Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · Shan

Incendii în Nyaungshwe

Nyaungshwe, Myanmar, a avut 28 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 69.126 hectare arse în limitele sale, 47 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 1).

Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.

Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare

FWI calculat cu prognoza Open-Meteo
  1. joi 5 Foarte scăzut 28° · 57 % · 18 km/h
  2. vin. 6 Foarte scăzut 27° · 64 % · 18 km/h
  3. sâm. 7 Foarte scăzut 24° · 84 % · 26 km/h
  4. dum. 8 Foarte scăzut 25° · 65 % · 28 km/h
  5. lun. 9 Foarte scăzut 25° · 64 % · 37 km/h
  6. mar. 10 Foarte scăzut 19° · 93 % · 29 km/h
  7. mie. 11 Foarte scăzut 18° · 94 % · 18 km/h
  8. joi 12 Foarte scăzut 22° · 73 % · 28 km/h

Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău

Fum azi în Nyaungshwe: prognoză oră de oră

Comuna și incendiile ei

Din 2016

69.126
hectare arse
47 %
din comună
28
incendii
1.485
km²

De câte ori a ars Nyaungshwe?

Nyaungshwe a ars de 28 de ori din 2016, în 11 ani: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Taunggyi, 8 martie 2026, cu 2.484 hectare în interiorul localității. În total au ars 69.126 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 27.867 hectare, 19 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.

  1. 1× 16
  2. 3× 17
  3. 1× 18
  4. 2× 19
  5. 3× 20
  6. 1× 21
  7. 2× 22
  8. 2× 23
  9. 4× 24
  10. 1× 25
  11. 8× 26
28
incendii
11
ani cu foc
69.126
ha cumulate
27.867
ha distincte

Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.

Unde a ars cel mai des în Myanmar

Incendii care au intrat în Nyaungshwe

  1. 2.484 ha Incendiul de la Taunggyi, 8 martie 2026 1,7 % din comună · 18.197 ha în total · 30 de zile
  2. 4.567 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 13 februarie 2026 a început aici 3,1 % din comună · 4.550 ha în total · 11 zile
  3. 1.288 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 2 februarie 2026 a început aici 0,9 % din comună · 2.593 ha în total · 17 zile
  4. 343 ha Incendiul de la Pinlaung, februarie 2026 0,2 % din comună · 2.379 ha în total · 23 de zile
  5. 3.015 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 27 ianuarie 2026 a început aici 2,0 % din comună · 3.002 ha în total · 20 de zile
  6. 1.298 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 25 ianuarie 2026 a început aici 0,9 % din comună · 2.349 ha în total · 24 de zile
  7. 122 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 18 ianuarie 2026 a început aici 0,1 % din comună · 4.824 ha în total · 12 zile
  8. 122 ha Incendiul de la Pinlaung, ianuarie 2026 0,1 % din comună · 2.470 ha în total · 20 de zile
  9. 131 ha Incendiul de la Taunggyi, martie 2025 0,1 % din comună · 7.239 ha în total · 27 de zile
  10. 822 ha Incendiul de la Nyaungshwe, martie 2024 a început aici 0,6 % din comună · 2.426 ha în total · 20 de zile
  11. 36 ha Incendiul de la Hsihseng, 19 februarie 2024 0,0 % din comună · 2.503 ha în total · 30 de zile
  12. 3.556 ha Incendiul de la Nyaungshwe, februarie 2024 a început aici 2,4 % din comună · 3.541 ha în total · 16 zile
  13. 4.067 ha Incendiul de la Nyaungshwe, ianuarie 2024 a început aici 2,7 % din comună · 5.000 ha în total · 21 de zile
  14. 2.009 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 23 ianuarie 2023 a început aici 1,4 % din comună · 2.000 ha în total · 5 zile
  15. 6.540 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 16 ianuarie 2023 a început aici 4,4 % din comună · 7.232 ha în total · 14 zile
  16. 2.050 ha Incendiul de la Nyaungshwe, ianuarie 2022 a început aici 1,4 % din comună · 2.041 ha în total · 12 zile
  17. 6.705 ha Incendiul de la Pinlaung, ianuarie 2022 4,5 % din comună · 7.858 ha în total · 17 zile
  18. 4.782 ha Incendiul de la Pinlaung, ianuarie 2021 3,2 % din comună · 5.187 ha în total · 17 zile
  19. 2.471 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 7 februarie 2020 a început aici 1,7 % din comună · 2.461 ha în total · 22 de zile
  20. 7.731 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 1 februarie 2020 a început aici 5,2 % din comună · 7.895 ha în total · 9 zile
  21. 3.238 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 1 februarie 2020 a început aici 2,2 % din comună · 3.223 ha în total · 16 zile
  22. 2.289 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 3 februarie 2019 a început aici 1,5 % din comună · 2.278 ha în total · 14 zile
  23. 5.264 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 2 februarie 2019 a început aici 3,5 % din comună · 5.772 ha în total · 19 zile
  24. 404 ha Incendiul de la Nyaungshwe, martie 2018 a început aici 0,3 % din comună · 4.429 ha în total · 16 zile
  25. 152 ha Incendiul de la Hsihseng, 16 martie 2017 0,1 % din comună · 2.364 ha în total · 16 zile
  26. 104 ha Incendiul de la Pinlaung, februarie 2017 0,1 % din comună · 2.434 ha în total · 12 zile
  27. 3.279 ha Incendiul de la Nyaungshwe, februarie 2017 a început aici 2,2 % din comună · 3.637 ha în total · 15 zile
  28. 257 ha Incendiul de la Taunggyi, 19 martie 2016 0,2 % din comună · 2.670 ha în total · 16 zile

De unde vin aceste date

Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.