aici 1,2 % din comună · 13.811 ha în total · 14 zile
- 7.719 ha Incendiul de la Baliet, 14 ianuarie 2022 a început aici 0,7 % din comună · 29.396 ha în total · 26 de zile
- 9.981 ha Incendiul de la Baliet, 27 decembrie 2021 a început aici 0,8 % din comună · 9.907 ha în total · 15 zile
- 7.976 ha Incendiul de la Baliet, 15 decembrie 2021 a început aici 0,7 % din comună · 8.539 ha în total · 2 zile
- 13.722 ha Incendiul de la Baliet, 6 decembrie 2021 a început aici 1,2 % din comună · 13.698 ha în total · 5 zile
- 10.880 ha Incendiul de la Baliet, noiembrie 2021 a început aici 0,9 % din comună · 10.802 ha în total · 17 zile
- 10.817 ha Incendiul de la Panyikang, 26 martie 2021 0,9 % din comună · 12.977 ha în total · 17 zile
- 2.474 ha Incendiul de la Baliet, martie 2021 a început aici 0,2 % din comună · 8.049 ha în total · 10 zile
- 5.419 ha Incendiul de la Baliet, februarie 2021 a început aici 0,5 % din comună · 5.557 ha în total · 13 zile
- 6.492 ha Incendiul de la Baliet, ianuarie 2021 a început aici 0,6 % din comună · 6.453 ha în total · 12 zile
- 5.408 ha Incendiul de la Baliet, decembrie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 5.705 ha în total · 3 zile
- 5.268 ha Incendiul de la Baliet, 13 februarie 2020 a început aici 0,4 % din comună · 5.343 ha în total · 3 zile
- 2.557 ha Incendiul de la Nyirol, 9 februarie 2020 0,2 % din comună · 11.339 ha în total · 13 zile
- 3.079 ha Incendiul de la Baliet, 8 februarie 2020 a început aici 0,3 % din comună · 6.819 ha în total · 16 zile
- 5.820 ha Incendiul de la Baliet, 2 februarie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 5.781 ha în total · 12 zile
- 2.855 ha Incendiul de la Nyirol, ianuarie 2020 0,2 % din comună · 5.377 ha în total · 8 zile
- 10.319 ha Incendiul de la Melut, ianuarie 2020 0,9 % din comună · 21.878 ha în total · 9 zile
- 6.245 ha Incendiul de la Baliet, ianuarie 2020 a început aici 0,5 % din comună · 6.206 ha în total · 6 zile
- 8.243 ha Incendiul de la Baliet, 27 decembrie 2019 a început aici 0,7 % din comună · 8.191 ha în total · 12 zile
- 5.559 ha Incendiul de la Baliet, 20 decembrie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 5.528 ha în total · 19 zile
- 7.595 ha Incendiul de la Canal/Pigi, 19 decembrie 2019 0,6 % din comună · 23.541 ha în total · 33 de zile
- 33.258 ha Incendiul de la Panyikang, 17 decembrie 2019 2,8 % din comună · 37.962 ha în total · 34 de zile
- 5.497 ha Incendiul de la Baliet, 17 decembrie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 5.471 ha în total · 14 zile
- 6.852 ha Incendiul de la Baliet, 13 decembrie 2019 a început aici 0,6 % din comună · 6.944 ha în total · 5 zile
- 7.335 ha Incendiul de la Baliet, 13 decembrie 2019 a început aici 0,6 % din comună · 7.290 ha în total · 14 zile
- 24 ha Incendiul de la Panyikang, 7 decembrie 2019 0,0 % din comună · 36.489 ha în total · 47 de zile
- 27.598 ha Incendiul de la Baliet, februarie 2019 a început aici 2,4 % din comună · 27.400 ha în total · 10 zile
- 28 ha Incendiul de la Nyirol, decembrie 2018 0,0 % din comună · 5.736 ha în total · 7 zile
- 5.902 ha Incendiul de la Baliet, 28 ianuarie 2018 a început aici 0,5 % din comună · 5.862 ha în total · 6 zile
- 2.098 ha Incendiul de la Ulang, ianuarie 2018 0,2 % din comună · 5.118 ha în total · 7 zile
- 9.532 ha Incendiul de la Baliet, 5 ianuarie 2018 a început aici 0,8 % din comună · 9.468 ha în total · 5 zile
- 7.654 ha Incendiul de la Baliet, 22 decembrie 2017 a început aici 0,6 % din comună · 7.607 ha în total · 17 zile
- 4.427 ha Incendiul de la Baliet, 21 decembrie 2017 a început aici 0,4 % din comună · 5.039 ha în total · 15 zile
- 24.688 ha Incendiul de la Panyikang, 17 decembrie 2017 2,1 % din comună · 58.289 ha în total · 43 de zile
- 1.104 ha Incendiul de la Melut, 14 noiembrie 2017 0,1 % din comună · 5.258 ha în total · 17 zile
- 14.830 ha Incendiul de la Baliet, martie 2017 a început aici 1,3 % din comună · 14.730 ha în total · 5 zile
- 2.088 ha Incendiul de la Nyirol, 17 ianuarie 2017 0,2 % din comună · 13.853 ha în total · 6 zile
- 9.643 ha Incendiul de la Baliet, 22 decembrie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 9.580 ha în total · 15 zile
- 5.257 ha Incendiul de la Baliet, 8 decembrie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 5.223 ha în total · 6 zile
- 547 ha Incendiul de la Panyikang, decembrie 2016 0,0 % din comună · 8.094 ha în total · 3 zile
- 4.719 ha Incendiul de la Baliet, 27 noiembrie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 5.876 ha în total · 7 zile
- 8.803 ha Incendiul de la Nyirol, noiembrie 2016 0,8 % din comună · 9.352 ha în total · 21 de zile
- 13.765 ha Incendiul de la Baliet, 18 noiembrie 2016 a început aici 1,2 % din comună · 13.680 ha în total · 10 zile
- 5 ha Incendiul de la Panyikang, 17 noiembrie 2016 0,0 % din comună · 9.137 ha în total · 12 zile
- 12.701 ha Incendiul de la Panyikang, 14 noiembrie 2016 1,1 % din comună · 14.196 ha în total · 13 zile
- 6.142 ha Incendiul de la Baliet, 11 noiembrie 2016 a început aici 0,5 % din comună · 6.107 ha în total · 8 zile
- 6.338 ha Incendiul de la Baliet, 2 noiembrie 2016 a început aici 0,5 % din comună · 6.292 ha în total · 9 zile
- 5.226 ha Incendiul de la Baliet, 22 februarie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 5.188 ha în total · 2 zile
- 5.088 ha Incendiul de la Baliet, 21 februarie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 5.057 ha în total · 8 zile
- 5.986 ha Incendiul de la Baliet, 14 februarie 2016 a început aici 0,5 % din comună · 5.945 ha în total · 6 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/South Sudan Information Management Working Group (IMWG), National Bureau of Statistics (NBS), and OCHA, OCHA South Sudan (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.