Incendii în Gangaw
Gangaw, Myanmar, a avut 27 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 42.400 hectare arse în limitele sale, 17 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- lun. 2 Foarte scăzut 29° · 64 % · 16 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 29° · 61 % · 16 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 28° · 71 % · 17 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 29° · 68 % · 15 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 29° · 71 % · 20 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 28° · 73 % · 23 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 26° · 80 % · 25 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 24° · 89 % · 24 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 42.400
- hectare arse
- 17 %
- din comună
- 27
- incendii
- 2.484
- km²
De câte ori a ars Gangaw?
Gangaw a ars de 27 de ori din 2016, în 9 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Tilin, 6 martie 2026, cu 498 hectare în interiorul localității. În total au ars 42.400 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 24.632 hectare, 9,9 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 27
- incendii
- 9
- ani cu foc
- 42.400
- ha cumulate
- 24.632
- ha distincte
Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Gangaw
- 498 ha Incendiul de la Tilin, 6 martie 2026 0,2 % din comună · 2.424 ha în total · 14 zile
- 1.347 ha Incendiul de la Gangaw, februarie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 3.264 ha în total · 18 zile
- 3.936 ha Incendiul de la Hakha, 5 februarie 2026 1,6 % din comună · 9.334 ha în total · 20 de zile
- 1.054 ha Incendiul de la Hakha, 5 februarie 2026 0,4 % din comună · 4.423 ha în total · 15 zile
- 2.203 ha Incendiul de la Gangaw, 11 martie 2024 a început aici 0,9 % din comună · 4.917 ha în total · 10 zile
- 2.894 ha Incendiul de la Gangaw, 8 martie 2024 a început aici 1,2 % din comună · 2.878 ha în total · 13 zile
- 2.638 ha Incendiul de la Gangaw, 6 martie 2024 a început aici 1,1 % din comună · 2.619 ha în total · 15 zile
- 1.839 ha Incendiul de la Tilin, februarie 2024 0,7 % din comună · 13.183 ha în total · 24 de zile
- 171 ha Incendiul de la Kale, 4 aprilie 2023 0,1 % din comună · 4.008 ha în total · 15 zile
- 1.428 ha Incendiul de la Gangaw, martie 2023 a început aici 0,6 % din comună · 2.169 ha în total · 12 zile
- 1.436 ha Incendiul de la Gangaw, februarie 2023 a început aici 0,6 % din comună · 2.132 ha în total · 15 zile
- 5.229 ha Incendiul de la Gangaw, ianuarie 2023 a început aici 2,1 % din comună · 13.643 ha în total · 24 de zile
- 811 ha Incendiul de la Matupi, martie 2022 0,3 % din comună · 2.515 ha în total · 4 zile
- 429 ha Incendiul de la Hakha, februarie 2022 0,2 % din comună · 2.053 ha în total · 12 zile
- 2.468 ha Incendiul de la Gangaw, 25 februarie 2021 a început aici 1,0 % din comună · 2.459 ha în total · 10 zile
- 1.247 ha Incendiul de la Gangaw, 23 februarie 2021 a început aici 0,5 % din comună · 3.469 ha în total · 11 zile
- 13 ha Incendiul de la Hakha, 17 februarie 2021 0,0 % din comună · 2.373 ha în total · 18 zile
- 15 ha Incendiul de la Hakha, 16 februarie 2021 0,0 % din comună · 4.752 ha în total · 22 de zile
- 2.331 ha Incendiul de la Gangaw, februarie 2020 a început aici 0,9 % din comună · 3.575 ha în total · 16 zile
- 2.436 ha Incendiul de la Gangaw, martie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 2.427 ha în total · 18 zile
- 981 ha Incendiul de la Gangaw, februarie 2019 a început aici 0,4 % din comună · 3.150 ha în total · 14 zile
- 1.288 ha Incendiul de la Tilin, februarie 2019 0,5 % din comună · 11.583 ha în total · 22 de zile
- 1.462 ha Incendiul de la Tilin, 18 februarie 2017 0,6 % din comună · 3.544 ha în total · 16 zile
- 224 ha Incendiul de la Tilin, 18 februarie 2017 0,1 % din comună · 2.001 ha în total · 13 zile
- 546 ha Incendiul de la Hakha, 13 februarie 2017 0,2 % din comună · 7.940 ha în total · 25 de zile
- 991 ha Incendiul de la Gangaw, 28 februarie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 4.326 ha în total · 19 zile
- 2.484 ha Incendiul de la Gangaw, 10 februarie 2016 a început aici 1,0 % din comună · 4.111 ha în total · 14 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.