Incendii în Hopong
Hopong, Myanmar, a avut 32 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 111.343 hectare arse în limitele sale, 38 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 1).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Foarte scăzut 26° · 61 % · 25 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 26° · 66 % · 21 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 26° · 66 % · 26 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 24° · 77 % · 22 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 24° · 75 % · 25 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 23° · 70 % · 37 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 18° · 92 % · 35 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 18° · 90 % · 19 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 22° · 69 % · 27 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău
Fum azi în Hopong: prognoză oră de oră
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 111.343
- hectare arse
- 38 %
- din comună
- 32
- incendii
- 2.937
- km²
De câte ori a ars Hopong?
Hopong a ars de 32 de ori din 2016, în 10 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Mongkaing, 18 martie 2026, cu 154 hectare în interiorul localității. În total au ars 111.343 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 58.869 hectare, 20 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 32
- incendii
- 10
- ani cu foc
- 111.343
- ha cumulate
- 58.869
- ha distincte
Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Hopong
- 154 ha Incendiul de la Mongkaing, 18 martie 2026 0,0 % din comună · 3.668 ha în total · 19 zile
- 2.258 ha Incendiul de la Hopong, 9 martie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 2.242 ha în total · 19 zile
- 3 ha Incendiul de la Lawksawk, 7 martie 2026 0,0 % din comună · 2.044 ha în total · 20 de zile
- 4.827 ha Incendiul de la Hopong, 27 februarie 2026 a început aici 1,6 % din comună · 4.692 ha în total · 14 zile
- 7.797 ha Incendiul de la Lawksawk, 27 februarie 2026 2,6 % din comună · 24.366 ha în total · 14 zile
- 1.716 ha Incendiul de la Lawksawk, 27 februarie 2026 0,6 % din comună · 2.851 ha în total · 18 zile
- 5.951 ha Incendiul de la Taunggyi, 19 februarie 2026 2,0 % din comună · 8.195 ha în total · 21 de zile
- 2.194 ha Incendiul de la Hopong, februarie 2026 a început aici 0,8 % din comună · 2.308 ha în total · 20 de zile
- 2.921 ha Incendiul de la Hopong, 28 ianuarie 2026 a început aici 1,0 % din comună · 2.971 ha în total · 20 de zile
- 2.688 ha Incendiul de la Hopong, 20 ianuarie 2026 a început aici 0,9 % din comună · 2.672 ha în total · 28 de zile
- 3.117 ha Incendiul de la Hopong, 6 martie 2025 a început aici 1,1 % din comună · 12.822 ha în total · 10 zile
- 3.332 ha Incendiul de la Hopong, 4 martie 2025 a început aici 1,1 % din comună · 3.313 ha în total · 18 zile
- 5.678 ha Incendiul de la Hopong, 4 martie 2025 a început aici 1,9 % din comună · 5.614 ha în total · 9 zile
- 543 ha Incendiul de la Lawksawk, 28 februarie 2025 0,2 % din comună · 2.046 ha în total · 14 zile
- 3.679 ha Incendiul de la Hopong, februarie 2025 a început aici 1,2 % din comună · 4.679 ha în total · 24 de zile
- 13.153 ha Incendiul de la Lawksawk, 20 februarie 2025 4,5 % din comună · 37.744 ha în total · 36 de zile
- 2.780 ha Incendiul de la Taunggyi, martie 2024 1,0 % din comună · 4.306 ha în total · 12 zile
- 3.767 ha Incendiul de la Hopong, martie 2024 a început aici 1,3 % din comună · 5.373 ha în total · 19 zile
- 15.925 ha Incendiul de la Lawksawk, 19 februarie 2024 5,4 % din comună · 36.790 ha în total · 35 de zile
- 2.488 ha Incendiul de la Hopong, ianuarie 2023 a început aici 0,8 % din comună · 2.812 ha în total · 20 de zile
- 4.750 ha Incendiul de la Taunggyi, ianuarie 2023 1,6 % din comună · 13.881 ha în total · 37 de zile
- 2.169 ha Incendiul de la Hopong, martie 2022 a început aici 0,7 % din comună · 2.153 ha în total · 17 zile
- 1.104 ha Incendiul de la Lawksawk, februarie 2022 0,4 % din comună · 4.952 ha în total · 18 zile
- 3.915 ha Incendiul de la Hopong, februarie 2021 a început aici 1,3 % din comună · 4.218 ha în total · 21 de zile
- 6.769 ha Incendiul de la Hopong, martie 2020 a început aici 2,3 % din comună · 6.718 ha în total · 12 zile
- 1.262 ha Incendiul de la Hopong, februarie 2020 a început aici 0,4 % din comună · 4.849 ha în total · 21 de zile
- 859 ha Incendiul de la Lawksawk, 20 martie 2019 0,3 % din comună · 2.209 ha în total · 17 zile
- 2.209 ha Incendiul de la Hopong, martie 2019 a început aici 0,8 % din comună · 2.200 ha în total · 24 de zile
- 2.141 ha Incendiul de la Hopong, martie 2017 a început aici 0,7 % din comună · 2.126 ha în total · 13 zile
- 147 ha Incendiul de la Lawksawk, 7 martie 2017 0,0 % din comună · 3.542 ha în total · 20 de zile
- 1.042 ha Incendiul de la Taunggyi, 2 martie 2017 0,4 % din comună · 2.525 ha în total · 5 zile
- 4 ha Incendiul de la Lawksawk, martie 2016 0,0 % din comună · 2.874 ha în total · 18 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.