Sari la conținut
worldfires
GY · Guyana

Incendii în Demerara-Mahaica

Demerara-Mahaica, Guyana, a avut 30 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 55.490 hectare arse în limitele sale, 27 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 4).

Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.

Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.

Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare

FWI calculat cu prognoza Open-Meteo
  1. lun. 2 Foarte scăzut 33° · 55 % · 32 km/h
  2. mar. 3 Foarte scăzut 33° · 56 % · 35 km/h
  3. mie. 4 Foarte scăzut 33° · 62 % · 34 km/h
  4. joi 5 Foarte scăzut 32° · 61 % · 32 km/h
  5. vin. 6 Scăzut 33° · 51 % · 33 km/h
  6. sâm. 7 Scăzut 34° · 59 % · 36 km/h
  7. dum. 8 Foarte scăzut 34° · 57 % · 36 km/h
  8. lun. 9 Foarte scăzut 33° · 58 % · 34 km/h

Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.

Comuna și incendiile ei

Din 2016

55.490
hectare arse
27 %
din comună
30
incendii
2.075
km²

De câte ori a ars Demerara-Mahaica?

Demerara-Mahaica a ars de 30 de ori din 2016, în 7 ani: 2016, 2018, 2019, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Mahaica-Berbice, 15 octombrie 2026, cu 66 hectare în interiorul localității. În total au ars 55.490 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 37.245 hectare, 18 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.

  1. 2× 16
  2.   17
  3. 1× 18
  4. 2× 19
  5.   20
  6.   21
  7.   22
  8. 7× 23
  9. 11× 24
  10. 3× 25
  11. 4× 26
30
incendii
7
ani cu foc
55.490
ha cumulate
37.245
ha distincte

Incendii de peste 1.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.

Unde a ars cel mai des în Guyana →

Incendii care au intrat în Demerara-Mahaica

  1. 112 ha Incendiul de la Essequibo Islands-West Demerara, 23 octombrie 2026 0,0 % din comună · 0 ha în total · 11 zile
  2. 66 ha Incendiul de la Mahaica-Berbice, 15 octombrie 2026 0,0 % din comună · 8.213 ha în total · 20 de zile
  3. 1.177 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 26 septembrie 2026 a început aici 0,6 % din comună · 1.169 ha în total · 7 zile
  4. 1.114 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 2 septembrie 2026 a început aici 0,5 % din comună · 1.106 ha în total · 2 zile
  5. 1.427 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, februarie 2026 a început aici 0,7 % din comună · 1.417 ha în total · 6 zile
  6. 1.356 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 25 octombrie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 1.347 ha în total · 4 zile
  7. 1.230 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 5 octombrie 2025 a început aici 0,6 % din comună · 1.222 ha în total · 1 zi
  8. 1.445 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, septembrie 2025 a început aici 0,7 % din comună · 1.445 ha în total · 19 zile
  9. 6.534 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 5 aprilie 2024 a început aici 3,2 % din comună · 6.490 ha în total · 11 zile
  10. 1.107 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 1 aprilie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 1.099 ha în total · 4 zile
  11. 4.530 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 26 martie 2024 a început aici 2,2 % din comună · 4.512 ha în total · 20 de zile
  12. 1.052 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 22 martie 2024 a început aici 0,5 % din comună · 1.045 ha în total · 19 zile
  13. 3.680 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 20 martie 2024 a început aici 1,8 % din comună · 3.655 ha în total · 21 de zile
  14. 1.183 ha Incendiul de la Mahaica-Berbice, 19 martie 2024 0,6 % din comună · 8.141 ha în total · 27 de zile
  15. 2.136 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 28 februarie 2024 a început aici 1,0 % din comună · 2.121 ha în total · 6 zile
  16. 5.210 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 27 februarie 2024 a început aici 2,5 % din comună · 5.174 ha în total · 9 zile
  17. 2.160 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 26 februarie 2024 a început aici 1,0 % din comună · 2.146 ha în total · 9 zile
  18. 2.121 ha Incendiul de la Mahaica-Berbice, 23 februarie 2024 1,0 % din comună · 4.089 ha în total · 13 zile
  19. 1.799 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 8 februarie 2024 a început aici 0,9 % din comună · 1.786 ha în total · 2 zile
  20. 1.989 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 20 noiembrie 2023 a început aici 1,0 % din comună · 1.975 ha în total · 6 zile
  21. 1.020 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 12 noiembrie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 1.013 ha în total · 1 zi
  22. 1.383 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 11 noiembrie 2023 a început aici 0,7 % din comună · 1.373 ha în total · 4 zile
  23. 1.432 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 27 octombrie 2023 a început aici 0,7 % din comună · 1.423 ha în total · 4 zile
  24. 1.034 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 21 octombrie 2023 a început aici 0,5 % din comună · 1.027 ha în total · 3 zile
  25. 1.567 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, 20 octombrie 2023 a început aici 0,8 % din comună · 1.556 ha în total · 4 zile
  26. 49 ha Incendiul de la Mahaica-Berbice, 3 octombrie 2023 0,0 % din comună · 5.128 ha în total · 21 de zile
  27. 1.051 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, aprilie 2019 a început aici 0,5 % din comună · 1.099 ha în total · 6 zile
  28. 1.475 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, martie 2019 a început aici 0,7 % din comună · 1.465 ha în total · 4 zile
  29. 1.627 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, octombrie 2018 a început aici 0,8 % din comună · 1.615 ha în total · 4 zile
  30. 2.021 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, martie 2016 a început aici 1,0 % din comună · 2.052 ha în total · 8 zile
  31. 1.516 ha Incendiul de la Demerara-Mahaica, ianuarie 2016 a început aici 0,7 % din comună · 1.506 ha în total · 8 zile

De unde vin aceste date

Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.