Incendii în Cattolica Eraclea
Cattolica Eraclea, Italia, a avut 26 de incendii cu perimetru oficial din 2018: 3.509 hectare arse în interiorul comunei, 57 % din suprafața sa. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 2).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Foarte scăzut 19° · 47 % · 22 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 18° · 71 % · 21 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 18° · 76 % · 22 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 20° · 55 % · 26 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 18° · 55 % · 19 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 17° · 70 % · 26 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 20° · 73 % · 26 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 22° · 68 % · 27 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări. Pune această casetă pe site-ul tău
Fum azi în Cattolica Eraclea: prognoză oră de oră
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 3.509
- hectare arse
- 57 %
- din comună
- 26
- incendii
- 62
- km²
De câte ori a ars Cattolica Eraclea?
Cattolica Eraclea a ars de 26 de ori din 2016, în 8 ani: 2018, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Cattolica Eraclea, septembrie 2026, cu 101 hectare în interiorul localității. În total au ars 3.509 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 2.141 hectare, 35 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 26
- incendii
- 8
- ani cu foc
- 3.509
- ha cumulate
- 2.141
- ha distincte
Incendii de peste 100 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Cattolica Eraclea
- 101 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, septembrie 2026 a început aici 1,6 % din comună · 101 ha în total · 6 zile
- 93 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, 20 iulie 2026 a început aici 1,5 % din comună · 104 ha în total · 3 zile
- 153 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, 19 iulie 2026 a început aici 2,5 % din comună · 153 ha în total · 2 zile
- 199 ha Incendiul de la Santa Elisabetta, iulie 2026 3,2 % din comună · 1.330 ha în total · 12 zile
- 152 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iunie 2026 a început aici 2,4 % din comună · 394 ha în total · 8 zile
- 44 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, septembrie 2025 0,7 % din comună · 131 ha în total · 1 zi
- 90 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, august 2025 a început aici 1,4 % din comună · 112 ha în total · 2 zile
- 3 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, 21 iulie 2025 0,0 % din comună · 154 ha în total · 6 zile
- 865 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iunie 2025 a început aici 14 % din comună · 1.370 ha în total · 7 zile
- 19 ha Incendiul de la Agrigento, 5 iunie 2025 0,3 % din comună · 111 ha în total · 5 zile
- 91 ha Incendiul de la Agrigento, iulie 2024 1,5 % din comună · 575 ha în total · 4 zile
- 70 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, august 2023 a început aici 1,1 % din comună · 119 ha în total · 4 zile
- 110 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iulie 2023 a început aici 1,8 % din comună · 165 ha în total · 1 zi
- 159 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, august 2022 a început aici 2,6 % din comună · 158 ha în total · 1 zi
- 2 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, iulie 2022 0,0 % din comună · 563 ha în total · 6 zile
- 12 ha Incendiul de la Agrigento, 12 iunie 2022 0,2 % din comună · 203 ha în total · 2 zile
- 70 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iunie 2022 a început aici 1,1 % din comună · 106 ha în total · 1 zi
- 313 ha Incendiul de la Cianciana, iulie 2021 5,0 % din comună · 1.563 ha în total · 3 zile
- 44 ha Incendiul de la Montallegro, iunie 2021 0,7 % din comună · 866 ha în total · 2 zile
- 7 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, 17 august 2020 0,1 % din comună · 108 ha în total · 1 zi
- 79 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, 2 august 2020 1,3 % din comună · 115 ha în total · 1 zi
- 14 ha Incendiul de la Sant'Angelo Muxaro, 29 iulie 2020 0,2 % din comună · 373 ha în total · 4 zile
- 146 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iulie 2020 a început aici 2,4 % din comună · 146 ha în total · 1 zi
- 359 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, 15 august 2018 a început aici 5,8 % din comună · 390 ha în total · 2 zile
- 108 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, 11 august 2018 a început aici 1,8 % din comună · 108 ha în total · 1 zi
- 206 ha Incendiul de la Cattolica Eraclea, iulie 2018 a început aici 3,3 % din comună · 359 ha în total · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/ISTAT, National Institute of Statistics (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.