Sari la conținut
worldfires

Incendii în West Mamprusi

West Mamprusi, Ghana, a avut 33 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 94.565 hectare arse în limitele sale, 36 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 13).

Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.

Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare

FWI calculat cu prognoza Open-Meteo
  1. lun. 2 Moderat 36° · 41 % · 26 km/h
  2. mar. 3 Moderat 36° · 51 % · 28 km/h
  3. mie. 4 Moderat 34° · 53 % · 27 km/h
  4. joi 5 Moderat 35° · 43 % · 18 km/h
  5. vin. 6 Moderat 36° · 36 % · 21 km/h
  6. sâm. 7 Moderat 37° · 33 % · 23 km/h
  7. dum. 8 Ridicat 37° · 29 % · 31 km/h
  8. lun. 9 Ridicat 38° · 33 % · 39 km/h

Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.

Comuna și incendiile ei

Din 2016

94.565
hectare arse
36 %
din comună
33
incendii
2.628
km²

De câte ori a ars West Mamprusi?

West Mamprusi a ars de 33 de ori din 2016, în 10 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la West Mamprusi, 6 ianuarie 2026, cu 4.130 hectare în interiorul localității. În total au ars 94.565 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 54.962 hectare, 21 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.

  1. 2× 16
  2. 3× 17
  3.   18
  4. 2× 19
  5. 4× 20
  6. 5× 21
  7. 2× 22
  8. 2× 23
  9. 2× 24
  10. 7× 25
  11. 4× 26
33
incendii
10
ani cu foc
94.565
ha cumulate
54.962
ha distincte

Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.

Unde a ars cel mai des în Ghana →

Incendii care au intrat în West Mamprusi

  1. 4.130 ha Incendiul de la West Mamprusi, 6 ianuarie 2026 a început aici 1,6 % din comună · 4.129 ha în total · 12 zile
  2. 6 ha Incendiul de la Builsa South, ianuarie 2026 0,0 % din comună · 3.306 ha în total · 14 zile
  3. 634 ha Incendiul de la East Mamprusi, 3 ianuarie 2026 0,2 % din comună · 3.807 ha în total · 12 zile
  4. 10.177 ha Incendiul de la West Mamprusi, 1 ianuarie 2026 a început aici 3,9 % din comună · 11.587 ha în total · 18 zile
  5. 2.487 ha Incendiul de la West Mamprusi, 27 decembrie 2025 a început aici 1,0 % din comună · 2.473 ha în total · 9 zile
  6. 2.253 ha Incendiul de la West Mamprusi, 23 decembrie 2025 a început aici 0,9 % din comună · 2.239 ha în total · 15 zile
  7. 9.709 ha Incendiul de la West Mamprusi, 20 decembrie 2025 a început aici 3,7 % din comună · 9.650 ha în total · 17 zile
  8. 2.074 ha Incendiul de la West Mamprusi, 18 decembrie 2025 a început aici 0,8 % din comună · 2.060 ha în total · 26 de zile
  9. 2.801 ha Incendiul de la West Mamprusi, 17 decembrie 2025 a început aici 1,1 % din comună · 2.784 ha în total · 14 zile
  10. 736 ha Incendiul de la Talensi, decembrie 2025 0,3 % din comună · 2.110 ha în total · 9 zile
  11. 492 ha Incendiul de la East Mamprusi, ianuarie 2025 0,2 % din comună · 2.741 ha în total · 13 zile
  12. 2.474 ha Incendiul de la West Mamprusi, 23 decembrie 2024 a început aici 0,9 % din comună · 2.458 ha în total · 13 zile
  13. 2.852 ha Incendiul de la West Mamprusi, 22 decembrie 2024 a început aici 1,1 % din comună · 2.834 ha în total · 12 zile
  14. 2.866 ha Incendiul de la West Mamprusi, 14 decembrie 2023 a început aici 1,1 % din comună · 2.849 ha în total · 6 zile
  15. 2.840 ha Incendiul de la West Mamprusi, 8 decembrie 2023 a început aici 1,1 % din comună · 2.822 ha în total · 13 zile
  16. 3.351 ha Incendiul de la West Mamprusi, 11 decembrie 2022 a început aici 1,3 % din comună · 3.330 ha în total · 13 zile
  17. 5.041 ha Incendiul de la West Mamprusi, 9 decembrie 2022 a început aici 1,9 % din comună · 5.011 ha în total · 11 zile
  18. 3.186 ha Incendiul de la West Mamprusi, 17 decembrie 2021 a început aici 1,2 % din comună · 3.165 ha în total · 12 zile
  19. 2.233 ha Incendiul de la West Mamprusi, 13 decembrie 2021 a început aici 0,8 % din comună · 2.219 ha în total · 14 zile
  20. 2.990 ha Incendiul de la West Mamprusi, 12 decembrie 2021 a început aici 1,1 % din comună · 2.972 ha în total · 3 zile
  21. 2.316 ha Incendiul de la West Mamprusi, 9 decembrie 2021 a început aici 0,9 % din comună · 2.303 ha în total · 12 zile
  22. 0 ha Incendiul de la Savelugu, 1 ianuarie 2021 0,0 % din comună · 2.382 ha în total · 14 zile
  23. 2.206 ha Incendiul de la West Mamprusi, 22 decembrie 2020 a început aici 0,8 % din comună · 2.192 ha în total · 15 zile
  24. 5.712 ha Incendiul de la West Mamprusi, 18 decembrie 2020 a început aici 2,2 % din comună · 5.680 ha în total · 11 zile
  25. 3.510 ha Incendiul de la West Mamprusi, 14 decembrie 2020 a început aici 1,3 % din comună · 3.489 ha în total · 6 zile
  26. 400 ha Incendiul de la Karaga, 14 ianuarie 2020 0,2 % din comună · 2.201 ha în total · 6 zile
  27. 2.326 ha Incendiul de la West Mamprusi, decembrie 2019 a început aici 0,9 % din comună · 2.312 ha în total · 3 zile
  28. 3.436 ha Incendiul de la West Mamprusi, noiembrie 2019 a început aici 1,3 % din comună · 3.416 ha în total · 3 zile
  29. 1.723 ha Incendiul de la West Mamprusi, 29 noiembrie 2017 a început aici 0,7 % din comună · 2.470 ha în total · 5 zile
  30. 4.803 ha Incendiul de la West Mamprusi, 9 noiembrie 2017 a început aici 1,8 % din comună · 4.775 ha în total · 4 zile
  31. 2.028 ha Incendiul de la West Mamprusi, 7 noiembrie 2017 a început aici 0,8 % din comună · 2.015 ha în total · 12 zile
  32. 652 ha Incendiul de la West Mamprusi, decembrie 2016 a început aici 0,2 % din comună · 4.720 ha în total · 19 zile
  33. 2.121 ha Incendiul de la West Mamprusi, noiembrie 2016 a început aici 0,8 % din comună · 2.108 ha în total · 5 zile

De unde vin aceste date

Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/USAID Ghana HPNO, Ghana Statistical Service (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.